Chystáte se doma na velké malování? Máte v plánu pustit se do toho svépomocně, anebo si na pozvat malíře pokojů, či celou firmu? Tak či onak, nejspíš se v rámci příprav terénu chystáte na velký úklid, předčištění stěn. Dobrou zprávou je, že čistit stěny sice můžete, ale většinou nemusíte.
Proč se vlastně čistí stěny před malováním? Cílem je odstranit prach a nečistoty, vytvořit hladký povrch pro nanášení barvy a zvýšení přilnavosti nátěru. Proto je také čištění stěn před malováním obecně doporučovaným pravidlem. Ze kterého ovšem existuje tolik praktických výjimek, že se v součtu celé to doporučení týká jen hrstky případů a místností. Ušetřit si tak můžete několik hodin práce.
Pochopitelně, že při rozhodování zda čistit či ne by měl mít poslední slovo zdravý rozum. Jsou-li stěny v pokoji silně zaprášené, v zažloutlých špinavých a polo-plesnivých kusech z nich opadá omítka a strop je posetý pavučinami, důkladnému čištění se zkrátka nevyhnete. Ale jinak?
Šetřete svůj čas a energii
Čistit stěny před malováním není třeba tam, kde není prach. Čištění můžete vynechat tam, kde stěny nejsou pomalované voskovkami. Tam, kde povrch stěn není znečištěný mastnotou. Vynechat čištění můžete směle tam, kde jsou stěny prosté rukama ohmataných a ošoupaných míst. Čistit stěny nemusíte ani v místnostech, kde se nepohybují domácí mazlíčci a ani tam, kde nemáte krb nebo kamna. Vynechat můžete i místa, kde se nepřipravují pokrmy, nebo nepere a nesuší prádlo.
Z toho plyne, že nejspíš většina místností v domácnosti - ložnice, jídelna, obývací pokoj, pracovna, šatník, chodba - čištění stěn před malováním nepotřebuje. Nanejvýš v nich můžete po stěnách pro lepší pocit prohnat smeták (skvělý je na to vysavač s hodně dlouhou hubicí), ale žádné drama se tu obvykle nekoná. Pořádný úklid a čištění stěn je tedy převážně záležitostí kuchyní, dětských pokojů a koupelen.
Nejasnosti se pojí i s tím, jak moc intenzivně čistit tam, kde je to skutečně zapotřebí. Platí, že příliš radikální přístupy jsou spíše ke škodě. Většinou si totiž vystačíte jen s obyčejnou vlažnou mýdlovou vodou. Namočenou hubkou pak stíráte – odspoda – to, co je na stěně v nepořádku. Trable nastávají tam, kde ze stěn potřebujete odstranit menší skvrny od oleje, mastnoty nebo vosku.
Tam už se vyplatí sáhnout po „jarové“ vodě, tedy teplé vodě s kuchyňským saponátem. Odborníci doplňují, že při takovém čištění se stěna nedrhne, ale „ošetřuje jemně krouživými pohyby“. Vrtět pánví u toho samozřejmě nemusíte, ale po čištění se vyplácí navlhčený povrch ještě jednou dosucha setřít. Je možné, že postup budete několikrát opakovat.
Někde to bez práce nejde
A co dělat tam, kde je mastnota hluboce zažraná do podkladu a povrchů stěn? Typicky jde o místa kolem digestoře v kuchyni, v okolí sporáku a kuchyňské linky – ale také v koupelnách, kde se nad dlaždicemi umí usazovat mýdlová mastnota – a také v místech, kterých se často dotýkají lidské ruce (stěny nad postelemi v dětském pokoji)?
Tam už je ospravedlněný zákrok s chemickou zbraní. Přesněji řečeno tedy čisticích přípravků na bázi fosforečnanu sodného. Ten totiž při smíchání s vodou vytváří alkalický roztok, který skvěle rozpouští tuky, oleje a onu příslovečnou ohmatanou mastnotu. Pro snazší aplikaci je dobré použít nějaký rozprašovač.
Alkalické čistidlo má ještě jeden praktický efekt. Podle úrovně naředění rovněž mírně leptá. Což se hodí tam, kde místo lesklého povrchu stěny budete utvářet nátěrem povrch matný.
Obecně ale platí, že většinu povrchů stěn v domácnosti nějak drhnout nebo zásadně čistit s pomocí úklidové chemie vůbec nemusíte, a vystačíte si se smetákem likvidujícím stopy prachu. O to víc času tak budete mít na samotné malování.
Zdroj: TheSpruce.com