Dovolené, víkendové výlety, služební cesty, nemoc – to vše může zhatit naše plány s pěstováním rostlin. Kromě samozavlažovacích nádob však existuje ještě jedno účinné řešení – gel, který udrží vodu, čili takzvaný vododržný gel.
Co je vododržný (sorpční) gel
Vododržný (sorpční) gel je dnes již osvědčeným řešením. Osvědčil se u zahrádkářů i profesionálních zahradníků. Jde v podstatě o „prášek,“ který však začne při setkání s vodou mohutně bobtnat a získává konzistenci gelu. Dovede zvýšit svůj objem až 250 krát.Tento gel napomáhá s regulací stavu vody v substrátech, ve kterých rostliny rostou. Docílíme tak rovnoměrné závlahy, ale i příjmu živin rostlinami. Rostliny pak dobře rostou, mají bohatý kořenový systém a bohatě kvetou, ovocným plodinám a zelenině nezasychají plody. Sorpční gel dokáže udržet vodu v blízkosti rostlin, hovoříme až o 70% vyšším obsahu vody v substrátu. Sorpční gel je dobrý hospodář – brání vyplavování živin do spodních vrstev právě díky udržování vody v blízkosti rostlin, respektive jejich kořenového systému.
Sorpční gel pomůže i rostlinám s vysokou spotřebou vody – třeba durmanům, které vykazují za jednu sezónu nárůst hmoty až do výšky 3 metry, byť na jaře začínáme jen s ořezaným torzem, krčícím se nízko nad substrátem. A co víc, sorpční gel pomůže i při výsevu a údržbě travních ploch.
Použití sorpčního gelu se vyhneme u rostlin, které jsou choulostivé na nadměrnou závlahu, tedy u bylinek, kaktusů a podobně.
Kdy a jak se dostane sorpční gel do půdy?
Sorpční gel je třeba vpravit do půdy už při výsadbě. Pomáhá tak i nově vysazeným rostlinkám.Respektive jinak, sorpční gel použijeme pouze při výsadbě. Jeho dodatečné přisypání na povrch půdy by rostlinám ublížilo. Sorpční gel vložíme do květináčů, truhlíků, samozavlažovacích nádob, vpravíme do záhonů, ale i do půdy s jahodníky a podobně.
Běžnému truhlíku na balkóně vystačí 10–20 g na každý běžný metr nádob, u samozavlažovacích nádob i jen 5g. Květináče pak vyžadují 10–20 g na 10 litrů substrátu. A vždy je lepší vpravit do substrátu méně prášku, který se po zalití stane sorpčním gelem než více. Při aplikaci na volné záhony použijeme 50 g gelu na 1 m2, v řádcích s vysetými semeny aplikujeme 20–40 g na běžný metr, gel pak udrží vodu v blízkosti semen a ta klíčí. Ovoce a zelenina vyžadují 5 g gelu na každou rostlinu.
A pozor, sorpční gel nelze zničit, pokud nádobu hned nezalijeme či pokud substrát s gelem zcela vyschne. Po dalším zalití opět nabobtná a zůstane svěží a pružný i několik let. Nakonec se rozloží bez nežádoucích odpadů.
Využití sorpčního gelu:
- Při výsadbě okrasných rostlin do mobilních nádob, kde funguje jako prevence před zasycháním.
- Při výsadbě okrasných rostlin do záhonů. Prášek buďto přimícháme do substrátu, nebo namočíme kořenový bal v připravené směsi směsi. Ochráníme tak mladé výhonky před zaschnutím.
- Při výsadbě balkónových rostlin, jelikož na přehřátých balkónech vysychá voda z mobilních nádob mnohem intenzivněji.
- Při výsadbě jahod a dalšího drobného ovoce, ať už do nádob či do záhonů.
- Při výsadbě zeleniny na záhony, mnohá zelenina je náročná na vláhu (rajčata, papriky, tykvovité plodiny), zlešuje také klíčení choulostivých druhů zeleniny až o 35%.
- Při výsévání a ošetřování trávníků.
- Máčením kořenů a kořenových balů vysazovaných keřů a stromů. Rozmícháme 5 g prášku v 1 litru vody a po nabobtnání gelu máčíme kořeny či kořenový bal. Poté rostliny vysadíme a zbylou směs však nejprve nalijeme do výsadbové jámy.