Malá výměra, velké plány do budoucna. Klasické dilema nedostatečného prostoru, na které se rekonstrukcí bytů specializuje francouzské architektonické studio. Jak si poradili s bytem v Berlínském paneláku?
Architekti se s postupem času a růstem vlastní reputace profesně specializují. Jejich ateliéry se pak soustředí třeba na velké technické stavby, projekty administrativních budov, návrhy veřejných prostranství, rodinné domy. Francouzští l'atelier Nomadic Architecture Studio si našli svou vlastní niku. Staly se experty na funkční proměnu plánů městských bytů s malou výměrou, aby je renovací a rekonstrukcí přiblížily vyšší obyvatelnosti. Jen v Paříži realizovali za poslední 3 léta přes 40 takových zakázek. A své zkušenosti teď otestovali v Berlíně.
Staré a nové, zděné a panelové
Městě, kde je na rozdíl od města nad Seinou trochu jiná stavební kultura. Berlínské městské bydlení je většinou definováno jako Altbau a Plattenbau. Altbau je klasická architektura z konce 19. století s vysokými stropy, silnými nosnými zdmi a strukturou velkých chodeb a průchodů s nehierarchizovanými místnostmi. Plattenbau je poválečná bloková architektura bydlení s racionálními a ortogonálními tvary. Jeho největší výhodou je, že v prostorách nejsou ve většině případů žádné strukturující stěny, což dává příležitost k vyprázdnění objemu pro komplexní rekonstrukci.
Byt, který se v Berlíně pokusili architekti z l´atelier zkrotit tentokrát, byl typickým Plattenbau. Ve 4. patře, na konci bloku, s fasádou v orientacích na západ, východ a jih. Stávající byt o rozloze 70 metrů čtverečních se skládal ze dvou ložnic, uzavřené kuchyně a malého obývacího pokoje. Asi 15 metrů tu připadalo na koridory chodeb. A jaký tu byl záměr? Udělat z bytu bydlení o 3 ložnicích a s jednou pracovnou. Což vzhledem k tomu, že nešlo o byt nafukovací, znamenalo úplnou přeměnu stávajících uživatelských programů a uspořádání.
Byt s náměstím uprostřed
Architekti popisují proces úprav jako proměnu z mono-funkčnosti směrem k otevřenému katalytickému prostoru, utvářeného řadou programů. Byt je koncipován jako „náměstí“, v němž se z různých koutů sbíhající uživatelské funkce. Je tu vstupní hala, pracovna, chodba, pokoj pro hosty, kuchyně a terasa. Všechny mají přímý přístup na „centrální náměstí“ a vzájemně se oddělují různými rozhraními. S orientací v prostoru pomáhají tři osy: horizontály jsou minerální (šedý litý beton), příčné jsou dřevěné (překližky a černě natřené panely z MDF) a podélné jsou z kovového materiálu (nerezová ocel, hliník a polykarbonát).
Chytrý nábytek šetří místem
Výsledkem je jasně strukturované bydlení, v němž každý získává to své, aniž by se musel o místo prát s ostatními. Pořád je tu těsno, ale stávající nastavení umožňuje souběh života a denních činností tak, aby se obyvatelé v prostoru zbytečně nekřížili. Místo tu efektně šetří vestavěné policové systémy a integrované úložné prostory, které spoří místem, jež by jinak bylo zastavěné nábytkem. Minimalistické řešení si přitom ponechává jistou hravost, ať už u průhledů nebo třeba zavěšené sítě-houpačky. Do 70 metrů čtverečních se vešlo vše, co bylo zapotřebí.
Materiály: l'atelier Nomadic Architecture Studio
Foto-kredit: Tim Van De Velde