zobrazit 6 fotek Za posledních několik let se zásluhou široké nabídky fasádních barev změnil vzhled našich měst a vesnic výrazně k lepšímu. Přitom fasádní barvy seženete vhodné pro všechny existující druhy podkladů, od dřevostaveb až po betonovými konstrukce či klasické zdivo z pálených cihel. Lákavá je nejen neomezená paleta barevných odstínů, ale při správné aplikaci i dlouhá životnost.
Vápno je historií
Vzít odleželé vápno a začít s ním natírat dům zvenčí? To už jen u památkově chráněných objektů či vůbec vzácných staveb, kde je stavební chemie vyloučena. Průmyslová výroba vápenné barvy sice stále nabízí, ty však nejsou příliš využívané pro svou malou životnost a nedokonalou krycí schopnost.
Fasádní barvy můžeme podle jejich chemického složení a fyzikálních vlastností rozlišit na barvy akrylátové, silikátové, silikonové a nepříliš využívané barvy vápenné.
Akrylátové barvy si získaly velkou oblibu zejména díky své malé náročnosti na zpracování. Můžeme je nanést téměř jakoukoli nanášecí technikou. Jsou to osvědčené fasádní barvy určené pro aplikaci na minerální omítky, případně staré nátěry. Jsou vysoce propustné, odolné vůči silným dešťům a rychleschnoucí. Nejsou však vhodné pro nanášení na vápenné omítky.
Silikátové barvy jsou barvy spojené vodním sklem a řadí se k těm nejnáročnějším. Silikátová barva je vysoce trvanlivá, má výborné difúzní vlastnosti i vynikající samočistící efekt. Při aplikaci silikátových barev je důležité zakrýt okna i parapety, vzniklé skvrny totiž nelze odstranit.
Před aplikací fasádní barvy musíme odstranit všechny zdroje vlhkosti, v opačném případě se po zimě opět objeví vlhké mapy a po čase začne omítka i s novým nátěrem opadávat. Odstranit se musí i omítka s nedostatečnou pevností. Podklad musí být soudržný, zbavený mastnot a také dostatečně vyzrálý. Silně savé podklady (voda se ihned vsakuje) je před aplikací fasádní barvy nutné ošetřit penetračním nátěrem, nebo alespoň nanést první vrstvu velmi řídkou (silně rozředěnou).
Ideální podmínky pro aplikaci
Za optimální teplotu pro nanášení fasádních barev se považuje rozmezí od 5 do 25 ° C a relativní vlhkost by neměla překročit hodnotu 75 %. Fasádní barvy se nesmí aplikovat za přímého slunečního svitu, deště ani silného větru. K prvnímu nátěru se pro lepší vpravení barvy do podkladu používá štětka. Pro poslední nátěr je lepší použít váleček, případně barvu aplikovat strojem. S nátěrem postupujeme odshora dolů a doporučuje se nedělat spodní okraje natírané plochy v jedné rovině. Důvod je prostý, vyvarujete se nápadného, do očí bijícího napojení jednotlivých ploch.
Ochranné prostředky vytvářejí na čistém a odmaštěném povrchu zbaveném nečistot tenkou vrstvu, která po zaschnutí vytváří film. Ten má vodoodpudivé a olejoodpudivé vlastnosti, což znamená jediné – částečky sprejů nebo fixů na fasádě neulpí. Přitom zůstane po aplikaci takového nátěru vzhled omítky nezměněn, nebrání stěnám v jejich přirozeném dýchání a nevytváří lesk. Nátěry se dodávají v různých stupních odolnosti, od jednorázových (nutnost obnovení po odstranění graffiti), přes středně odolné permanentní nátěry (umožňují až 25krát odstranit graffiti), až po nátěry vysoce odolné (vydrží zhruba 150 cyklů).
Je-li podklad ošetřen ochrannou vrstvou, můžeme nežádoucí výtvor smýt horkou vodou, mnohdy bez použití dalších chemických prostředků či vody tlakové. Pokud ale na prevenci zapomenete, není nic ztraceno. Prodávají se i čistící prostředky určené k likvidaci graffiti s možností použití na všechny druhy nátěrů a existují i specializované firmy, které graffiti odstraňují. První takové se u nás objevily už v 90. letech.
Barva musí vždy odpovídat podkladu, na který ji aplikujeme a účelu. Je zbytečné zdůrazňovat nutnost dodržení technologických postupů stanovených výrobcem. Platí to pro aplikaci, ředění i nutné přestávky pro schnutí jednotlivých vrstev. Fasáda je investicí na několik desítek let, proto se její výběr i způsob aplikace nevyplácí podceňovat. Raději se obraťte na odbornou firmu, ta vám nabídne vlastní zkušenosti, které jsou vždy k nezaplacení.