Kopřivová jícha (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 2 fotky

Experimentující zahradník z královéhradeckého kraje představil dle svých slov “totální pecku“, kterou dosud neviděl, neokoukal, a o které tvrdí, že jde o jeho vynález. Je to sice kopřivová jícha, kterou samozřejmě nevymyslel, jenže tvrdí, že ji upgradoval do takového stavu, že nesmrdí. Tvrdí o ní také, že jde o “TURBOJÍCHU“, respektive “HULK JÍCHU BEZ SMRADU“. Soudí tak podle zelené barvy tekutiny a absence charakteristického zápachu, přitom však vynikajících účinků na blaho rostlinstva. Jde jen o šíleného milovníka superhrdinských filmů kříženého se zahrádkářem mičurinského typu, nebo na jeho náhodném objevu opravdu něco je?

Inovativní zahrádkář tvrdí na svém videu na kanále Youtube: „Moje jícha, která nesmrdí, má stejnou účinnost, jako ta smradlavá. A když s ní zalejvám venku, tak ten zápach prakticky není. U zrodu myšlenky byl bazén, ve kterým začala voda už za 5 dní zelenat. Kdysi jsem se koukal na nějakej dokument, kde rybáři hodili do rybníka fůru hnoje. Udělal jsem tedy to, že jsem dal do tisícilitrových barelů do každého cca 60 litrů přefiltrovaný jíchy. Nechal jsem jí tam několik tejdnů, a když jsem se vrátil z nemocnice, vytejkal zelenej brčál, kterej nesmrděl tou jíchou. Ty sinice sežraly ten dusík a ten smrad!“

Následně zahrádkář ukazuje výsledky, tedy rostliny hnojené slepičincema a jíchou a rostliny hnojené jen chemií. Jícha (TURBOJÍCHA) prý rostliny nakopla, rostliny prý byly menší a začaly hnát, dohnaly ty ostatní. „Dostaly hroznej kopanec,“ jak říká inovátor. Podle něj je prostě vidět jasný účinek, načež opakuje postup: „Měl jsem tisícilitrovou nádobu s dešťovkou, do ní lze dát 60 až 100 litrů přefiltrovaný jíchy, a nechal jsem to tejdny na sluníčku. Nahoře se v nádobě udělá jakási krusta a TURBOJÍCHA bez smradu je hotová.“ Poté ale zahrádkář přiznává, že opravdu jen experimentuje, zkouší to krátce, ale vidí okamžitý efekt: „Chtělo by to udělat rozbor tý vody, jestli je tam dusík, co to vlastně obsahuje, protože ty sinice budou mít asi jinou skladbu… Nevím, nevím, ale v každém případě to funguje dobře. Líbí se mi, že to odbouralo smrad tý jíchy. Opravdu si myslím, že hnojení hnojem spolu s TURBOJÍCHOU by mělo fungovat dobře.“

TURBOJÍCHA odebraná z barelu k použití (Zdroj: Youtube)
TURBOJÍCHA odebraná z barelu k použití (Zdroj: Youtube)

Nakonec zahrádkář končí svou prezentaci úvahou nad jménem hmoty: „Já miluju Avengers, hltám všechny filmy a díly, takže bych to klidně nazval HULK JÍCHOU. Ale raději pracovně bych tomu říkal ZELENÁ JÍCHA.“

K čemu vlastně došlo v zahrádkářově barelech s dešťovou vodou, to by vyžadovalo odborný vědecký posudek. I když bohapustý ďábel laické úvahy našeptává, že soudě podle krusty, která se měla udělat v horní části barelů, by vlastně mohl zalévat pouze dešťovou vodou “obohacenou“ sinicemi. Je totiž dost dobře možné, že kdyby si k barelu přičichl jeho horním plnícím otvorem, ke kterému se evidentně nemůže dostat bez delších štaflí, necítil by nic jiného, než kopřivovou jíchu. Ovšem lidské představivosti a přičinlivosti se meze nekladou. A když mohou lidé věřit například tomu, že země je placatá, nebo naopak dutá (podobně jako mnohé lidské hlavy), nebo že internet je Satan, proč by ne.

V každém případě jsme rádi, že máte smysl pro humor. Chtěli jsme vám v začínajícím podzimním čase po povodních trochu zlepšit náladu.

PS: Podobné experimenty nemůžeme doporučovat. Každý, kdo je bude provádět, to udělá pouze na vlastní nebezpečí. I když… je dost dobře možné, že rostliny s oblibou “žerou“ právě ty sinice (brčál)… A je také dost dobře možné, že nějaký novodobý pěstitel mičurinského typu přijde na to, jak využít k zalévání a hnojení toxickou povodňovou vodu spolu s toxickým bahnem. Musel by ale také vyřešit problém, jak ten “sajrajt“ bezpečně skladovat. A pokud ne, ví někdo alespoň, jak se skloňuje slovo zahrádkář v ženském rodu (prostě ženský)?

Zdroj: Youtube, hradecky.denik.cz, ČESKÉSTAVBY.cz