Současný trend velí k návratu k přírodním materiálům. S tím souvisí i rostoucí obliba dřeva ve všech jeho podobách, včetně interiérových schodišť.
Typy masivních schodišť
Dřevěná schodiště nabízejí širokou škálu typů a tvarů. Můžeme vybírat mezi schodišti přímými, lomenými nebo točitými; jedno, dvou, tří a více ramennými; s podestou či bez podesty. Jednotlivé typy lze pak dále kombinovat přesně podle vašich požadavků a potřeb vašeho interiéru.Nezapomínejte však, že schody v interiéru působí jako dominantní solitér. Až budete vybírat typ vašeho nového schodiště, dbejte proto na to, aby ladilo s dveřmi, okny i podlahovou krytinou.
Volba druhu dřeva
Dřevěné schodiště by mělo být vyrobené z tvrdých a trvanlivých druhů dřeva, které snesou vysokou zátěž. V našich podmínkách se nejčastěji používá dřevo z buku nebo dubu, uplatňuje se také jasan a javor. Méně vhodné je pak dřevo smrku a borovice, i to se ale používá, protože jde o výrazně levnější řešení. Milovníci originality a luxusu naopak rádi sáhnou i po dřevinách exotických s vysokým obsahem pryskyřic a minimálními nároky na údržbu. Jednou z výhod dřeva je také jeho snadná kombinovatelnost s dalšími materiály, například s kovem nebo sklem.Limity masivních schodišť
Stejně jako každý jiný materiál má i dřevěný masiv určitá omezení. Je dobře použitelný jen tam, kde nejsou velké výkyvy teploty a vlhkosti. Nehodí se proto jako materiál pro půdní schodiště ani pro umístění nad radiátory, kde panují vyšší teploty. Důsledkem by totiž mohlo být vysušování dřeva, které může vést až k jeho nevratnému pokroucení. Dřevu je na škodu i vysoká vzdušná vlhkost.Pokud ale dřevěné schodiště umístíte do interiéru s vhodnými podmínkami, odmění se vám dlouhou životností. Pro delší trvanlivost nabízejí výrobci masivních schodů také různé povrchové úpravy dřeva. Ty zabrání pronikání vlhkosti do dřevní hmoty a rozmnožení případných škůdců. Navíc vám usnadní úklid, protože brání i usazování prachu.
Způsob údržby
Jemné nečistoty a prach odstraníte z dřevěného schodiště vysavačem. Přichycené nečistoty pak setřete mopem navlhčeným čistou vodou, případně použijte speciální přípravky určené přímo pro údržbu dřevěných ploch. S vodou v každém případě šetřete, protože dřevu nesvědčí. Obloukem se vyhněte abrazivním přípravkům i silně alkalickým čisticím prostředkům a saponátům.Plánujete zkrášlit svůj domov schodištěm z dřevěného masivu? Zkuste se obrátit na zkušeného truhláře, který vám vyrobí schodiště na míru. Nejlépe tak vyhoví všem vašim požadavkům na tvar, materiál, bezpečnost a celkové provedení, které bude odpovídat charakteru vašeho interiéru i vám samotným.
Zdroj: www.truhlarstvipohunek.cz