Dřevostavba ano či ne? Když ano, tak jaká? Není dřevostavba jako dřevostavba. Dnešní moderní stavebnictví propaguje hlavně nizkoenergetické nebo pasivní domy. Kritéria pro splnění podmínek pro tyto typy staveb jsou přísnější a přísnější. Plnění dnešních standardů je složitější a složitější. Proto je dobré si vybrat to, co chceme, vyhovuje nám. A je též důležité si definovat, co od domů očekáváme.
Z hlediska materiálu můžeme stavět z masivu, lepených hranolů či rámové konstrukce s omítkou. Masiv ať už ve formě kulatiny, hranolů, ořezané kulatiny, prizmy. Když se rozhodneme pro dřevostavbu z masivu, pak je důležité vědět dva základní typy staveb z hlediska materiálů. Jedná se o dřevostavby ze sušeného nebo nesušeného dřeva.
U sušeného dřeva je výhoda, že již dřevo nepracuje, veškeré konstrukce nesesychají a odpadají nám veškeré požadavky na sedání konstrukcí, případně sesychání prvků. Nesušené dřevo má samozřejmě své pro i proti. Specifika umožňující sedání a sesychání nesušeného dřeva ovšem s přehledem zvládají výrobci masivních dřevostaveb a hravě si pohlídají veškerá specifika těchto konstrukcí, ať už se jedná o srub nebo roubenky. Třetí zásadní materiál jsou dnes velice oblíbené lepené hranoly. Díky tomu, že jde o lepené konstrukční řezivo, můžeme tento materiál kombinovat s ostatními materiály a stěna bude fungovat bez jediného problému. Dnes velice oblíbenou sendvičovou konstrukcí jsou tzv. moderní roubenky, kdy mezi dvě nosné části je vložena izolace, která splní lehce normové požadavky a zabezpečí vysoký standard z tepelně technického hlediska. Dalším dnešním trendem je dřevostavba z rámových konstrukcí. Rámová konstrukce je výhodná hned z několika důvodů. Splní nejen tepelně technické požadavky, veškeré požadavky na stavbu, ale také nám umožní různé druhy povrchů uvnitř dřevostaveb.
Konečná volba materiálu závisí na vás. Z hlediska tepelné techniky je nejlepší rámová sendvičová konstrukce nebo kombinace lepeného hranolu a sendvičové konstrukce. Z hlediska mikroklima v dřevostavbách je nejlepší tradiční roubenka nebo srub, protože prostředí v těchto dřevostavbách je bezkonkurenčně nejlepší. Člověk často do srubu nebo roubenky vstoupí a cítí svěží vzduch, který nás někdy osloví natolik, že si řekneme: „ Tohle prostě musím mít!“. Já sám jsem dělal několik posudků, projektů i dozorů všech typů těchto dřevostaveb a nejvíce mě nadchly roubenky a sruby. Je to nádherná konstrukce, která byť není nejlepším izolantem (i když normový požadavek splní) má jak člověka oslovit. Nabídka firem, ať už srubů, roubenek na klíč, roste. Zákazníci v dnešní době mají na výběr ze spousty typových nebo katalogových domů. Osobně jsem samozřejmě ohromen nabídkou firmy Dřevoverd. Jejich domy jsou skvěle propracované jak architektonicky, tak i stavebně a splňují nejpřísnější požadavky pro domy na moderní bydlení. A cena? Bezkonkurenčně nejlepší v poměru cena/výkon. Precizní ruční opracování je nedílnou součástí této firmy. Jednání s touto firmou je také skvělé. Tuto firmu mohu jen doporučit.
