Bydlení bez stínění oken a balkónových dveří si prakticky nelze představit. Večer jde o naše soukromí, jelikož nasvícený interiér je ideálním terčem pro zvědavé pohledy a nenechavce, přes den sice k tomuto účelu postačí obyčejné záclony, za horkých dní však nejsou účinné a sluneční paprsky budou interiér přehřívat. Pokud proto nechcete investovat do finančně i stavebně technicky náročnějších venkovních rolet, jsou řešením všech problémů, které okna a balkónové dveře přinášejí, interiérové nebo venkovní žaluzie. Patří mezi nejdostupnější stínící prostředky, vynikají dlouhou životností, nejsou náročné na údržbu a snadno je lze ovládat (mechanicky i automaticky). Existují však i žaluzie, které lze instalovat v interiéru i zvenčí.
Co jsou žaluzie
Jde o soustavu horizontálních či vertikálních lamel, které zakrývají „nějaký“ otvor (o žaluziích nehovoříme pouze v případě oken či balkónových dveří, najdeme je i v roli stínění průduchů klimatizace, chladičů, … třeba i některé varhany obsahují takzvaný žaluziový stroj, jenž podle úhlu natočení lamel tlumí zvuk píšťal). Obecně tedy žaluzie slouží k regulaci pronikajícího světla či vzduchu. Pojem žaluzie označuje v množném čísle celou soustavu. Žaluzie určené k stínění stavebních otvorů (oken a dveří) se vyrábějí z textilií (přírodních i umělých), kovu, dřeva, bambusu a dalších materiálů. Skládají se z destiček (lamel), které jsou spojené provázkem či lankem, díky čemuž lze žaluzie navíjet a natáčet. Otáčením destiček (lamel) vznikají mezery či naopak celistvá (uzavřená) plocha. Žaluzie rozdělujeme na horizontální (meziokenní, interierové, interierové s čelním vývodem na plastová okna a eurookna, předokenní) a vertikální, domykavé a nedomykavé.Vzniku a užívání žaluzií předcházelo zateplující zakrytí vchodu do jeskyně již v neolitu a poté závěsy (již ve starém Egyptě), které získaly svůj dekorativní charakter zhruba od dob starověkého Řecka. Předchozí užívání závěsů bylo pouze účelové. Závěsy si pak prošly dlouhou historií stylů a módních trendů až do současnosti, používání žaluzií si však vynutila až moderní doba, která přinesla nové pohledy na funkci i vzhled interiéru. Cílem moderních žaluzií je nejen chránit interiér před sluncem, ale také vkusně nahradit záclony a právě závěsy.
ECN-systém® žaluzií
ECN-systém® kombinuje nový tvar lamel, patentovaný pásek s klouby a nerezové ECN spony. ECN-systém® přináší dokonalejší design i lepší funkčnost žaluzií, lepší odolnost vůči větru a delší životnost.Žaluzie jsou určené k montáži z interiéru i zvenčí. Samozřejmě jsou především určené k regulaci množství slunečního světla, které proniká do interiéru. Na rozdíl od běžných venkovních žaluzií, které jsou fixované pomocí bočních (postranních) vodících lišt, jsou žaluzie ECN-systému® fixované pouze na horní hraně okna.
Jejich textilní pásek s kuželovými čepy drží trvale tvar a vodí lamely dvoudílnými plastovými čepy jistě a téměř nehlučně. Klíčem k těmto vlastnostem je kevralová výztuha. S jednotlivými lamelami je pásek spojen háčky z ušlechtilé oceli. A právě použitím oceli výrobce dosáhl minimální pružnosti a také minimálního vytahování, což zvyšuje životnost žaluzií včetně jejich nejnamáhanějších částí.
Žaluzie ECN-systém® jsou nabízené ve dvou provedeních - AR 63 ECN a AR 80 ECN.
