Modulové rodinné domy a zákonné požadavky
Legislativní ošetření problematiky modulových domů je trochu ošemetné. Často se ani jednotlivé stavební úřady nemohou shodnout na tom, k čemu stavební povolení potřebujete a k čemu ne.
Chystáte se pořídit mobilheim? Chcete ho mít jako provizorní mobilní dům, nebo pro celoroční bydlení? Jak je to se stavebním povolením a jak mobilheim zateplit a upravit pro trvalé bydlení? To se dozvíte u nás. Přečtěte si rady a tipy od odborníků nebo dodavatelů mobilních domů, modulárních domů a stavebních materiálů.
Legislativní ošetření problematiky modulových domů je trochu ošemetné. Často se ani jednotlivé stavební úřady nemohou shodnout na tom, k čemu stavební povolení potřebujete a k čemu ne.
Chystáte se pořídit mobilheim? Chcete ho mít jako provizorní mobilní dům, nebo pro celoroční bydlení? Jak je to se stavebním povolením a jak mobilheim zateplit a upravit pro trvalé bydlení?
Stavíte dům a potřebujete dočasné ubytování u stavby? Hledáte rychlé řešení rekreačního objektu, přechodného bydlení či kanceláře? Potřebujete nouzové bydlení v tíživé životní situaci?
Mobilní domy se těší rostoucí popularitě. Jedná se však přeci jen trochu o alternativní způsob bydlení. Na jednu stranu jsou cenově dostupnou variantou zděných domů, ale mají i své mínusy...
Mobilní domy jsou hojně využívané v Severní Americe, Anglii nebo Nizozemí. I u nás si mobilní domy získávají stále větší oblibu. Pořizují si je mladé páry i starší lidé v důchodu, kteří rádi cestují.
Toužíte ve své zahradě či sadu po chatce, ale nechcete či nemůžete příliš utrácet? Elegantním a cenově dostupným řešením je maringotka. A dokonce si můžete sami vyrobit třeba i republiku maringotky historické.
Žít na lodi a být celoročním obyvatelem hausbótu zní někomu jako sen. A jak už to tak s romantickými pohádkami a idealizovanými představami bývá, ne vždy jsou úplně praktické. Přesto se v obydlí na vlnách skrývá nejeden klad, který vás možná donutí přehodnotit pohled na tento navýsost alternativní způsob bydlení.
Klíčem k získání co nejlevnějšího vlastního bydlení je práce a cena i dostupnost použitých materiálů. Na laciný rodinný domek může dosáhnout i někdo, pro koho jsou milióny jaksi nedosažitelné, musí se však sejít několik příznivých okolností dohromady. A také musíme mít tak trochu štěstí. Alternativ levného bydlení se však nabízí mnohem více.
Bydlení na hausbótu je svéráz, který není pro každého. Má své zřejmé kvality (za něž je milujeme) ale také slušnou porci funkčních nedostatků, vycházejících především z omezeného prostoru pro život. Voda kolem domu je vizuálně lepší bariéra, než plot, ale tísnit může i obyvatele.
Moderní mobilní domy splňující legislativu ČR je možno v mnoha případech využít nejen jako víkendové bydlení k rekreaci, ale mnoho z nich je již projektováno na celoroční bydlení a slouží jako plnohodnotná náhrada bytů či menších domů.
Celoroční mobilní domy, jinak nazývané také mobilheimy, mobilhausy či mobilhomy jsou oblíbenou variantou ekonomického bydlení. Jaké normy je ale třeba dodržet při jejich umístění na pozemek?
Výhody malých domů jsou sice nemalé, ale neslouží nutně každému. Nápad vyvolit si je za bydlení na stáří, spojit tak svůj menší důchod s úspornějším životem na malém prostoru, tak nemusí zafungovat. Pokud včas nevezmete v potaz při jejich plánování pár zásadních detailů.