Pokud se ovšem rozhodnete pro rámovou konstrukci, i tato volba nebude špatná. Mikroklima sice není tak skvělé jako u srubů a roubenek, ale určitě si člověk dokáže užít větší tepelný komfort a pohodu. Lidé také tento typ stavby upřednostňují i z toho důvodu, že je to levná, rychlá a kvalitní konstrukce. Další výhodou je plně přizpůsobitelná dispozice a volby vzhledu stěn. Tato konstrukce nabízí v interiéru nejen dřevěné obložení, ale i omítky, sádrokartony, sklo, kámen a v ojedinělých případech imitace srubové, či roubené stěny. U rámové konstrukce je však velice důležité vybrat vhodnou skladbu stěn tak, aby splňovala požadavky, které na ní jsou kladeny. Můžeme zvolit buď difúzně otevřenou, nebo difúzně uzavřenou skladbu stěny. Pokud se ovšem odkážete na specialistu v oblasti dřevostaveb, měl by vám hravě odpovědět, co je pro vás nejlepší konstrukce, jaká vám bude vyhovovat, nebo přímo s vámi začít řešit projekt. Dnes se vyplatí zaplatit odborníka, protože moje zkušenost říká, že dnes chtějí všichni projektanti dělat dřevostavby, ale jen setina jim skutečně rozumí.
Nemůžeme však opomínat ani lepené hranoly. Tento typ dřevěného materiálu je pohledově velice lákavý, zalakované dřevo má krásnou barvu, lesk, strukturu a dokáže oslovit spoustu budoucích investorů jejich díla. Další předností „lepeňáků“, jak se v tesařské hantýrce přezdívá lepeným hranolům, je přesnost opracování materiálu. Tento materiál je z 95% opracováván na CNC strojích, které jsou milimetrově přesné provedení tesařských spojů. V dnešní době je spousta druhů podélných drážek, rohových spojů nebo dokonce lepených spojů o vysoké pevnosti. Tento typ materiálu také hravě splní různé, někdy poněkud divoké tvary navrhnuté architektem stavby.
V souhrnu vzato. Ať se jedná o srub, roubenku, rámovou konstrukci nebo sendvičovou konstrukci, musíme znát hlavní tři otázky:
- Jaký konstrukční systém zvolit?
- Z jakého materiálu budeme stavět?
- Budeme stavět s firmou nebo svépomocí?
Nakonec bych rád podotkl jeden fakt, který nelze opomíjet v žádné dřevostavbě. Dřevostavba je tak propracovaný systém spousty aspektů, vstupujících do správného návrhu domu, že člověk často jen žasne. K tomu, abychom tento systém vytvořili, je ale potřeba dvou zásadních parametrů. Za prvé odborníka, který vám se vším poradí. Dnes se lidé snaží šetřit, ale někdy ušetří pár tisíc za odborné rady a kontrolu projektu, které mají následně katastrofické následky, náprava může stát desítky tisíc. Druhý aspekt je starost o dům. Dům je soubor spousty prvků a každý z nich vyžaduje určitou péči a má své požadavky, když mu tyto požadavky dodáme, prvek bude spokojen a následně i soubor všech prvků je jako celek kompaktní a bezproblémový.
Pokud samozřejmě zvolíte jiný konstrukční systém než je dřevo, pak doporučuji stejná dvě pravidla, která jsou uvedena v předchozím odstavci. Opravdu dnes není dobré nechat vše náhodě, anebo projektantům, kteří nemohou rozumět všemu.
Rád bych vás také touto formou pozval k přečtení dalšího článku, kdy budu řešit veškeré pro a proti stavby svépomocí oproti stavbě firmou. Probereme opět všechny konstrukční typy dřevostaveb. Toto téma je dnes velice hojně debatováno v různých debatách. Lidé mají bohužel často zkreslenou představu, jak vše funguje. V následujících článcích pak probereme celou dřevostavbu od výběrů pozemku až po kohoutka na střeše. Na své si přijdou nejen milovníci srubů, roubenek, ale i potenciální investoři rámových konstrukcí a v poslední řadě budou probrány také těžké dřevěné skelety, které mají obrovský potenciál do budoucna.
Autor: Ing. Pavel Řihák