Dveře ve skrytých zárubních
Stále větším tématem jsou interiérové dveře ve skrytých zárubních, které mohou nechat dveře téměř úplně zmizet anebo dveřní křídlo naopak nechat vyniknout.
Stále větším tématem jsou interiérové dveře ve skrytých zárubních, které mohou nechat dveře téměř úplně zmizet anebo dveřní křídlo naopak nechat vyniknout.
S blížícím se zimním slunovratem stále ubývá světla během dne. Naštěstí se zároveň s nastupujícími vánočními svátky rozsvěcí stále více světel v ulicích i našich domovech. Světýlka zdobí nejen vánoční stromečky, ale také naše okna, balkóny a zahrady.
Volně stojící vany, podomítkové baterie, zabudované nádrže pro toalety nebo elegantní sprchové vaničky v úrovni podlahy. Moderní a chytrá koupelnová řešení zvládnou šikovně ukrýt přebývající části rozvodů a technického zázemí pod omítkou.
Hledíky nikdy nezklamou a pokud plánujete pro příští sezónu něco nového, co jste ještě nevyzkoušeli, hledíky určitě nic nepokazíte. Lze je pěstovat na trvalkových i letničkových záhonech, ale i v mobilních nádobách. Pokud si chcete připadat jako herec na jevišti, hlediště vám množství hledíků vytvoří dokonalé. A z jak pohledných diváků!
Čím letos ozvláštnit štědrovečerní sváteční tabuli? Sušené datle, fíky a tuzemské křížaly, to má o Vánocích na stole snad každý. Vlašské a lískové ořechy, madle, pistácie, ořechy kešu a para, arašídy, to je již také známá, i když dost drahá klasika. Ale co dál? Když budete chvíli pátrat, narazíte na delikatesu jménem ořechy piniové. I když, o ořechy vlastně vůbec nejde. Jsou to vlastně semena sbíraná z borovic. Na druhou stranu jsou však všechny ořechy semeny.
Pan Novák má pozemek. Pan Vopršálek na něm má chatu. Co může pan Novák udělat, aby získal svůj pozemek zpět? Bohužel toho moc není. Přečtěte si, jaké jsou možnosti a co zákon (ne)dovoluje.
Že jsou vlašské ořechy prospěšné pro naše zdraví, ví určitě každý. Že se bez nich neobejde mnoho dobrot včetně některých druhů vánočního cukroví, o tom také nemá smysl diskutovat. Ale že lze využít i skořápky? Jak si pomoci při dobývání chutných a zdraví prospěšných látek jader vlašských ořechů? A jak vlašské ořechy uchovávat, aby vydržely co nejdéle?
S některými to jde těžko, u jiných zase snáze. Jsou květiny, u nichž skoro stačí jen hlasitě zakašlat, a už se divoce množí. Jaké jsou ty na pěstování a rozmnožování nejvděčnější? A jak vlastně zařídit, aby se z mála stalo hodně?
Kuchyň patří k nejvytíženějším místnostem každé domácnosti, právem bývá považována za srdce domu. I srdíčko se ale někdy může unavit a zastarat, a tak pomýšlíme na rekonstrukci/renovaci nebo rovnou pořízení nové kuchyně. Radost se může změnit v zoufalství, pokud podceníme principy jejího správného uspořádání.
Dřevo a výrobky ze dřeva mají u nás dlouhou tradici a v posledních letech jeho použití zejména v exteriéru roste. Používá se především u drobných staveb jako jsou například terasy, pergoly, garážová stání, přístřešky na dřevo, dětská hřiště, fasády budov, ploty atd. A zde je důležité pamatovat, jak dřevo ochránit před napadením dřevokaznými houbami, plísněmi a hmyzem.