Novinky ze světa je poslední léta už skoro lepší nečíst, dobrých zpráv je tam pomálu. Nejprve s našimi jistotami otřásla pandemie, a teď ještě válka skoro za humny a energetická krize k tomu. Jak na tyhle proměnlivé podmínky může reagovat náš dům? Špatně. Je totiž základy pevně spojený se zemí, a tak musí trable přečkat tam, kde stojí. A my s ním. Ale jde to i jinak.
Bydlení v jurtě je svým způsobem adrenalin. A to po všech stránkách. Někdo si to vyzkouší na týden o dovolené a hned říká, že by nedal na svou zateplenou chatičku dopustit, že to bylo příšerné, obzvláště za deště. Jinému se taková romantika zalíbí a když za pěkného počasí odhrne zakrytý střed stopu, spatří v leže ze svého lůžka hvězdnou oblohu. Jako pod širákem, řekne si, to je nádhera, jenže nesmí začít pršet, “lejt“, padat konve vody, nesmí začít sněžit a hlavně mrznout a fičet uragán.
Mobilní domek na kolečkách, nebo jak u nás často říkáme maringotka, vypadá spíše jako bydlení pro dobrodruhy, kteří se nehodlají usadit a zařídit si “pořádné” bydlení. Opak je ale pravdou. V zahraničí je bydlení v malém čím dál populárnější a i u nás si nachází stále více příznivců. Bydlet v mobilním domku na kolečkách nemusí vždy nutně znamenat mít málo místa. Malý mobilheim, ve kterém bydlí mladá francouzská rodina i s malým dítětem, ho díky chytrému a nápaditému řešení prostoru poskytuje dostatek. Je totiž tak důmyslně řešený, že má každý z obyvatel dostatek prostoru i soukromí.
Někteří podnikavci si všimli prostého faktu - lidé rádi lezou po všech možných kopcích s výhledem, zříceninách a rozhlednách, odkud je báječný výhled. Všimli si také, že i běžné myslivecké posedy nenechají jen tak někoho chladným. A i když toho z výšky jen o pár metrů větší o moc víc nevidíme, stejně si za nevole myslivců většina z nás na posed vyleze. O dětech nemluvě, ty strčí hlavu a údy doslova všude. Pro ně stavíme dětské zahradní domky včetně takzvaných tree houses (domcích na stromech). Tak proč ne posed jako vybavený obytný prostor s pěkným výhledem?
Hausbót (anglicky houseboat) jak už název napovídá, je obytná loď nebo také plovoucí dům. Každopádně se jedná o stavbu určenou k bydlení, ať už přechodnému, nebo trvalému. Podmínkou je ale voda, bez ní totiž není hausbót tím pravým hausbótem.
Drobné domky kapesních rozměrů, tzv. Tiny House, jsou dnes všestranně propagovány jako odpověď na krizi dostupnosti bydlení, jako žádoucí alternativa k tradičním domům, jako lepší volba oproti přepáleným a nedostupným hypotékám.
Způsob, jakým Japonci chápou některé věci, je zkrátka odlišný. Zatímco v Evropě vyměníte dům za bydlení v přívěsu právě proto, abyste ke svému obydlí získali mobilitu a ušetřili užitný prostor, tam to mají jinak. Nomádské smýšlení jim je vzdálené, zato velmi rádi experimentují.
