zobrazit 9 fotek Leden je měsícem, kdy si od prací na zahradě odpočineme, máme prostor přemýšlet, kde je třeba co upravit a doladit. Máme čas dostatečně promyslet výsadbu rostlin a dřevin, popřípadě založení jezírka a vše nastudovat v odborné literatuře nebo kontaktovat odborníka.
- Jak založit novou zahradu?
- Řez ovocných roubů
- Naplánujte osetí záhonů včas
- Výběr zahradního nářadí
- Kontrolujte jezírko
- Truhlíky
Lidová pranostika:
V lednu mráz - těší nás; v lednu voda - věčná škoda.
Leden studený, duben zelený.
Když roste tráva v lednu, roste špatně v červnu.
Okrasná zahrada
Jak založit novou zahradu?
V lednu, kdy zahrada spí zimním spánkem a nabírá sílu, kterou bude potřebovat zjara, kdy začíná doba růstu, máme dostatek času přemýšlet, co bychom chtěli na zahradě vylepšit. Pokud uvažujete o realizaci jezírka, máte dostatek času vše důkladně promyslet. V této době je také vhodné naplánovat založení nové zahrady. Pokud si na návrh netroufáte sami, kontaktujte odborníka, který vám zahradu stylisticky navrhne a poradí vám, jakými dřevinami a rostlinami ji osázet. Případně i tento úkon můžete převést na něj.
Ovocná zahrada
Řez ovocných roubů
V lednu ještě můžeme nechat nářadí zahálet. Obvykle jsou stromy pokryty sněhovou nadílkou nebo je zdobí ledová námraza. Pokud však je zima na blátě, můžeme začít počátkem ledna s řezem roubů ovocných dřevin. Dolní polovinu roubu sázíme do písku a uchováme je na tmavém a chladném místě. Pravidelně kontrolujeme uskladněné ovoce uložené ve sklepě a kazící plody likvidujeme. Za teplého počasí připravujeme jámy pro jarní výsadbu ovocných dřevin. Pokud pěstujeme ve skleníku vinnou révu, provádíme její řez. Následně ji ošetříme sirnými přípravky proti roztočům. Leden je také nejvyšší čas pořídit si na zahradu krmítko pro ptactvo. Ať už bude kupované nebo vlastnoručně vyráběné, máme záruku toho, že v zahradě bude stále živo.Pokračování článku…
Zeleninová zahrada
Naplánujte osetí záhonů včas
Leden je obdobím, kdy pečlivě přemýšlíme, čím zjara osejeme záhony. Kontrolujeme stav semen z minulého roku, případně nová semena dokupujeme. Pokud to počasí dovolí, můžeme venkovní záhony, skleník a pařeniště čistit a začít s rytím. Pokud pěstujeme mrazuvzdornou zeleninu, můžeme ji postupně sklízet (kadeřavá a růžičková kapusta a pór). Od ledna do února můžeme vysévat hlávkový salát na rychlení, na konci měsíce ředkvičky a mrkev do vytápěných skleníků.Pokračování článku…
Trávníky
Výběr zahradního nářadí
V lednu je ještě na práce na trávníku čas. Můžeme si však dát do pořádku zahradní stroje a nářadí. Pokud je třeba nechat některé opravit, s opravou neváhejte ani minutu. V sezóně na to nebude čas. V této době můžeme rovněž vybírat zahradní nářadí, které jsme plánovali dokoupit.Jezírka
Kontrolujte jezírko
Pokud v jezírku žijí ryby, je třeba jim zajistit dostatečný přívod kyslíku a správné fungování výměny plynů. K tomuto účelu můžeme použít např. odledovač, oxidátor nebo vzduchový kámen. Při nepřetržitém provozu jezírka je nutné pravidelně kontrolovat elektrické čerpadlo. Krátkodobé zamrznutí není na škodu, v oblastech, kde led pokrývá vodní plochu delší čas, však mohou vzniknout problémy. Řešením je pořídit do jezera topné těleso, které udrží vodní plochu bez ledu. Nemusíme se bát ani velké spotřeby elektrického proudu; nemá větší spotřebu nežli obyčejná žárovka. Pokud nechceme investovat do topného tělesa, můžeme si pomoci konví nebo kýblem s vařící vodou. Nádobu položíme na led, který tak brzy roztaje.Truhlíky
Pokojové rostliny pravidelně zaléváme a kontrolujeme, zda je nenapadl nějaký škůdce. Obzvlášť v zimě v období klidu jsou na napadení škůdci citlivé. Hnědé nebo žluté listy likvidujeme a hledáme příčinu jejich vzniku (zda nemá rostlina něčeho příliš nebo naopak nedostatek). V zimě se rostliny nehnojí. Zaléváme vždy tak, že prsty kontrolujeme vlhkost substrátu. Neměl by být přemokřený ani příliš suchý.- Pomoc, stůně mi kytka!
- Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny?
- Jak pěstovat mrazuvzdorné juky a agáve?
Zdroje fotografií: www.shutterstock.com, www.ČESKÉSTAVBY.cz