Horizontální žaluzie
Po tomto typů žaluzií sáhnou milovníci jednoduchého, technického a levného způsobu stínění se snadnou regulací. Najdeme je prakticky všude – v domácnostech i kancelářích, lze je přitom snadno použít i v oknech atypických rozměrů. Nejrozšířenější jsou horizontální žaluzie hliníkové. Nevýhodou žaluzií jsou horší tepelně izolační schopnosti, především pak právě těch hliníkových - na slunci se zahřívají a část svého tepla předají do interiéru sáláním. A právě tento problém se řeší použitím netradičních materiálů při výrobě lamel, obzvlášť luxusně a přitom přirozeně působí žaluzie dřevěné či bambusové.Vertikální žaluzie
Tento typ žaluzií je vhodný pro zaclonění větších ploch, nejčastěji je najdeme jako stínění v komerčních prostorách, v interiérech pak mohou tvořit i vzdušné předěly místností. Regulace světla natáčením lamel je plynulá. Vertikální žaluzie se skládají z vodící lišty a stínících lamel. Vodící lišta bývá nejčastěji upevněna pomocí odpružených západek do stropu. Dalším řešením je upevnění do stěny s využitím vynášecích konzolí. Vodící lišta skrývá hřídel, po níž se jednotlivé lamely posouvají a natáčejí, respektive jejich držáky. Držáky lamel jsou propojené kovovými či plastovými distančními pásky. Kovové distanční pásky zajišťují naprostou přesnost, hladký chod a dlouhou životnost. K výrobě lamel vertikálních žaluzií se nejčastěji používají materiály jako polyester, PVC, bavlna a skelné vlákno.Specifika interiérových žaluzií
Interiérové žaluzie se vyrábějí v horizontálním i vertikálním provedení. Interiérové žaluzie reagují pomocí jednoduchého ovládání na světlo v místnosti, mohou je dokonce téměř utlumit a zároveň v interiéru zachovat dostatečné množství světla pro běžné, na oči nenáročné úkony. Nejčastějším materiálem interierových žaluzií je dosud hliník, chybu však neuděláte netradičním řešením. Lamely dřevěných žaluzií jsou na svém povrchu nejčastěji opatřené povrchovou úpravou, chránící materiál před působením vlhkosti i slunečního světla. Důležitý je výběr odstínu žaluzií, tmavé žaluzie interiér ztmaví, často až příliš, bílá barva zase může působením slunečního světla nevratně žloutnout a žaluzie pak působí omšele. Proto je nejvhodnější volit jemné, světlé odstíny. Nejvhodnějším řešením jsou horizontální žaluzie meziokenní, nelze je však montovat do tepelně izolačních oken, kde je vnitřní prostor vyplněn vzácnými plyny a do oken vakuovaných. Žaluzie v meziokenním prostoru jsou prakticky bezúdržbové. Interiérové žaluzie se vyrábějí v šířkách lamel od 16 do 80 mm. Montáž z interiéru se provádí do zasklívací lišty (lišty, kterými se fixuje okenní tabulka do rámu okna), do okenního výklenku (otvor ve zdivu, do kterého se vsazuje okno), do křídla okna či před okenní výklenek. Řešením pro otočná a sklopná okna je montáž žaluzií s takzvanými dodatečnými lanky, jinak by docházelo k odstávání žaluzií. To samé platí i pro žaluzie střešních oken.Specifika venkovních žaluzií
Venkovní žaluzie sníží při zatemnění teplotu v místnosti i v hliníkovém provedení. Přitom umožňují přirozené větrání bez nutného snížení sluneční ochrany. Navíc působí jako zajímavý doplněk architektury domu, opticky dokážou „vytáhnout“ i vzhled fasády, pokud jsou s jejím provedením a barevností citlivě sladěné. Ideálně vyniknou na větších stavbách s většími okenními plochami.Ideální je ovládání venkovních žaluzií elektropohonem, obejít se však bez něj lze – snadno jej nahradí šňůrka. Důležité je u venkovních žaluzií těsnění mezi jednotlivými lamelami, bez něj by mohly žaluzie způsobovat za větru příliš hluku. Lamely na sebe za větru narážejí a mohou způsobovat nepříjemné zvuky. Venkovní žaluzie se vyrábějí se šířkou lamel od 50 do 100 mm.