Princip tepelného čerpadla: Jak funguje a proč může mít více než 100% účinnost?
Tepelné čerpadlo. Zařízení, které využívá přírodních zdrojů energie a dosahuje překvapivě vysoké účinnosti. Pojďme se podívat, jak vlastně funguje.
Tepelné čerpadlo. Zařízení, které využívá přírodních zdrojů energie a dosahuje překvapivě vysoké účinnosti. Pojďme se podívat, jak vlastně funguje.
Mohlo by se zdát, že Velká Británie nabízí Česku jen málo pozitivních příkladů k inspiraci. Pivo skoro bez pěny, věčně sychravé počasí, suchý humor a krvavý pudink, to nejsou zrovna věci, které bychom si nutně museli z ostrovů vypůjčit. Přesto se Britům něco hodného zkopírování povedlo. Jejich přeslavná Královská zahradnická společnost totiž vyřadila slimáky a hlemýždě ze svého seznamu škůdců.
Mladá rodina v roli osvíceného zadavatele a dobrý architekt s nápady a zkušenostmi - díky této spolupráci vyrostla v Černošicích u Prahy minimalistická vila. Výrazovým prvkem, který vtiskl stavbě osobitý charakter, jsou amorfní tvary v exteriéru i interiéru domu. Dostupné a flexibilní řešení nabídly v interiéru domu příčkovky Ytong a Silka.
V dnešním článku se podíváme na využití dešťové vody ve velkých budovách a bytových domech. Jak se ukazuje, tato metoda šetření vody a snižování nákladů na její spotřebu se stává stále populárnější i mimo oblast rodinných domů.
Klimatizace, to znamená chlazení. A klimatizační jednotky stojí na základním fyzikálním principu, kdy odpařující se kapalina se nejen mění na plyn, ale zároveň absorbuje teplo. V klimatizačních jednotkách se proto kapalina (chladivo) stále odpařuje a zase kondenzuje. Teplo se tak přesouvá z jednoho místa na místo jiné, respektive je uvolňováno ven z interiéru.
O tom, že nástroje umělé inteligence (AI, artificial intelligence) nám teď otevírají jakési brány nových možností, nikdo moc nepochybuje. Ovšem to, co nakonec z této brány může vypochodovat, zůstává víceméně nejasné. Ne proto, že by to nešlo rozpoznat, ale spíš že to sami nechceme vidět.
Spolehlivost krbových kamen spočívá zejména v jejich nezávislosti na běžných zdrojích energie. To znamená, že i v případě poruchy nebo technické závady jiného zařízení mohou tato kamna poskytovat teplo, což je vlastnost obzvláště výhodná. V dnešní době rostoucích cen energie se stále více lidí spoléhá na krbová kamna jako atraktivní alternativní zdroj tepla, do kterého stojí za to investovat.
Zdaleka ne na všechny fasády lze aplikovat vnější zateplovací systémy. Řešením je pak zateplení vnitřní. Představujeme inovovaný systém iQ-Therm v řadě 2.0, který splňuje požadované hodnoty normy díky patentovanému modulárnímu systému nových desek a jejich montáže.
Ne každý si může dovolit luxus volného prostoru, ale zahradu může mít každý. I když k tomu má jen stísněný vnitřní dvorek, dvůr obstoupený vyššími stavbami, malé nádvoří anebo jen pokračování průjezdu.
Když začnete včas, vyzbrojíte se přírodními chemickými prostředky v podobě různých lektvarovitých roztoků, svoláte na pomoc boží armádu mšicožravého hmyzu a vytrváte stejně jako vždy lační hmyzí spolubojovníci, máte šanci, že vám toho mšice v zahradě tolik nezničí.
