Koupelnové desatero nejen pro seniory
Co všechno je třeba, aby byla koupelna bezpečná pro obyvatele bytu v jakémkoli věku?
Návody, rady a tipy pro bezbariérové bydlení pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Ať už jde o seniory, tělesně nebo zrakově postižené, s námi si poradíte!
Co všechno je třeba, aby byla koupelna bezpečná pro obyvatele bytu v jakémkoli věku?
Někdy stačí vteřina, osudový okamžik, úraz, nemoc a problémy, které se nám ještě včera zdály zásadní, jsou najednou nicotné proti problému, jak s berlemi nebo na vozíku překonat práh bytu nebo se vytočit v úzké chodbě nebo jak se orientovat v prostoru, když zraku zbývá jen velmi málo. A před námi vyvstává otázka: jak zařídit byt pro handicapovaného nebo zrakově postiženého?
Bungalov Jitka nabízí komfortní bydlení běžné rodině, ovšem má jednu velkou přednost, u seniorů a tělesně postižených či zraněných členů domácnosti triumfuje bonusem bezbariérovosti.
Posviťme si na bezbariérové bydlení a hlavně pak vybavení koupelen pro invalidy a seniory – takzvaný invalidní program. Jakými pravidly se řídí?
Bezbariérové bydlení není jen důstojným řešením bydlení pro handicapované se sníženou pohyblivostí, ale také pro starší občany. Zdá se, že jde o rozdílné skupiny lidí s různými požadavky, jedno však mají společné - touhu po samostatnosti pohybu.
Inkontinence vás může potkat v každém věku, mezi pohlavími přitom rozdíly nedělá. Protože postihne během života více než třetinu populace, je zde vysoká šance, že inkontinence se týká i někoho z vaší domácnosti. Jak takové osobě vytvořit vhodné podmínky?
Sprchování ve vaně, pantofle, topení na posvátnou teplotu, chození v trenkách, předsíně a chodby, záchody oddělené od koupelen, sušení prádla v bytě, pračky v kuchyních či koupelnách, pohovka v kuchyni, minimální výzdoba, obliba v montování sektorového nábytku a další běžné součásti našeho bydlení, nad kterými cizinci kroutí hlavou. Divili byste se přitom, co všechno má kořeny v době socialistické.
Sarajevo zatím nemá pověst města, kam se v současnosti vydat za nápaditou architekturou. Projekt Half-House ale názorně přesvědčuje o opaku. Srší nápady, za nimiž přitom stojí netradiční zadání. Rozšíření a dvoufázovou rekonstrukci rodinného domu totiž směřoval hendikep majitele. To, že je upoután k vozíku, a ve svém bydlení se pochopitelně chtěl pohybovat bez omezení.
Život ve stáří není žádný med. Ale aspoň trochu ochutit jej může inkluzivní design domácnosti, který umožní seniorům důstojně žít a postarat se sami o sebe.
V České republice je dlouhodobě zoufalý nedostatek domovů pro seniory, přičemž kapacita současných, zejména státních zařízení, nedostačuje.
Jak vyplývá ze statistik ČSÚ, v České republice žije aktuálně více než 1 milion osob s handicapem, přičemž asi polovina je starší 65 let.
Česká značka koupelnového vybavení Jika nabízí ve svém sortimentu i speciální série výrobků – produkty vhodné pro bezbariérovou koupelnu i speciální sérii Baby se sortimentem pro nejmenší určenou do mateřských škol.
Dřevostavba Easy 96 patří k cenově dostupným a proto i oblíbeným řešením bydlení. Vlastně jde o nejoblíbenější z typizovaných montovaných dřevostaveb od společnosti EASY HOMES SOLUTIONS s.r.o. o podlahové ploše 81 metrů čtverečních (zastavěno 96 metrů čtverečních).
Montované panelové dřevostavby s difuzně otevřenou konstrukcí, dřevovláknitou fasádou a s izolačními trojskly. Nejen to jsou však Isabelky. Každý dům je navržen na zakázku podle parcely, sousedů (resp. sousedních staveb a jejich vzhledu a orientací), slunce (orientace pozemku), přání stavebníka a případných stavebních regulativ na daném pozemku.
„Čím déle jsme bydleli v panelákovém bytě, tím více v nás vzrůstala jistota, že takto bydlet do budoucna nechceme. A tak jsme spustili akci Návrat ke kořenům. V malebné vesničce Podvihov, která je blízko města Opava, a která je rovněž rodnou vesnicí mé manželky, jsem si již při prvních rande vyhlédl pozemek, o kterém jsem snil. Nezůstalo však jen u snění a za pár let na tomto místě vyrostl dům, který je postaven z Ytongu. Nepostavili jsme však jen dům, zasadili jsme také strom a narodil se nám syn. Je snad něco víc?“ Úvodní slova pana Petra a jeho paní, majitelů domu ve vesnici Podvihov, mluví za vše, a spěchajícímu čtenáři by možná mohla stačit. Zajímavý je však celý příběh.
Zděný sendvičový konstrukční systém EKORD, který byl navržen pro unikátní sérii přízemních domů (bungalovů) EKORD dobývá trh. Spousta prostoru uvnitř každého domu, originálně a přitom prakticky navržené dispozice, to jsou jen jedny z mnoha předností.
Nízkoenergetický bungalov Klára nabízí dispozice 4+kk, rozměry 14,5 x 8,35 m a užitnou plochu 100 metrů čtverečních. Tato cenově dostupná dřevostavba jednoduchého vzhledu a praktického členění je nabízena s difuzně uzavřenou konstrukcí. Určena je pro až čtyřčlennou rodinu.
Schodišťové sedačky od renomované anglické firmy Bespoke jsou nabízeny v zásadě ve dvou nejprodávanějších modelech. Jestliže máte rovné schodiště bez zatočení a ohybů, je pro vás vhodný model Synergy, pro točitá schodiště a potřebu vystoupit v jiném než v přímém směru je vhodný model Infinity.
Nejen díky demografickým změnám se v poslední době dostávají do popředí potřeby staršího obyvatelstva. U koupelny platí obzvlášť, že by měla být praktická, bezpečná a měli bychom se v ní cítit dobře. Praktická řešení ocení nejen invalidé, ale právě i starší lidé.
Minimalismus se prosadil jako umělecký směr v 50. letech 20. století. Nejprve v sochařství, malířství a postupně i v architektuře, designu a dalších uměleckých oborech. Samotný směr je však mnohem starší a jeho vznik je definován jako reakce na subjektivní pojetí abstraktního expresionismu. Současný minimalismus ve filosofii je pak reakcí na konzumní společnost, načež zahrnuje snahu o pečlivé zvažování nákupu věcí. Upřednostňuje kvalitu před kvantitou, nepotřebné věci zavrhuje. Jednoduše radí, abychom se zařizovali jen tím, co skutečně potřebujeme a budeme používat.