Kdo by řešil rajčata v prosinci! Teď už jedině koupit, případně využít zavařené čatní, lečo a jiné způsoby konzervace této lahodné zeleniny (spolu s jinou), která je mnohými zaměňována s ovocem. Však se také plodům ne nadarmo říká rajská jablka, což evokuje synonymum “jablka z rajské zahrady“. Jenže právě rajčata můžeme sklízet ještě nyní i bez vytápěného skleníku a přesto, že denního světla je minimum, ostatně nejkratší den v roce se blíží tempem sprinterským. Jak listopadové a prosincové sklizně rajčat dosáhnout?
Kolik existuje zaručeně dobrých receptů na štědrovečerní bramborový salát? Asi tolik, jako je jeho strávníků. Kdo ho dělá, přidržuje se nějakého vlastního postupu, který považuje za správný a ideální. Nu, a s návody na ideální mix substrátu pro sukulenty je to podobné. Je jich tolik, co kaktusářů.
Přestože má bydlení ve starých domech své nepopiratelné kouzlo, jejich obyvatelé jsou často vystaveni nadměrné vlhkosti a jejím následkům, jako je plíseň, houby, negativní vliv na lidské zdraví a snížení životnosti stavebního materiálu. Tento problém má ale řešení – dodatečnou hydroizolaci a dodatečné zateplení.
Na přísavníky narážíme v zahradách a parcích, kde se dá, ostatně stejně jako na břečťan. Rozdíl je mezi nimi zásadní, břečťan je neopadavý, loubince jsou opadavé, odmění se nám však na podzim nádherným až krvavě rudým a vínovým zbarvením listů, které postupně přechází do žluté, až všechny listy skončí na zemi. Rozhodně se ale loubince nehodí do interiérů, jelikož jsou především opadavé. Čím je na interiérových stěnách nahradit?
Důležitou součástí designu je akustika – doplňuje návrhy interiéru a zpříjemňuje jejich funkčnost. Její kvalitní a odborné vyřešení v obchodních a školních prostorách, v maloobchodních prodejnách, restauračních provozech, v zařízeních pro péči o děti a zdravotní péče v nemalé míře ovlivňuje pohodu.
Dílna, kůlna, ateliér, pracovna, sklad, kancelář. Někdy prostě nepotřebujete celý nový dům, postačila by vám jen jedna jediná místnost navíc. A právě na tyhle situace myslí IMBY.
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří jako životní prostředí, tak rodinné rozpočty. Naprostá většina nových solárních elektráren se přitom instaluje s bateriovými systémy. Česká bateriová stanice HES nabízí v systému all-in-one až tři kapacity domácí bateriové stanice, součástí kompaktního zařízení o velikosti lednice je i třífázový hybridní asymetrický měnič.
Zahrada, zahradničení, ale také především láska k přírodě, naše ukotvení v ní, odhalování tajemství přírody a světa, z něhož lidské duše a povahy vycházejí. Zahrady jsou nesmrtelným tématem a nemáme nyní na mysli stohy různých zahrádkářských a zahradnických příruček a biblí. A že se zahrady a vůbec příroda hluboce dotýkají i dětského světa, dokazují také autorské počiny určené dětem. Prostě a jednoduše, pod vánočním stromkem nemusí ležet zrovna nějaký ten Zahradníkův kalendář s tisíci radami a tipy, ale třeba útlá a slavná knížečka Muž, který sázel stromy (Jean Giono), která v lidech probouzí lásku k přírodě. Anebo třeba Zahradníkův rok Karla Čapka s ilustracemi jeho bratra Josefa, ale i jiné...
Ne, tohle není úplně běžný projekt rodinného bydlení a za normální se nejspíš nedá považovat ani jeho cena. Do ní se totiž silně promítá lokace, historicko-architektonická hodnota i celková kvalita provedení stavby. To ale neznamená, že by tahle hříčka nenesla inspirativní náboj.
Že nevíte, o co jde? Jedná se o mezinárodní univerzitní soutěž projektů nízkoenergetické udržitelné výstavby, která se tento rok konala v Německém městě Wuppertal.