Pokud hledáme řešení, jak zvětšit malý byt co nejpraktičtějšími dispozicemi a vybavením, nesmíme zapomenout ani na optiku. A právě zde může hrát velkou roli podlaha, byť se mnohým zdá zpočátku nepodstatná. Právě podlaha totiž dovede vytvořit optický dojem většího prostoru. Začněte od podlahy, nabízíme vám 5 tipů, jak pomocí jejího vhodného výběru „bydlet ve větším“.
1. Na prvním místě je barva podlahy
Barva stěn, ale právě i barva podlahy ovlivňují optické vnímání velikosti místnosti. Pokud jsou byty malé, jsou pro ně vhodnější světlé a přirozené barvy. Tedy takové, které prostor projasní a opticky zvětší. A pokud je malý interiér navíc ještě i tmavý, pak je nejvhodnější volbou světlá podlaha s jemným dezénem svého povrchu. Malý prostor tak opticky zvětšíme a zároveň projasníme.
Ovšem ještě účinnější bude, pokud zkombinujeme odstín podlahy s barvou stěn. Podlaha pak může být dokonce tmavá, když bude kombinována se světlými stěnami a stropem místnosti. Interiér tak opět opticky zvětšíme. Pokud zvolíme světlou podlahu a světlou zadní stěnu a strop, prostor opticky zúžíme, ale zvýšíme. Značným rizikem je pak světlý odstín stěn, podlahy i stropu, místnost totiž může naopak působit až příliš chladně, neútulně a neosobně. Nic příjemného pro život. Ke kombinacím podlahy a stěn je proto třeba přistupovat s citem.
2. Důležitá je i hra se světlem
Během dne se v interiérech mění světlo, jeho intenzita i dopadání, čímž se mění i celkový pocit z místností. Je proto velmi dobré vědět, že zvolená podlaha může v závislosti na intenzitě a směru lomu světla působit rozdílně. Podlahu pak budeme vnímat jinak za dne a tedy za přirozeného denního světla a jinak za osvětlení umělého. Pro ložnice je vhodnější tmavší odstín, ovšem pokoj obývací a dětský by měly být světlé a vzdušné po celý den.
3. Volíme design (strukturu) podlahy
Pro menší byty a jiné malé prostory platí, že čím je struktura povrchů jemnější, tím lepšího efektu dosáhneme. V tomto ohledu vyhovují i mnohé dřevěné dekory, některé mají výraznou strukturu a rozdílná prkna, jiné však působí jemněji. Každý kus je prostě originál, je jen třeba zvážit, která konkrétní dřevěná podlahovina zrovna vynikne a to i s ohledem na ostatní vybavení místnosti a řešení a barevnost stěn a stropu. Obecně pak platí, že výraznější dekory mohou místnost opticky zmenšovat a jemnější tóny dezénu budou naopak interiér opticky zvětšovat a nechají vyniknout i jiné designové prvky. Za uvážení také stojí využití moderních podlah vinylových, jelikož vinyl je velmi kvalitní a odolný materiál, navíc se tyto podlahy vyrábí i v silně realistických dekorech materiálů přírodních.
4. Velikost a formát podlahových prken
I velikost podlahových prken by měla odpovídat velikosti místnosti. A nejen délka, ale i šířka. Důležitá tedy není jen velikost, ale i formát. Užší prkna prostor opticky zaplní a zmenší, širší naopak zvětší a vytvoří dojem větší vzdušnosti.
5. Klíčový je i směr pokládky prken
Směr pokládky podlahových prken je opravdu zásadní. Jestliže je místnost obdélníkového půdorysu, opticky ji zvětšíme položením podlahy podél delší stěny. Pokud pak proudí do místnosti dostatek přirozeného denního světla, je vhodné podlahu položit paralelně se slunečními paprsky tak, aby byly spoje mezi prkny méně viditelné. A protože světlo bude dopadat na delší stranu prken, vytvoří se dojem, že prkna jsou o něco delší, stejně jako samotná místnost. Zajímavým řešením je také instalace prken diagonálně. Ta totiž opticky také podpoří dojem rozlehlého prostoru.
Další informace najdete na www.fatrafloor.cz