Důvěra a vzájemná shoda mezi architektem a majitelem nemovitosti jsou základními kameny pro vznik výjimečných interiérů. V projektu renovace přízemního bytu na pražském Žižkově naštěstí nechybělo ani jedno, a tak mohlo vzniknout jedinečné bydlení plné světla a prostoru.
Pro architekty byla renovace bytu srdcovou záležitostí
Pro architekty ze studia Neuhäusl Hunal byl projekt žižkovského bytu specifickou a zároveň srdcovou záležitostí. Šlo totiž o byt pro jejich kamaráda, shodou okolností zakladatele studia U/U, které kultivuje veřejný prostor českých obcí zejména výbornými skateparky. Vzájemná důvěra tak byla významným aspektem návrhu i realizace a přispěla ke vzniku odvážného ojedinělého interiéru.
Přísun světla ze dvou stran a výhled na zeleň ve dvoře
Původně měl byt dispozici 2+1 s oddělenou ložnicí, kuchyní a obývacím pokojem. Takové uspořádání ale nevyhovovalo mladému majiteli, a tak prvním úkolem architektů bylo zboření některých příček a vytvoření velkorysého obytného prostoru. Otevření prostoru umožnilo přístup světla ze dvou stran a zesílilo vizuální kontakt se zelení na dvoře. Koupelna, toaleta i vstupní chodba se také dočkaly rekonstrukce, jejich umístění v bytě se ale nezměnilo. Jedinou změnou bylo zrušení dveří do bývalé ložnice.
Dřevěný blok na spaní, růžový blok na vaření
Hlavnímu a jedinému pokoji dominují dva výrazné prvky reprezentující dvě základní funkce: kuchyň a multifunkční pódium, které slouží jako postel, úložný prostor, knihovna, šatna i lavice. Tyto dva bloky se od sebe liší barvou a použitými materiály, čímž vytvářejí mezi sebou výrazný kontrast. Vše v potenciálním kontaktu s vodou – kuchyň, koupelna, toaleta, je definováno růžovou barvou nábytku, dlažby i obkladu, zatímco úložné prostory, a především multifunkční platforma jsou vyrobeny z březové překližky. Platforma tvoří kompoziční základ prostoru a její kompaktnost podporuje vzdušnost i neformální atmosféru.
Jasně vymezená kuchyň na sebe strhává pozornost
Napravo od vstupu do pokoje se nachází kuchyně, kterou autoři rekonstrukce navrhli v pastelově růžové barvě. Růžové jsou nejen obkladačky, ale také skříňky a dlažba kolem linky. Kuchyně je jasně barevně i materiálově vymezena v rámci otevřeného prostoru. Maloformátové dlaždičky na podlaze i obložení podtrhují její jemnost, malé okno zajišťuje nezbytný přísun denního světla. Stejnou barvu a materiály naleznete i v koupelně a na toaletě, kde ale obkládačky nedosahují až ke stropu, horní části stěn nejsou obložené, pouze natřené bílou barvou.
Multifunkční pódium jako druhý dominantní prvek bytu
Bývalá ložnice se plošně transformovala do multifunkční platformy a tím si v podstatě zachovala svoji funkci. Neobvyklé pódium z březové překližky spojuje funkci postele, lavice k sezení, šatníku, úložného prostoru i knihovny. Jídelní stůl ze stejného materiálu je přisunut k lavici a tvoří přirozenou vizuální součást pódia. Světlá teplá barva dřeva působí uklidňujícím relaxačním dojmem, kompaktnost platformy podporuje vzdušnost i neformální atmosféru. Orientace postele a její vyvýšená poloha přináší příjemný a uklidňující výhled do zeleně.
Rostliny a světla zjemňují a zpříjemňují atmosféru bytu
Pohodlí bytu umocňuje množství dekorativních rostlin, hranaté tvary zjemňují kruhová svítidla a zrcadla. Předěl mezi pódiem a dlažbou kuchyně tvoří parkety poskládané do tvaru rybí kosti. Vstupní chodba kombinuje oba materiály i obě barvy a vytváří tím jakýsi designový úvod do bytu. Podlahu pokrývají růžové dlaždičky, nábytek je ale dřevěný.
Architekti: Neuhäusl Hunal
Fotografie: Radek Úlehla