10 doporučení pro lehkou akustickou podlahu
Plovoucí podlaha je základem pro pohodové a komfortní prostředí v interiéru. Správně zvolená skladba podlahy ochrání domov před nepříjemnými zvuky z přilehlých místností nebo bytů.
Jak na zvukovou izolaci podlahy? Jaká akustická izolace je nejvhodnější pro podlahu vašeho domu nebo bytu? Postupů, jak zajistit neprůzvučnost podlahy, může být více. Jakou technologii zvolit, jak postupovat a co si ohlídat, to se dozvíte díky naší poradně nebo článkům od odborníků i výrobců protihlukové izolace.
Plovoucí podlaha je základem pro pohodové a komfortní prostředí v interiéru. Správně zvolená skladba podlahy ochrání domov před nepříjemnými zvuky z přilehlých místností nebo bytů.
Foukaná izolace má velmi dobré tepelné a akustické vlastnosti, požární odolnost a dlouhou životnost. Zateplete svůj dům účinně.
Aby naše životy nerušil nepříjemný až zdraví škodlivý hluk, používají se k utěsnění bytů či domů nejrůznější systémy zvukové izolace.
Od podlahových konstrukcí se neočekává jen to, že se nám po nich bude příjemně chodit. Jejich důležitou vlastností je i jejich schopnost akusticky izolovat. Kvalitní podlaha by měla eliminovat šíření hluku mezi jednotlivými podlažími.
Podlahy mají zásadní vliv na celkový dojem z interiéru každé místnosti. Po podlaze přitom chodíme a proto není podstatný jen její vzhled, ale i vliv na naše tělo, chůzi, pocit tepla či chladu. I když nakonec na první pohled vidíme podlahovou krytinu, to nejpodstatnější se ukrývá pod ní.
Při rekonstrukcích bytů v panelových domech narazíme i na nezbytnou renovaci podlah. Měli bychom využít velké výhody nových podlahovin – umí zlepšit akustiku stavby, ale i tepelnou izolaci podlahy. Při volbě nevhodné podlahoviny, případně neodborné realizaci, však můžeme akustické parametry podlahy naopak ještě zhoršit.
Motivací pro odhlučnění bývá hluk. Hluk je obtěžující, nechtěný a nežádoucí. Zkrátka něco, čemu chceme říct jednou provždy NE. Odhlučnění je ozdravný způsob, jak si udělat klidný a zdravý domov. Domov, do kterého se rádi vracíme.
V již pětatřicátém dílu našeho podcastu ČESKÉSTAVBY.cz jsme se zabývali akustikou a neprůzvučností ve stavebnictví, a to s Ing. Robertem Hoškem. Jana Machová položila Robertovi několik otázek ohledně zvuku a jeho izolace v interiérech.
Vyrovná, nezatíží a zateplí jakoukoli vodorovnou konstrukci včetně podlah. Co víc, svou podlahu si pomocí lehčeného betonu snadno srovnáte i svépomocí a v případě vyrovnávání podlah na půdách zároveň zateplí strop a zabrání tak únikům tepla z nižšího podlaží.
Věřte, že valná většina těchto každodenních nepříjemností je pouze vámi tolerovaná skutečnost, protože lze odhlučnit téměř cokoli. Pokud uvažujete o rekonstrukci bytu, proč si zároveň nezvýšit úroveň pohodlí o zvukovou izolaci. Pomůžeme vám, víme jak na to.
Protihluková izolace stropů, stěn a podlah může mít mnoho podob. K efektivním řešením patří protihlukové eko desky, lisované akustické desky a pružné podlahové podložky. Představme si jednu po druhé podrobněji.
Norma ČSN 73 0532:2020 zpřísňuje ochranu proti hluku v budovách a posouzení akustických vlastností stavebních konstrukcí a výrobků. Nově je nutné podle ní navrhovat akustiku v rámci rodinného domu i bytové jednotky.
Život za hranicí hluku je nepříjemný. Tedy záleží na směru, ve kterém se od této hranice pohybujeme. Pro mnoho lidí jsou klid a ticho jen toužebným snem a přitom se ne nadarmo říká, že ticho léčí. Ovšem zároveň se zateplením domu jej lze i dosti účinně odhlučnit. A nastane ticho!