zobrazit 2 fotky
Zahrada se probouzí ze zimního spánku a jaro je už cítit a vidět na každém kroku. Na zahradě rozkvétají krokusy, bledule a sněženky, první poslové krásného, voňavého jara. Nastal čas pro nedočkavé zahradníky, kterým právě začíná sezóna. A že té práce na zahradě koncem zimy a začátkem jara je požehnaně!
Je třeba se postarat o ovocné stromy a keře, nesmíme zapomenout ani na záhony květin a zeleniny, ani na trávník.
Příprava stromů
V březnu roubujeme peckoviny a jádroviny. Půdu pod korunami stromů zkypříme, zabráníme tak odpařování vody z půdy. Pokud to počasí dovolí, vysazujeme broskvoně, meruňku a maliník. Po výsadbě je třeba udělat řez výhonků a vydatně zalít. V tomto období je třeba také provést ošetření broskvoní proti kadeřavosti měďnatými postřiky (Cuproxat SC, Kuprikol 50 atd.). Ošetření musí být provedeno před otevřením vrcholových pupenů.
Zelenina je zdravá
Pokud to počasí dovolí, sejeme na venkovní záhony kořenovou zeleninu (mrkev, kořenovou a naťovou petržel, hrách, ředkvičky, cibuli sazečku, česnek atd.). Pozor: hrách by se neměl pěstovat víckrát za sebou na stejném místě.
Do skleníku nebo pařeniště vyséváme saláty, špenát, květák, kedlubny, kapustu, zelí, brokolici, dýně, baklažány, celer, pór, okurky hadovky, rajčata a papriky. Když mají první listy, přepichujeme je, abychom je mohli po „zmrzlých mužích“ vysadit na venkovní záhony. Začínáme s výsadbou trvalých zelenin (rebarbora, křen, chřest).
Na konci března, pokud to počasí dovolí, možno sázet do teplé země rané brambory.
Koncem měsíce sklízíme přezimovatelnou zeleninu – pór, špenát, růžičkovou kapustu a zimní salát.
Ovoce
Vysazujeme nové ovocné stromky a keře a sazenice vinné révy.
Barevné a voňavé jaro
Záhony trvalek a cibulovin upravujeme, podle potřeby doplňujeme zem a přihnojujeme.
Koncem měsíce začínáme vysazovat trvalky, popínavé rostliny, trávy a skalničky. Pokud už nehrozí mrazy, vyřezáváme zmrzlé části růží. Při dostatečně teplé půdě a příznivého počasí můžeme koncem měsíce vysévat odolnější letničky např. hrachor, chrpa, měsíček.
V březnu kvetou trvalky (koniklec, sasanky, prvosenky) a cibuloviny (sněženky, hyacint, bledule, krokusy, modřence, tulipány a narcisy).
Trávník
Na jaře trávník čistíme, železnými hráběmi shrabujeme zbytky listí z podzimu a suchou trávu. Odstraníme mech z trávníku pomocí hrábí. Mech je důsledkem nedostatku vápníku a vzduchu v půdě, proto trávník pohnojíme vápenným prachem. Prázdná místa kypříme a osejeme trávníkovou směsí.
Přečtěte si také březnový díl našeho seriálu Rok na zahradě: Březen na zahradě.