Uvažujete o vlastní fotovoltaické elektrárně? Vsaďte na malé firmy. Proč je naopak, oproti informacím, které se objevují v médiích, vhodné se při volbě vlastní fotovoltaiky obrátit na menší firmu? Mainstream se řídí logikou reklamy, tedy vlastně peněz. Kdo za inzerci více zaplatí, ten má větší pravdu. Reálně je však pravdou pravý opak.
Národ kutilů a zahrádkářů, jak se často rádi a dosti oprávněně pyšníme, si vždy poradí po svém. Ne že bychom byli na světě jediní a dokonce nejlepší z těch, kdo si dovedou za nouze pomoci, prostě to dovedeme také. A co udělá správný kutil, když neúměrně vzrostou ceny materiálů a prací? Udělá si všechno sám. Tedy alespoň to, na co sám vystačí a na co si troufne. A to nyní potvrdil i aktuální průzkum.
Čeština je překrásný jazyk. Když se třeba řekne „květen“, hned odtušíte, že to bude mít něco společného s květy a kvetením. Klidně se pochvalme, pro voňavý jarní měsíc je to vyloženě přiléhavý název. Byť dnes trošku nepřesný. Letošní květen by se měl jmenovat spíše sekačkovník, trávoženec nebo motoří.
S chytrým telefonem po ruce se fotografem stane snadno každý. To ale neznamená, že by se výsledek v podobě snímků vždycky nutně povedl. Jak tedy správně fotit rostliny v zahradě, aby bylo poznat, co se to vlastně fotilo a proč? Není to zase tak těžké.
Obecní ovčáci už patří v údolí Pas k minulosti. Ještě dnes ale za skoro každou vesnicí v Kantábrii narazíte na dům, který jim byl vymezen. Jejich někdejší obydlí, salaš. Nešlo o kdovíjak pohodlná stavení, vznikala z místně dostupného materiálu, dřeva a kamene. Sloužila k přebývání, zpracování vlny, výrobě sýrů, naskladnění steliva.
Podle evropských statistik narostl během poslední pandemické epizody počet „majitelů“ květin o 79 procent a počet kusů pokojovek v interiérech domácností se zvýšil o 65 procent. A| pozadu nezůstaly ani evropské koupelny. Ne všechny rostliny se ale do koupelen hodí. Proč?
Rodinný dům, co zbytečně nehazarduje s kvalitami, které nabízí okolí. Proto se nepokouší přírodě dominovat, ale raději je její jednoduchou součástí. Nepřizpůsobuje si místo, ale přizpůsobuje si místo.
U popisu novostavby rodinného domu, Casa CMMY, je těžké někde začít. Z každé své strany totiž vypadá jinak. Což je rozhodně originální přístup a dobrý způsob, jak zaujmout. Anebo naopak zmást případného pozorovatele. Zvenčí připomíná trochu vyšší dům se sedlovou střechou usazený na kraji lesa. Zevnitř je ale výrazně odlišný.
Ať již komplexně rekonstruujeme stávající obydlí anebo realizujeme půdní vestavbu, vždy je to příležitost zásadně změnit své bydlení, svůj soukromý život. V podkroví si navrhujeme dispozice podle svých představ a potřeb, ovšem i o patro či dvě níže je rekonstrukce stávající nemovitosti výzvou, jak změnit dispozice, uspořádat rozvržení místností a jejich plochy, přizpůsobit chodbu, zvětšit koupelnu, vytvořit navíc alespoň menší prostor pro technické zázemí či šatnu a hlavně také vyměnit stávající rozvody a technologie za nové, bezpečné a vyhovující odpovídajícím normám.
Střední školy z Brna, Havířova, Kolína, Loun a Pardubic postoupily do českého finále mezinárodní soutěže HSF System Modelium 2023. Národní finále se uskuteční v pondělí 5. června v Ostravě v sídle stavební skupiny HSF System, která je pořadatelem a generálním partnerem soutěže. Šestice finalistů si v národním finále rozdělí 22 500 Kč. A co jde? O nejvyšší evropský mrakodrap.