Dobrý den, chtěl bych výhledově stavět ekologický dům na kolečkách - sláma, hlína, rákos; vlastní studna; solární panely - nepotřebuji tedy ani nechci inženýrské sítě. Typ pozemku: pole. Vím, že na mobilní dům není potřeba stavební povolení, našel jsem však v jednom článku na idnes.cz následující zmínku:"Protože mobilní dům není pevně spojen se zemí, nepotřebuje stavební povolení. To je však nutné, pokud nemáte na pozemek přivedeny inženýrské sítě a nemáte možnost zajistit si pohyblivé, nadzemní přípojky. „Na vlastní objekt není potřeba stavební povolení, protože to není stavba. Připojení ale stavbou je,“ vysvětluje Radka Pínová ze stavebního úřadu Prahy 5." Co to znamená pohyblivá nadzemní přípojka? Resp. jestliže budu mít přivedenou vodu ze své studny a odpad odvedený do své kořenové čistírny, je třeba řešit něco s povolením? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Přiznám se, že mne citovaný výklad zákona velmi překvapil. Dle ustanovení stavebního zákona se za stavbu považují veškerá díla bez…
Plánuji koupit/pronajmout/ nějakou zahradu, kde je vodovod a elektřina. Na pozemek plánuji umístnit mobilní dům (na sloupcích, kolečkách) o rozměrech 4 x 10m, kde budu pár let bydlet. Otázka: 1) potřebuji k umístění toho mobilního domku nějaké povolení? (prý nepotřebuji) 2) plánuji umístit na pozemku malou domovní čistírnu odpadních vod (místo septiku), potřebuji nějaké povolení? 3) pokud na pozemku je IS voda a elektřina, potřebuji nějaké povolení pro zřízení přípojky ? Co všechno je potřeba, aby mi pak bylo možné přijít namontovat vodovod a elektřinu ? U dotazu mne zajímá, jaké povolení k čemu potřebuji, kam se mám obrátit, kolik to povolení stojí a zda je možné to které povolení získat na pozemku \"zahrada\" kde není povolení stavět RD, a to v případě a) jde o pozemek v OV nebo za b) jde o pozemek v majetku obce /zahrádkářské/ kolonie a já mám nájemní smlouvu. Děkuji předem za odpověď.
Dle ustanovení stavebního zákona se za stavbu považují veškerá díla, bez zřetele na jejich stavebně-technické provedení, účel a dobu…
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li potřebuji podle nového stavebního zákona stavební povolení k umístění pojízdné maringotky (sloužící jako občerstvení a prodejní stánek) k tomu, abych ji umístila na svém vlastním pozemku nacházejícím se ve volné přírodě. Též by mě zajímalo, zda-li může mít na případné povolení vliv připojení na vodovod a elektřinu a pouze dočasné umístění. Děkuji vám za odpověď
Pokud se jedná o mobilní zařízení, které je schopné převozu po vlastních kolech, nepovažuje toto stavební úřad za stavbu, tudíž…
Dobrý den, prosím o radu ohledně připojení mobilního domu na el. proud, vodu a odpad. Postavit bych ho chtěl na vlastním pozemku /stavební úřad nemá námitek/, cca 25 m od domu. Připojení vody a elektro bych chtěl provést z domu a odpad do stávajícího septiku u domu, nebo u mobilního domu zabudovat odpadní plastovou jímku. Vše je na vlastním pozemku. Jímka by byla do hloubky 1,5-1,8 m. Připojení voda a elektro /stačí k těmto domům prodlužovacím kabelem a hadicí/ bych chtěl uložit do výkopu, ostatně pokud by bylo možné i napojení na stávající septik. Jedná se mi o to, zdali je třeba na toto připojení stavební povolení, nebo jen ohlášení stavebnímu odboru? Děkuji moc za odpověď
Dle ustanovení § 103 odst. 1 písm. d) odst. 8 stavebního zákona podléhají přípojky do 50 m délky územnímu souhlasu. Pokud jsou přípojky…
Dobrý den, chci se zeptat, mám pozemek, který je v zátopové oblasti, ale zároveň je v zastavěném území obce. Můj prvotní záměr byl zde postavit dům k trvalému bydlení, ale bohužel mi nedovolily terénní úpravy na zvednutí pozemku. Proto jsem se rozhodl, že bych postavil z ocelové konstrukce základovou desku na kterou bych osadil kola a na to stavěl dřevěnou chatu. Chci se zeptat zda by to bylo možné, či nikoliv. Děkuji za odpověď
Váš záměr budete muset projednat s příslušným stavebním úřadem. Předně je důležité, aby navržená stavba nebyla v rozporu s územním…
Dotaz: Dobrý den. Mám první rok mobilheim a bydlím v něm celoročně. Stojí stále na kolech a mám jej podepřen prkny proti poklesu. Tato zima mě dókázala, že musím ještě zapracovat na zateplení, neboť mi zamrzla voda a vytápění mě přijde asi také dost draho. Představuji si, že sokl udělám z itongu a polistyrenem zateplím objekt až nahoru ke stříšce. Jen nevím, zda lepení postačí. Ty hmožděnky asi do toho plechu nepůjdou. Nevím. Nebo by byla lepší izolační pěna a prkna? Mohu se zeptat jak by to podle vás bylo nejlepší? Moc děkuji za radu. Kostková
Mobilheim bude nutno samozřejmě lépe zateplit. V sendvičové konstrukci stěn je zpravidla jen několik málo centimetrů tepelné izolace na…
Dobrý den, rád bych koupil stavební pozemek pro RD, který bych zatím využíval k rekreaci umístěním mobilního domu do 50 m2 (stavba bez stavebního povolení na ohlášení), který by při stavbě mohl sloužit jako zázemí a výhledově jako zahradní domek. Je toto možné, nebo jaké musím splnit podmínky, kritéria? Děkuji za odpověď.
