zobrazit 9 fotek Srpen je měsícem, kdy léto vrcholí a končí. Dny se začínají zkracovat, i rána jsou již o poznání chladnější. Zahrada však stále nabízí mnoho, jak pestré květy, tak bohatou ovocnou i zeleninovou sklizeň. I když řada z nás odjíždí na zaslouženou dovolenou, zahrada nám odpočinek v období vegetace nedopřeje. Je stále co dělat - od sklizně po odplevelování záhonů, pravidelnou zálivku a sečení trávníku. Zahradě je zkrátka možno věnovat se denně. Malé opomenutí odpustí, větší už potrestá. Co nesmíte v srpnu opomenout nebo dokonce zanedbat?
- Stříháme živé ploty
- Sklízíme meruňky a broskve
- Zeleninu chráníme proti houbám a škůdcům
- Je vhodný čas zakládat nový trávník
- Podle potřeby v jezírku doplňujeme vodu
- Množíme pelargónie a fuchsie
Lidová pranostika:
Rosí-li v srpnu silně tráva, pěkné povětří se očekává.
Když jsou v srpnu velké rosy, zůstane obyčejně pěkné počasí.
Srpen začíná, co červenec končil.
Moc hub srpnových - moc vánic sněhových.
Okrasná zahrada
Stříháme živé ploty
I v srpnu zahrada hýří všemi barvami. Největší radost z květů nám dopřejí letničky, kvetou však ještě některé druhy pozdních trvalek. Kromě květů vytvářejí koncem léta některé druhy okrasných dřevin barevné bobule, které je nádherně dozdobí. V srpnu je třeba věnovat zvýšenou pozornost živým plotům z listnatých dřevin, u kterých provádíme druhý řez během vegetace (první řez jsme provedli na přelomu května a června). Třetí rok po výsadbě živého plotu z jehličnanů provádíme řez postranních výhonů, přičemž boční strany by neměly tvořit rovnou plochu. Výšku plotu zásadně neupravujeme, i když výška jednotlivých dřevin je různá. Upravujeme ji až tehdy, když doroste požadované výšky. Konec léta je vhodným obdobím k přesazování a množení pivoněk a kosatců, je možné úspěšně řízkovat opadavé a stálezelené dřeviny. Množit můžeme také vřesovce (řízkováním) a pěnišníky (hřížením). Z balkónových rostlin množíme fuchsie a pelargónie. Dále záhony pravidelně zaléváme a odplevelujeme, odstraňujeme odkvetlé květy trvalek a letniček. Vysokým trvalkám je třeba opatřit oporu nebo je vyvázat. Neměli bychom zapomenout na vistárii, jejíž letošní výhony zaštipujeme za třetím a čtvrtým listem. V srpnu provádíme druhý letní řez růží, který již však není tak hluboký jako první řez, jenž aplikujeme vždy po odkvětu. Sbíráme a sušíme šater, limonku, smilky, měsíčnici a nejrůznější okrasné trávy, které jsou vhodné do suchých vazeb. Vysoké trvalky jsou vhodné k řezu do letních kytic. Koncem srpna je třeba již myslet na blížící se podzim a začít vysazovat jarní cibuloviny jako jsou tulipány, narcisy, bledule, sněženky, modřence atd. Jehličnany a stálezelené dřeviny sázíme až do konce srpna, aby stihly do zimy zakořenit.
