Rekonstrukci si zaslouží jakýkoli starší bytový dům bez ohledu na konstrukční materiál a nejen to, vyloženě ji potřebují. Samostatnou kapitolu však představují domy panelové. Proč se zabývat jejich rekonstrukcí a co vše s ní souvisí? Co přinese rekonstrukce bytového domu?
Stáří a nevyhovující stav
Naprostá většina současných panelových bytových domů byla postavena v 60. až 80. letech minulého století. Cílem bylo řešit co nejrychleji bytovou krizi, dnes to však znamená, že téměř 700 tisíc panelových domů je starších jak 35 let a téměř pětina z nich vyžaduje rekonstrukci naléhavě. Statistika dokonce říká, že rekonstrukci vyžaduje cca 60% současného bytového fondu.Důvody pro rekonstrukci bytového domu
Pokud chceme jakýkoli dům používat dlouhou dobu, rekonstrukci se nevyhne a to samé se samozřejmě týká i domů bytových. Současné „paneláky“ dokonce již překračují předpokládanou životnost. Důvodů pro rekonstrukci je však více. Rekonstrukce zvýší obytný komfort a tedy kvalitu bydlení, zvýší se též hodnota domu a bytů v něm, prodloužíme životnost domu, odstraníme příčinu vzniku plísní, ozdravíme obytný prostor, zajistíme si příjemnou teplotu po celý rok a sníží se nám náklady za vytápění o 30 až 60%. Samozřejmě však jde prvořadě o zamezení destrukce domů a zamezení ohrožení bezpečí jejich obyvatel, přičemž se prodlouží životnost budovy o 30 až 50 let. Kvalitní rekonstrukcí výrazně zlepšíme estetiku životního prostředí domu i jeho okolí.Kroky rekonstrukce a návratnost
Komplexní rekonstrukce panelového bytového domu zahrnuje rekonstrukci obvodového pláště domu, zateplení fasád i střech, výměnu oken a dveří, ale také úpravy lodžií, balkónů a výtahů a rekonstrukce rozvodů a instalací ve stoupačkách, případně i v samotných bytech, tedy instalatérské práce.Návratnost rekonstrukce panelového bytového domu činí okolo 20 let, může se však v tomto období změnit především v závislosti na inflaci a zvyšování cen energií, čímž se návratnost sníží. Investice do komplexní rekonstrukce domu je tedy trvalá, návratná a výhodná.
Kromě již zmíněných kroků rekonstrukce bytového domu lze do ní ještě zahrnout sanaci vlhkého zdiva, odizolování podlahy nad sklepními prostory, rekonstrukci odpadů, rozvodů vody a topení, ale i rozvodů elektřiny a plynu.
A například některé odpady stačí pouze vyčistit a nikoli měnit již při samotné rekonstrukci domu. Čištění a údržba odpadů jsou navíc důležité i později po rekonstrukci domu.