Jak si vybrat skleník
Jak velký a z jakých materiálů může být skleník? Jaký je rozdíl mezi skleníkem a fólieovníkem? Kam skleník umístit a jak v něm správně větrat?
Vítejte na naší webové stránce věnované tématu vytápěných skleníků. Zde najdete zajímavé články a tipy na vytápění skleníků, které vám pomohou zlepšit výnos vaší zahrady a zároveň ušetřit na nákladech za energie. Sledujte nás a získejte nové informace o vytápění skleníků.
Jak velký a z jakých materiálů může být skleník? Jaký je rozdíl mezi skleníkem a fólieovníkem? Kam skleník umístit a jak v něm správně větrat?
Jaký skleník vybrat, co je studený, temperovaný a teplý skleník, a jaký je rozdíl mezi skleníkem a fóliovníkem?
Právě s příchodem zimy mnohé z nás napadne, jak by se nám právě nyní hodila zimní zahrada, byť nevytápěná. Jaké rostliny v ní můžeme pěstovat a čeho se při jejím plánování vyvarovat?
Vytápěný skleník je terno, které ocení nejeden vášnivý zahrádkář, nejen zahradníci. Ovšem vytápění skleníku je energeticky velmi náročné a drahé, případně i extrémně pracné a zabere spoustu času. A pokud bychom chtěli vytápět tuhými palivy či biomasou, ani se moc nevyspíme a nesměli bychom vlastně ani chodit do práce. Prostě úkol pro čiperného důchodce. Pro mnohé účely však stačí i jen pouhé temperování. Jak si poradit?
Uvažujete o skleníku, toužíte po něm, nebo jej již máte, ale každý rok se vám v něm něco nepodaří vypěstovat? Jak správně používat skleník?
Pokud jste se rozhodli pořídit si na zahradu skleník, nečekejte s rozhodováním na jaro. Se stavbou skleníku je nejlepší začít právě na podzim. Ptáte se proč? S jarem začíná pěstitelská sezóna, která by se stavbou skleníku značně zkrátila.
Vlastnictvím skleníku získáte řadu výhod. Jednou z nich je, že ve skleníku se výrazně zlepší pěstební výsledky; ve volné přírodě bychom byli jinak závislí na přízni či nepřízni počasí. Dále se výrazně prodlouží vegetační období.
Z jakého materiálu by měla být konstrukce skleníku a z jakého zasklení? Jak poznáme, že mají výrobky nějakou vadu, byť by měly být z kvalitních materiálů? Určitě nemá smysl kupovat skleník v co nejlevnějším provedení, vůbec se nám to nemusí vyplatit. Jak si tedy nový skleník vybrat a na co si dát pozor?
I v zimě můžeme skleník využít. Buďto pro zazimování některých rostlin, nebo jej můžeme temperovat či přímo vytápět.
V listopadu někteří zahrádkáři vysévají do skleníku polníček. Lze zde však také nechat přezimovat trvalky, cibuloviny či okrasné dřeviny v kontejnerech.
Skleník potřebuje v zahradě vhodné místo, kam zapadne, kde nám nebude překážet a přitom se dovnitř dostane dostatek sluníčka. Velikost skleníku je pak závislá na prostoru a našich potřebách. Jak ale vybudovat a zařídit skleník uvnitř?
Skleníky a pařeniště řadíme mezi užitkové stavby prodlužující sezónu pěstování rostlin. Který zvolit a kam jej umístit?
Období raných výsevů především teplomilných rostlin nastává. V únoru obvykle začínáme paprikami včetně těch pálivých, vysít můžeme třeba i lilek. Předjarní a jarní výsevy rychlených rostlin se však nemusí podařit, jak jsme si představovali. Semínka nám nemusí vyklíčit. A pokud již vyklíčí, může dojít k padání klíčních rostlin a je po sadbě! Jakékoli dodatečné zásahy bývají neúspěšné. Proč? A jak tomu můžeme předejít?
Doba časných výsevů především teplomilných rostlin je tu. Předjarní a jarní výsevy rychlených rostlin se však nemusí podařit. Semínka nám nemusí vyklíčit a pokud vyklíčí, může dojít k padání klíčních rostlin. A je po sadbě! Proč? A jak tomu můžeme předejít?