Ovocná zahrada
Sklízíme meruňky a broskve
Srpen je v ovocné zahradě obdobím sklizně. Sklízíme poslední zbytky jahod, malin a začínáme se těšit z tmavých plodů ostružin. Již od června bylo možné sklízet meruňky a broskve a ranné druhy peckovin – jablka a hrušky. Od srpna si také můžeme pochutnávat na prvních bobulích hroznového vína. Po očesání je třeba stromy prosvětlit řezem. Zahradu bychom měli udržovat v čistotě od spadaných a tlejících plodů, které snadno přináší nemoci a škůdce. Za horkého a suchého počasí je třeba stromy vydatně zalévat, protože plody potřebují mnoho vody. Po sklizni malin a ostružin prostřiháváme dřeviny těsně nad zemí. Po sklizni prořezáváme také angrešt a rybíz. V srpnu je již poslední čas na výsadbu jahodníků. Pozdější výsadba by v příštím roce přinesla pouze slabou úrodu. Plody vinné révy chráníme síťovinou proti náletu ptáků. Za deštivého počasí mohou být hrozny napadeny plísní šedou (bortrytidou), proto je ještě před měknutím chráníme přípravky Mythos, Quadris nebo Rovral Flo. V neposlední řadě dokončujeme očkování hrušní, jabloní, třešní, višní, slivoní, broskvoní a meruněk.Pokračování článku…
Zeleninová zahrada
Zeleninu chráníme proti houbám a škůdcům
V srpnu budeme nejen sklízet plody naší píle z naší zeleninové zahrady, ale máme stále dost času vysévat krátkodobou zeleninu např. ředkvičky, špenát, mrkev a ředkev. Sklízíme česnek, cibuli, košťálovou a listovou zeleninu. Sbíráme a uchováváme bylinky, které díky sušení a zmrazení můžeme mít po ruce po celý rok. Některé druhy zeleniny je třeba včas chránit proti houbám a škůdcům. V některých případech stačí rostlinky včas chránit netkanou textilií. Záhony pravidelně zaléváme a plejeme. Je třeba věnovat zvýšenou pozornost tyčkovým rajčatům, jejichž vrcholky seřezáváme, aby plody stihly dozrát v tomto období. Růžičkové kapustě seřezáváme vegetační vrchol pro podpoření růžiček. Začátkem srpna sklízíme cibuli a česnek v době, kdy natě začnou žloutnout. Po vyjmutí z půdy je necháme zhruba týden na záhoně, očistíme je a necháme je před uložením 3 – 4 týdny proschnout na venkovním vzdušném místě – ideální je přístřešek.Trávníky
Je vhodný čas zakládat nový trávník
Trávník pravidelně zavlažujeme a sečeme, za horkého počasí jen na výšku 4 cm. Příliš nízko posekaný trávník může slunce snadno spálit. Je ideální čas zakládat nový trávník nebo stávající vylepšovat. V posledním letním měsíci trávník naposledy přihnojujeme, pozdější hnojení může způsobit špatné přezimování. Za teplého počasí hnojivem však spíše šetříme. Trávník také provzdušňujeme vidlemi.Jezírka
Podle potřeby v jezírku doplňujeme vodu
V srpnu vychutnáváme krásu vykvetlého jezírka. Příliš práce a starostí nás zde v tomto období nečeká. Kromě pravidelného krmení ryb a doplňování vody podle potřeby, je třeba kontrolovat stav okysličovaných rostlin, které by se měly protrháváním regulovat. Leknínům odstraňujeme přebytečné listy. Během celého vegetačního období je třeba důsledně odřezávat suché a odumřelé části rostlin, např. listy a květy. Okolí jezírka je třeba zbavovat plevelů a nežádoucích náletů trav a bříz. Za vysokých teplot je také třeba kontrolovat kvalitu vody zejména v případě, pokud jsou v jezeře ryby.Pokračování článku…
Truhlíky
Množíme pelargónie a fuchsie
Balkónové rostliny pravidelně zaléváme a hnojíme. Koncem měsíce však hnojení fuchsií a pelargonií ukončujeme. Pro novou sezónu odebíráme řízky balkonovek.Pokojové rostliny zaléváme vždy tehdy, je-li substrát mírně vlhký. Vlhkost substrátu můžeme zkontrolovat prstem. Rovněž pokračujeme s hnojením, které koncem měsíce omezujeme. Minimálně jednou týdně jim dopřejeme zvýšenou vlhkost na list v podobě rosení. Ty pokojové rostliny, které letníme, chráníme před prvními ranními mrazíky, na které jsou citlivé a které by mohlo být pro ně osudné.
Zdroje fotografií a obrázků: www.shutterstock.com, www.ČESKÉSTAVBY.cz