Propojení s přírodou a využívání přírodních materiálů navozujících atmosféru přirozeného prostředí jsou jedním z hlavních témat moderního designu. U rodinných domů je jejich přirozené zasazení do krajiny a využívání dřeva či kamene při stavbě dnes už naprosto běžné. Pokud ale vlastníte byt a rádi byste žili v co nejpřírodnějším prostředí, může to být pro architekty a designéry pěkný oříšek. Není to ale nemožné, jak dokazuje nádherný moderní byt v centru Kyjeva.
Přírodu nejen vidět, ale i cítit na dotek
Prostorný byt v novostavbě v samém centru ukrajinské metropole Kyjev koupila mladá majitelka ještě před dokončením, díky čemuž měla možnost si vše navrhnout a zařídit po svém. Mladá žena vždycky milovala přírodu, ráda tráví svůj volný čas venku v lese či u vody, a tak bylo jejím hlavním přáním přenést co nejvíce venkovního prostředí do nového bytu. A aby to designérům trochu ztížila, chtěla vnímat přírodu nejen vizuálně, ale také prostřednictvím doteku. Nově realizovaný byt o obytné ploše 108 m2 navrhla společnost SENCE ARCHITECTS. „Naše klientka chtěla interiér, ve kterém by cítila spojení s přírodními živly nejen očima, ale i prostřednictvím doteku,“ říká Oksana Petrovska, vedoucí interiérová designérka. „Celková atmosféra bytu měla zprostředkovat náladu venkovského domu s krbem, přírodními materiály a minimalistickými formami. Tento úkol jsme splnili použitím různých textur - od hladkosti dřeva po drsnost dekorativní omítky. Naší vizí bylo jít vysoko nad rámec vizuální estetiky a vytvořit atmosféru, která pohltí i ostatní smysly.“
Paletka barev inspirovaná přírodou
Obývací pokoj je propojen s kuchyní a dohromady tak vytváří velký otevřený prostor, který je díky obrovským oknům přes celou jednu stěnu světlý a prosluněný. Pro zdůraznění syrovosti a hmatových vjemů designéři zvolili dekorativní omítku barvy hlíny. Stěnu obývacího pokoje zdobí ručně vyřezávané basreliéfy s hladkými liniemi, sloužící jako vizuální umělecké objekty a zároveň hmatové dekory. Dřevěný nábytek v přírodních barvách naplňuje interiér útulností a vytváří jemný kontrast k drsným stěnám. Zatímco obývací pokoj je zařízen pomocí přírodní barevné palety připomínající hlínu a písek, kuchyň je vyrobena v kombinaci tmavého dřeva a černé.
Promyšlené kontrasty nedovolí nudu
Velká praktická šatna je vybavena vestavěnou skříní a zrcadlem přes celou stěnu. Vchází se do ní přímo z ložnice, od které je stejně jako koupelna oddělena prosklenou stěnou. I v ložnici je jedna reliéfní stěna a podobně jako v obývacím pokoji je zde využita harmonická interakce odstínů, která naplňuje celý byt dynamikou. Jemná béžová v ložnici navozuje pocit klidu a relaxace, v koupelně a šatně jsou naopak využity praktické odstíny šedé. I když v celém bytě hrají hlavní roli písek, terakota a grafit, které jemně zvýrazňují každou zónu, kontrastními barvami se architekti vyhnuli monotónnosti a dodali každé zóně vitalitu.
Majitelka myslela i na hosty
Majitelka bytu zatím žije sama, má ale spoustu přátel, kteří ji rádi navštěvují. Ráda s nimi tráví celé víkendy a především proto v bytě zařídila jeden menší pokoj pro hosty s vlastní malou koupelnou. Pokoji pro hosty dominuje velká rozkládací pohovka cihlové barvy, ze které je možné udělat jednoduše v případě potřeby dvoulůžko. Designové béžové křesílko a malá knihovnička podtrhují útulnou atmosféru místnosti. Celý byt působí díky tlumeným přírodním barvám a promyšleným texturám útulně a podle slov majitelky je radost se do něj po náročném pracovním dni uprostřed velkoměsta vracet.
Zdroj: Sense Architects
Fotografie: Maxim Artbovich