Dotěrný hmyz a nepříjemní škůdci ztrpčují krásné letní měsíce většině z nás. Nezáleží na tom, zda žijeme ve městech či na vesnicích. Otravní malí tvorové si najdou cestu do všech domácností bez rozdílu. Jaké druhy jsou nejčastější a jak s nimi zatočit? Tyto otázky si zodpovíme v následujícím článku.
Nejčastější škůdci
Otravný hmyz a škůdci, s nimiž se každoročně pravidelně potýkáme, je možné rozdělit do dvou skupin. První z nich jsou škůdci, kteří napadají naši domácnost a rostliny, druhou pak ti, kteří útočí přímo na nás samotné.
V bytech se zpravidla setkáváme s moly, a to jak s těmi šatními, tak i s druhy, které napadají potraviny. Moli jsou sice nevítaní a mohou způsobit i značné škody, člověka jejich přítomnost ale nijak zásadně neohrožuje. To u dalších škůdců však rozhodně neplatí. Blechy či štěnice nám mohou přivodit různé zdravotní potíže, a proto je na místě se před nimi chránit, stejně jako před jinými druhy hmyzu.
Mezi další běžné domácí škůdce a druhy hmyzu patří i komáři, vosy, mšice, sršni, mravenci, škvoři, octomilky nebo obyčejné mouchy. Z tohoto výčtu navíc nelze vynechat ani klíšťata, o jejich přítomnosti v neudržovaných zahradách se dočítáme stále častěji.
Pro úplnost by bylo navíc vhodné zmínit i myši, krysy a potkany, tento článek se však zaměřuje výhradně na boj s hmyzem. Mnoho opatření proti hmyzím škůdcům navíc vytvoří horší podmínky i pro tyto hlodavce.
Jak se škůdci bojovat?
Se škůdci můžete samozřejmě bojovat přírodní cestou nebo se snažit jejich přítomnosti předcházet. Avšak ve chvíli, kdy už je vaše domácnost zamořená, je na tato řešení obvykle pozdě. Předtím, než vyhledáte odbornou pomoc, můžete sáhnout po rychlém řešení.
Kupříkladu při akutním boji s vosami sáhněte po Lapači vos – ten Penny leták – čtvrtečník nabízí už za necelých sedmdesát korun. Jeho účelem je vosy nalákat, aby se následně chytily do pasti a utonuly.
Podobné produkty lze nalézt pro různé druhy drobných škůdců. Proti mravencům existují takzvané mravenčí bufety. Ty obsahují toxickou tekutinu, kterou si mravenci zanesou do mraveniště, a tím jej otráví. Jedná se velmi účinný způsob, jakým proti mravencům v domácnosti bojovat.
Létavému hmyzu nejlépe zamezíte v přístupu pomocí okenních sítí. Ty nejlevnější pořídíte už řádově za desítky korun a jejich funkčnost je skvělá. Jejich jedinou nevýhodou je nutnost nalepení, a tudíž neexistující možnost manipulace se sítí. Proto zvažte investici do variant vyrobených na míru, které lze v případě potřeby z okna sundat a zase je vrátit na jejich původní místo.
Sítě můžete navíc doplnit i o samolepící mucholapky, které se aplikují přímo na sklo a lákají na sebe hmyz, který by náhodou sítí proklouzl. Při silnějším zamoření je však zcela na místě obrátit se o pomoc na profesionály.
Nejurputnější boj vás čeká u molů. Do šatních skříní umístěte levanduli nebo dřívka z cedrového dřeva, potravinové moly je nutné vyhnat drastičtěji. Nikdy nenechávejte načaté potraviny v sáčcích jen tak volně, ale vždy používejte speciální kolíčky. V ideálním případě potraviny přesypávejte do pevně uzavíratelných dóz, kam nebudou mít přístup.
Napadenou potravinu totiž není možné zachránit a její konzumace může být zdraví nebezpečná. Proto je důležité vše vyhodit, kuchyň kompletně vyklidit a umýt a následně všechny potraviny vrátit na místo, a to v původních obalech nebo ještě lépe ve speciálních dózách proti molům. Buďte nekompromisní! Pokud vyhodíte vždy jen napadenou potravinu, můžete si být téměř jistí, že se moli ve vaší domácnosti udrží.
Lze se zbavit škůdců navždy?
Bohužel neplatí, že se v čisté domácnosti žádní škůdci neobjeví. Sice můžete kvalitním úklidem jít absenci těchto malých tvorů naproti, ale stoprocentní jistotu nemáte nikdy. Škůdci se k vám mohou dostat otevřeným oknem nebo si je můžete přinést zvenku na oblečení či v nákupu.
S malým množstvím škůdců je nicméně o mnoho snazší se vypořádat než s těžce zamořenou domácností. A proto se vyplatí podnikat preventivní a průběžná opatření, která vás nechtěných spolubydlících zbaví. Pokud budete důkladní, je velká šance, že se problémy se škůdci vaší domácnosti už týkat nebudou.