Na výrobu dřevěných schodišť se nejčastěji používá dřevo z borovice nebo smrku. Počítáte-li ale s intenzivním zatěžováním a očekáváte přitom dlouhou životnost, investujte raději do dřeva z buku, jasanu, dubu nebo javoru. Předběžná cenová nabídka může být zpracována i podle vašeho hrubého nákresu. Konečné přesné zaměření musí být ale samozřejmě provedeno přímo na místě zhotovitelem schodiště.
S technickými parametry poradí odbornící
Na zábradlí postačí cenově dostupné dřevo smrkové. Hlavní sloupky jsou obvykle zakončeny hlavicemi různých tvarů. Velmi elegantně vypadají sloupky soustružené. Do modernějšího interiéru ale lépe zapadnou ty s hranatým či trojúhelníkovým průřezem. Bezpečnost je u zábradlí samozřejmě prioritní před vzhledem, takže minimální rozestup sloupků je pevně daný. Kvůli malým dětem je stanoven na 12 cm.Sklon a šíře schodiště rozhodují o komfortu uživatele. Odborníci vám poradí i s dalšími rozměry Schodišťových stupňů. Každému je jasné že při chůzi v obou směrech by se měly míjející se osoby pohodlně vyhnout. Někdy se ale trochu zapomíná na to, že nosnost a rozměry mají také odpovídat tomu, že po schodech bude třeba stěhovat nábytek.
Stejný druh dřeva může vypadat pokaždé jinak
Surové dřevo vypadá hezky, ale světlejší druhy někdy trochu nevýrazně. To se dá snadno napravit osvědčenými metodami. Zajímavě vypadá napříkla masiv upravený pařením. Provádí se u kulatiny za vysoké teploty. Jde vlastně o přípravu na další zpracování. Dojde při ní k chemické změně v dřevní hmotě. Tím se změní i barva dřeva a není jej tudíž už třeba mořit kvůli změně odstínu.Na finální povrchovou úpravu se používají polyuretanové laky ve variantě matné, polomatné či lesklé. Krásně podtrhnou přirozenou kresbu dřeva a chrání proti oděru. Důvodem k použití nátěru je také nutnost chránit dřevo vůči pronikání vlhkosti.
Kromě laků se dnes nabízejí také různé oleje. Například tónovaný olej s tvrdým voskem. V odstínech je velký výběr. Vždy tedy dokážete docílit líbivého barevného souladu schodiště s ostatními interiérovými prvky.
Krásné po dlouhá léta
Krásné jako na začátku vydrží vaše schody co nejdéle v prostředí bez déletrvajících teplotních a vlhkostních výkyvů. Za optimum se považuje teplota okolo 20 stupňů Celsia a vlhkost 45 - 50%. O životnosti schodů rozhoduje ovšem také šetrné uklízení. I malé množství prachu a písku je třeba rychle odstranit smetáčkem, aby nedošlo k poškrábání dřevěného materiálu. Čím častěji jemně setřete schody jen mírně vlhkým hadříkem, tím méně hrozí vznik různých skvrn. Ty byste pak museli odstraňovat razantnějším způsobem, který by povrchu schodů rozhodně neprospěl.Zdroj: www.drevenaschodiste.cz