zobrazit 11 fotek Ke správně navržené zahradě patří jak plochy určené k osázení trávou a dalšími rostlinami, tak vymezené cestičky. Ty fungují především jako navigační systém pro nového návštěvníka, směřují ho, kudy kam. Plánujeme-li založit si zahradní sezení, budeme potřebovat zahradní terasu také zpevnit dlažbou. To samé platí pro příjezdovou cestu či prostor určený pro stání automobilu. Prakticky, elegantně a ekonomicky všechny zmíněné úkoly vyřešíte pokládkou zámkové dlažby.
Zámková dlažba je konkrétním typem betonové venkovní dlažby. Betonové dlaždice původně vznikly jako levnější varianta kamenných dlažebních kostek. Zámková dlažba se vyrábí technologií vibrolisování či vibrolití (lití tekuté hmoty do forem s následnou vibrací, případně i lisováním). Pro vibrolisovanou dlažbu je charakteristická její pevnost, uzavřenost povrchu, mrazuvzdornost, odolnost proti chemikáliím, výborná adheze a otěruvzdornost.
Zámková dlažba slouží k pokládkám na chodníky, pěšiny, cesty, parkoviště, dvorky, rampy a terasy. Lze ji pokládat do oddělených ploch s typickými či atypickými mozaikami, nebo do pásů. Jednotlivé dlaždice do sebe zapadají a fungují na principu zámku - ve smyslu vzájemného ´uzamčení.´ Díky jejich vzájemnému spolupůsobení je dosaženo mimořádné stability proti horizontálním účinkům.
Skutečnou devizou betonových dlažeb, mezi které zámkové dlažby patří, je jejich tvarová a barevná rozmanitost. Díky tomu je poměrně jednoduché přizpůsobit jednotlivé zpevněné zóny celkové architektuře stavby, zároveň pak můžete při navrhování designu dlažby naplno uplatnit také svou fantazii. Ke klasickým šedým dlažebním prvkům postupně přibyly další barevné varianty (například červená, černá, okrová, hnědá). Ještě větší oblibu si však získaly vícebarevné dlaždice – ty totiž působí velmi příjemným dojmem a podtrhují přirozenou harmonii zahrady.
Na trhu najdete i tak zajímavé varianty jako dlaždice vytvářející dojem spadaného listí, do historických objektů se pak hodí například dlaždice se speciální patinou. Položená dlažba může také záměrně vytvořit optický klam a působit tak třeba trojrozměrně.
Zatravňovací dlažba jako osobitý druh zámkové dlažby
Pokud byste venkovní plochu rádi zpevnili něčím méně nápadným, pak můžete zvolit nevtíravou dlažbu zatravňovací. Ta je ideální na zpevnění příjezdových cest a míst pro stání automobilů, protože nepokrývá plochu zcela a jejími otvory prorůstá trávník. Navíc má výborné odvodňovací vlastnosti. Nehodí se však pro chodníky, protože se po ní špatně chodí - zvláště velkým oříškem může být pro ženy v lodičkách na podpatcích a lidi používající hůl.
Pravděpodobně nejpraktičtější výhodou zámkové dlažby je možnost snadného rozebrání a opětovného položení. Budete-li potřebovat na místě dlažby provést nějaké výkopové práce (např. pro přívod elektrické energie k automatickému otevírání vjezdové brány či vrat), jednoduše ji rozeberete, znovu položíte a nikdo nic nepozná.
K dalším nesporným pozitivům tohoto typu venkovní dlažby patří nízké pořizovací náklady, možnost umístění do jakéhokoli typu venkovní plochy a snadné odtékání vody z povrchu dlažby.
Zámková dlažba přitom nevyžaduje téměř žádnou údržbu, je velmi pevná (efektivně zvyšuje i únosnost pojízdných ploch), je mrazuvzdorná a odolná vůči oděru a chemikáliím.
Fantazii se zde meze opravdu nekladou. Hlavní nevýhodou je u tohoto typu skládané dlažby delší doba pokládky u větších ploch (třeba při porovnání s asfaltovým kobercem).
Betonové prvky v zahradách, mezi které zámková dlažba patří, vám dávají opravdu volnou ruku ´se vyřádit´ a umožňují podtrhnout krásu okolí vašeho domu přesně podle vašich představ. Kromě fungující estetické funkce pak tyto skládané venkovní dlažby přinášejí i řadu praktických výhod a jsou ekonomické.