zobrazit 7 fotek Navíc se nemusíme obávat nákupu nových svítidel, protože úsporné zdroje světla mají závity, které dodržují platné normy. Zákazník tedy není šikanován k nákladnému pořizování nové osvětlovací techniky zároveň s výměnou zdrojů světla. Je ale dobré vzít s sebou na nákup nových zdrojů světla stávající žárovky. Po skončení letošního září definitivně skončily klasické žárovky s výkonem 80 W a vyšším, v obchodech už je tedy dnes nepořídíte. Od října 2010 už nepořídíte ani žárovky o výkonech mezi 60 a 75 W, od října 2011 o výkonech mezi 40 a 60 W a od října 2012 už nepořídíte žádnou klasickou žárovku. V roce 2016 nakonec sklapne klec i za halogenkami.
Halogenové žárovky (lidově halogenky) se velice podobají klasickým žárovkám. Světlo vzniká v halogenkách rozžhavením jemného drátku elektrickým proudem. Oproti klasickým žárovkám je však v baňkách halogenek odlišná výplň. Halogenové zdroje světla vytvoří kvalitní jasné a přirozené světlo.
Oproti klasickým edisonovským žárovkám nám halogenky uspoří 30 % energie, bez ohledu na to, zda srovnáváme s klasikou čirou či matnou. 100 W klasická žárovka je rovna 70 W halogence. Halogenky mají navíc oproti klasickým žárovkám až 2x delší životnost.
Stejně jako klasika se však přehřívají a praskají, obzvlášť háklivé jsou na mastnotu na baňce, holou rukou se jich prostě dotknout nesmíme a pokud je bez krytu instalujeme na místa se značným výskytem hmyzu (třeba much), dopadneme stejně, halogenka velmi rychle praskne. Požadujeme-li tedy od zdroje světla výrazně delší životnost, sáhneme po úspornějším řešení – úsporných zářivkách a LED žárovkách. Běžnou halogenovou žárovku pořídíme od cca 50,- Kč.
Při průchodu elektrického proudu párou rtuti vzniká UV záření a to je na světlo přeměněné luminoforem naneseným na vnitřní stěny trubice žárovky. Životnost úsporných zářivek je extrémní - činí až 15.000 hodin svícení. Úsporné zářivky přitom mají mnohem kvalitnější světlo než běžné žárovky, toto světlo navíc nezkresluje odstíny barev a tvary.
Použitím úsporných zářivek dosáhneme oproti běžným žárovkám až šestinásobně vyšší účinnosti a uspoříme až 80% elektrické energie. 100 W klasickou žárovku nahradí pouze 18 až 23 W úsporná zářivka. Jednu úspornou zářivku pořídíme za cenu od 100,- do cca 500,- Kč.
Staré klasické zářivky měly oproti úsporkám zásadní problém se startováním při každém rozsvícení. Úsporky však vydrží až 600.000 zapnutí a vypnutí. Staré klasické zářivky navíc nevyhovují ani dobou, po kterou se teprve startují, nerozsvítí se hned, navíc musíme po určitě době vyměnit právě starter, o estetické nevkusnosti těchto zářivek nemluvě. Hovoříme-li však o úspoře elektrické energie, určitě jsou klasické zářivky vhodnějším řešením než žárovky, přestože zkreslují odstíny v místnosti a jejich světlo není pro lidské oko zrovna příjemné. Další nevýhodou zářivek je problém s jejich využitím v prostorech s nízkou teplotou, nehodí se tedy třeba pro venkovní osvětlení či nevytápěné místnosti a technická zázemí budov.
Pokud chceme LED nahradit třeba 80 W běžnou žárovku, je zapotřebí 16 W výkonu LED. Zatímco u klasických žárovek je účinnost cca 20 lm/W, u zářivek cca 60 lm/W, LED zdroje disponují účinností 100 lm/W i více. LED jsou ideálním řešením a lze říci, že i řešením budoucnosti, neprodukují žádné teplo, není třeba rozžhavit drátek, ani elektrický výboj, pořídíme je však za vyšší cenu. Například za 1 bodovou LED můžeme zaplatit cca 200,-Kč, ovšem za imitaci běžné žárovky i 1.000,- Kč. A že se v tomto případě nevyplatí pořizovat laciné zboží pochybného původu, je zřejmé.
Úsporné zdroje světla a příkon
Pokud osvětlujeme interiér, už jsme si jaksi zvykli na uvažování v konkrétních výkonech klasických žárovek. U úsporných zdrojů světla je tomu však jinak. Měli bychom znát potřebný příkon pro klasickou žárovku a ten pak na konkrétní úsporný zdroj přepočítat. Až budeme v prodejnách zcela automaticky sahat třeba po úsporných zářivkách, budeme vědět, že potřebujeme 18 až 23 W, abychom dosáhli takového osvětlení prostor, jaké dříve dokázala běžná 100 W žárovka.
Budeme-li pak automaticky sahat po LED, rovnou vybereme žárovku s výkonem 16 až 20 W. Vše je otázkou zvyku, když se objevily první žárovky, také jsme se postupně učili rozlišovat příkon v poměru k osvětlení, v té době jsme se ovšem příliš neohlíželi na celkovou spotřebu elektrické energie.
Vyzbrojte se úspornými zdroji světla, ceny energií se i přes kolísavé prognózy prognostiků a informace v mnohých médiích snižovat zřejmě nebudou, ba naopak.