zobrazit 3 fotky Za pár dní přestane většinu českých domácností zdobit nastrojený stromeček. Jako již tradičně většina z těchto živých symbolů Vánoc skončí v kontejnerech. Pokud ale chcete, aby vám stromeček byl ku prospěchu i po vánočních svátcích, měli byste začít uvažovat o pořízení štěpkovače dřeva nebo drtiče zahradního odpadu.
Vysoký výkon a minimální rozměry – to je nesporná výhoda posledních modelů štěpkovačů dřeva a také jedna z hlavních směrnic, jíž bychom se měli řídit při výběru dalšího přístroje, který nám usnadní práci na zahradě. Výhody vysokého výkonu není třeba dále popisovat, optimální rozměry přístroje nám pak umožní nejen jeho snadnou skladnost, a to buď na zahradě samotné nebo například v garáži či kůlně, ale také lehkou manipulaci se štěpkovačem. Nespornou výhodou při přepravě stroje zejména po rozlehlé zahradě jsou pak přídavná kolečka.
Rozhodujícím faktorem při výběru vhodného štěpkovače pro naši zahradu je samozřejmě výkon motoru. Od toho se totiž přímo odvíjí další využití přístroje. Zatímco motory o slabším výkonu poslouží například na zahradě s méně vzrostlými stromy či keři, neboť dokáží zlikvidovat jen slabé větve, výkonnější typy drtičů a štěpkovačů si hravě poradí i s mohutnějšími větvemi. Konkrétněji – většina výrobců nabízí motory o výkonnosti v rozmezí 1,1 až 2,6 kW.
Přístroje s nejmenším výkonem motoru jsou přitom vhodné převážně k likvidaci drobného zahradního odpadu, tedy například kořenů, speciálně upravené drtiče tohoto druhu poslouží také třeba k rozmělnění spadaného ovoce.
Je třeba si uvědomit, že úměrně se zvyšujícím se výkonem motoru roste nejen cena celého výrobku, ale také jeho hmotnost. Zatímco přístroje s výkonem motoru 2,2 kW, jehož hmotnost se pohybuje kolem patnácti kilogramů, výrobci nabízejí za cenu mírně převyšující hodnotu šesti tisíc korun včetně devatenáctiprocentní sazby daně, za drtiče s výkonem motoru 2,6 kW, vážící až o deset kilogramů více, vydáme již přibližně osm tisíc korun.
Jak jsme již zmínili, speciální typy drtičů zahradního odpadu lze využít také k likvidaci například spadaného ovoce. I přes poměrně slabší výkon motoru tohoto typu přístroje (hodnota se pohybuje kolem 2,2 kW) je právě kvůli jeho nestandardní úpravě cena o něco vyšší – pohybuje se mírně nad hranicí deseti tisíc korun.
Zřejmě nejdůležitější je na drtiči ostří. Protože je potřeba, aby i při vyšší zátěži štěpkovače ostří dlouho vydrželo bez náročnější údržby, vyrábí je většina firem z ušlechtilé nástrojové oceli. Poněkud vyšší standard představuje také nerezová úprava některých dalších částí přístroje. To se však týká především typů, jež jsou přímo určeny také k likvidaci potravinářského odpadu, tedy například již výše zmíněného ovoce.
Mnoho výrobců zajišťuje kromě standardního pozáručního servisu také například prodej náhradních dílů, jejichž škála je velmi široká. V této oblasti představuje nejvyšší náklady samozřejmě výměna motoru; cena se pak opět liší v závislosti na jeho výkonu, i když ne tak markantně, jako u nových přístrojů. Nový motor s výkonem 1,6 kW lze u jednoho z výrobců pořídit za 2 268,- Kč včetně sazby daně, výkonnější typ (2,6 kW) pořídíte za 2 694,- Kč.