Podle aktuálního průzkumu Nadace dřevo pro život si téměř 70 % Čechů na Vánoce pořizuje stromeček živý, jedna čtvrtina má vánoční stromeček umělý. Ostatní kupují buď stromeček v květináči nebo si zdobí vánoční stromeček venku na zahradě. Polovina Čechů si pak stromeček kupuje u prodejních stánků, druhá polovina přímo od lesníka nebo na stále oblíbenějších plantážích. Nejčastěji se v českých domácnostech zdobí jedle (50 %) a smrček (33 %). Borovici si pořizuje bezmála jedna pětina dotazovaných.
Mýty kolem umělého stromečku
Rozhodnutí, jaký si na Vánoce pořídit stromeček, bývá často ovlivňováno mylnou představou, že s tím umělým chráníme přírodu. Opak je ale pravdou. „Někteří lidé si opravdu kupují vánoční stromky umělé, protože si myslí, že tím chrání přírodu. Přitom vánoční stromky z umělých hmot škodí přírodě hned dvakrát. Poprvé, když se vyrábějí, protože k tomu je zapotřebí určitého množství energie, a navíc se při zpracování plastů uvolňují do ovzduší škodlivé látky. Podruhé pak při likvidaci, a to prakticky z totožných důvodů. Naopak živé vánoční stromky jsou přírodní produkt, který během růstu prospívá životnímu prostředí přinejmenším produkcí kyslíku a při likvidaci poslouží buď jako neškodný zdroj energie, nebo se vrátí do přírodního koloběhu například ve formě štěpky při pilařském zpracování,” upřesňuje ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák. Jak ale dokazuje aktuální nadační průzkum, většina Čechů si na sváteční dny přinese domů stromeček živý. Zdobení si užívají 23. prosince (60 %), jedna čtvrtina pak přímo na Štědrý den. Ostatní si stromeček zdobí už například v den Sv. Mikuláše či během první adventní neděle.
Kde se berou vánoční stromečky
Existují dva nejčastější způsoby získávání vánočních stromků. V prvním případě se jedná o tzv. prořezávky, které lesníci provádějí za účelem zlepšení zdravotního stavu daného lesa a zvýšení stability porostu. Druhá cesta, která je u nás stále populárnější, je pěstování vánočních stromků na plantážích. „K zakládání plantáží jsou využívány neprodukční plochy, které by jinak zarostly. Využívají se například místa pod elektrovody, rekultivované plochy nebo staré lesní školky. Stromky z plantáží sice dosahují vyšší ceny, ale jedná se o stromečky vysoké kvality, které mají zvýšenou péči a nadstandardní podmínky pro pěstování,” doplňuje Stanislav Polák.
Darujte letos pod stromeček strom
Více než polovina dotazovaných vánoční stromeček uklízí na den Tří králů, jedna pětina si jej nechává až do té doby, než úplně opadá. Celoroční radost ze “svého” stromu ale mohou zažít všichni ti, kteří se připojí k nadační sbírce Darujme stromečky lesu. Nadace dřevo pro život chce skrze sbírku napomoci obnově veřejně přístupných lesů napříč republikou. Za každých vybraných 25 Kč bude zasazen jeden nový stromek. Pomocnou ruku mohou nabídnout jednotlivci i celé firmy. Za přispění do sbírky získá každý podporovatel certifikát, který může zabalit pod vánoční stromeček a udělat svým blízkým radost smysluplným dárkem.
Nadace dřevo pro život
Nadace dřevo pro život už 15 let přináší více dřeva do života. Ve svých projektech ukazuje veřejnosti přínosy dřeva, naší obnovitelné suroviny. Využíváním dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů chráníme životní prostředí pro nás i budoucí generace. Více o nadačních projektech o lese, dřevě a životním prostředí najdete na www.DrevoProZivot.cz.