Komín většinou využíváme právě v zimě a také ještě v přechodných obdobích jara a podzimu. V létě si maximálně tak večer rozděláme oheň v krbu kvůli romantice nebo roztopíme udírnu či venkovní krb nebo gril. Právě v zimě ale dochází v souvislosti s provozem komínů k největším neštěstím a škodám. Co všechno se v zimě může stát jak máme reagovat?
Ještě před zimou je samozřejmě nutné komín řádně vyčistit a od nového roku je pak nezbytná i roční revize, ideálně právě před topnou sezónou. A pozor, revize se netýká jen samotného komínu, ale i spotřebiče – zdroje tepla.
Kondenzát a spalinová cesta
Obzvláště v zimě jsou za velkých mrazů komíny typické větším množstvím vytvořených kondenzátů, proto je nutné dbát na jejich správné odvádění. Věnovat se musíme i samotné spalinové cestě, tedy připojení spotřebiče ke komínu (připojovací roury, sopouchy). Je velmi nebezpečné, pokud spaliny unikají jinudy než komínem.Komín se nesmí ucpat sněhem
Před ucpáním sněhem je komín (komínový průduch) chráněn komínovou stříškou. Ta by měla nejen bránit pronikání srážkové vody do komína, třeba v podobě sněhu a pronikání nečistot (především padajícího listí stromů), ale měla by plnit i funkci estetickou. Nabízené jsou stříšky pro komíny jedno i dvouprůduchové, z různých materiálů, nejčastěji z nerezu, mědi, ale i pozinkovaného plechu. Komínovou stříšku měděnou pořídíme v průměru za 2.000 korun pro komín jednoprůduchový a za 3.500 korun pro komín dvouprůduchový.
Můžeme zatopit, aniž bychom sníh z komína odhrnuli?
Je možné, že vlastně ani nezatopíme, komín prostě nebude mít žádný tah a veškerý kouř se nám nahromadí v technické místnosti, kde je kotel umístěn. Je důležité, zda je uprostřed nánosu sněhu alespoň minimální mezera. Pokud ano, je pravděpodobné, že kotel roztopíme a sníh odtaje. Potom nám však tající voda pronikne do komína a znásobí tak množství nežádoucích kondenzátů. Pokud pak jde o starý komín, který je pouze vyzděný z cihel, voda může za silných mrazů a pokud zrovna není v kotli rozetopeno zamrznout a komín popraská, nebo alespoň jeho vnější omítka. Namrzáním vody na stěnu komína navíc dochází k zmenšení jeho vnitřního průřezu.Riziko zamrznutí komína je maximální v případě kondenzačních kotlů, kdy mají z kotle odcházející spaliny minimální teplotu. V tomto případě se bez komínové stříšky prakticky neobejdeme.