Plánujete koupi pozemku? Co všechno je třeba zkontrolovat a kde na nás číhají potíže? Nechat se napálit může každý, ale informovanému a připravenému se to nemůže stát. Co je při koupi pozemku důležité?
Co je třeba především zkontrolovat?
Před koupí pozemku kontrolujeme lokalitu a možnosti pozemku, přístup na pozemek a případná věcná břemena, okolní zástavbu a případné regulativy územního plánu, zastínění pozemku a rušnost komunikací okolo pozemku a v jeho blízkosti. Zajímat by nás také mělo, zda odpovídá inzerovaná rozloha pozemku skutečnosti a zda nám nehrozí špatné sousedské vztahy.
1. Lokalita a možnosti pozemku
Důležitá je členitost terénu, orientace na světové strany, stav vzrostlé zeleně na pozemku a její případná využitelnost a omezení. Zajímat by nás také měl stav případného oplocení, ale i využití okolních parcel a stav nemovitostí na nich, stejně jako stav případných nemovitostí a jejich využívání na kupovaném pozemku, stav zpevněných ploch apod. Plusem je určitě případná možnost vlastního zdroje vody na pozemku, identifikace sítí a přípojek a možnost napojení na ně. Může se též stát, že některé sítě přes pozemek vedou, i ty bychom měli identifikovat. Vyplatí se také přeměření radonu a zjištění únosnosti zeminy a stavu podloží, pokud chcete na pozemku stavět.
2. Přístup na pozemek a věcná břemena
Přístup a možný příjezd na pozemek jsou klíčové. Často bývají předmětem věcných břemen chůze a jízdy (služebnost či reálné břemeno) a v případě, že takové břemeno neexistuje ve prospěch budoucího vlastníka pozemku a přístup či příjezd vlastní někdo jiný, můžeme mít vážný problém. Ovšem problém s věcným břemenem může být i jiný, někdo cizí může mít právo na užívání pozemku, který plánujeme kupovat. Návštěva katastrálního úřadu se proto určitě vyplatí a nikoli jen kvůli prověření případných věcných břemen. Pozemek může být například zatížen exekucí, nemusí se shodovat inzerovaná výměra pozemku s výměrou uvedenou v katastru, ale dokonce ani s naším přeměřením velikosti pozemku.
3. Okolní zástavba a regulativy územního plánu
Důležitá není pouze stávající okolní zástavba, ale také ta v budoucnu možná. Stejně tak by nás měly zajímat případné regulativy územního plánu, jelikož by se mohlo stát, že koupíme pozemek, na kterém nakonec nebudeme smět stavět. V tomto ohledu je také důležité zjištění případných ochranných pásem, která by mohla limitovat výstavbu a prověření záplavového území a záplavových oblastí.
4. Zastínění pozemku a rušnost
Předchozí rada týkající se okolní zástavby souvisí i se zastíněním pozemku a s výhledem. A nejde jen o okolní zástavbu, ale také stav sousedící zeleně. Je nepříjemné být na pozemku uzavřen, pokud toužíme po pravém opaku. Ovšem i frekventované komunikace okolo pozemku či poblíž nás mohou nepříjemně obtěžovat. Dopravní vytíženost komunikací je klíčová.
5. Sousedské vztahy
Zapomenout také nesmíme na sousedské vztahy. Pohovořte se sousedy, otestujte si je. Když už bude vše ostatní v pořádku, není nakonec nic horšího než mezi sebou válčící sousedé. Nepříjemný člověk dokonce může i znehodnotit vaši nemovitost. Pokud to dokonce dělá v případě vaší koupě prodejci nemovitosti, udělá to zaručeně i vám. A třeba i jen proto, že chce pozemek získat za výhodných podmínek pro sebe. Těžko může být u soudu kvalifikováno sousedovo chování například jako vydírání. Sousedské spory se mohou vléct do nekonečna.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, ČESKÉREALITY.cz, shutterstock.com