Pokud je pozemek v územním plánu určen k zastavění stavbou pro individuální rekreaci, nebude na něm možné umístit stavbu pro…
Dobrý den, v prosinci budu kupovat pozemek 2,1 ha, který je v CHKO, povaha trvalý travní porost, oblast rekreace. O výstavbě nějakých objektů ani neuvažuji, jde mi jen o přivedení vody a elektřiny na pozemek (cca 100 m) pro zaparkovaný karavan, popř. mobilheimy. Musím navštívit úřad a získat nějaké povolení, nebo stačí realizace přes firmy, které pozemek tímto způsobem zasíťují, a na úřad odnesu jen ohlášení? Děkuji
K umístění a realizaci přípojek vody a el. energie na pozemek potřebujete schválení stavebního úřadu, neboť tyto přípojky jsou ve smyslu…
Dobrý den, přemýšlel jsem o koupi „mobilheimu“ (mobilního domu) a jeho umístění na svou zahradu, která je napojená na chalupu. Mobilní dům má rozměry cca 40 m2 a je zcela mobilní, má nápravu, kola a voj. Jeho převoz po veřejných pozemních komunikacích je však nemožný, jelikož nemá RZ a tudíž se převáží pomocí kamiónu. Jeho mobilita tím však není nijak omezena, má kola a po vlastním pozemku se s ním opravdu dá jezdit. Pozemek, na který ho hodlám umístit, je však vedený v katastru a také v územním plánu obce pouze jako zahrada. Na stavebním úřadě mi bylo sděleno, že se dle jejich dikce jedná o výrobek plnící funkci stavby a tudíž podléhá režimu ohlášení. Problém ale tkví v tom, že pozemek je veden jako zahrada a na něm údajně taková mobilní věc nesmí být. Územní plán je bohužel relativně nový a obávám se, že obec nebude mít vůbec vůli ho měnit a logicky ne v rozumném časovém horizontu. Je možné nějak - jakkoli docílit toho, aby alespoň část pozemku pod tímto mobilním domem byla změněna na pozemek k rekreaci? Mimo jiné bych si rád samozřejmě tento mobilní dům připojil na sítě (voda a odpad), které mám vedené na svém pozemku. Neexistuje nějaký postup, jak paní úřednici na stavebním úřadě donutit, aby takto mobilní dům považovala opravdu za mobilní a nezasahoval by tudíž do její dikce?
Posouzení, zda se jedná o stavbu, výrobek plnící funkci stavby, nebo se jedná o mobilní zařízení, přísluší pouze stavebnímu úřadu.…
prosim o radu na zatepleni mobilheimu 3,10 na 10,70m a rozvod topeni dekuji maierova
V mobilheimu bývá tepelná izolace stěn, stropů a podlah zpravidla jen několik málo centimetrů. Pokud chcete zařízení trvale obývat, bylo…