V podcastu věnovaném fotovoltaickým elektrárnám na domech jsme si zodpověděli základní i zapeklité otázky. Zároveň jsme si vyvrátili některé mýty. Třeba o tom, že hasiči se vyhýbají solárům, protože je neumí hasit, nebo že FVE přinese blackouty.
Setkání z Jaroslavem Šuvarským bylo natolik zásadní, že jsme s ním natočili hned dva díly podcastu. V tomhle článku si napíšeme o tom prvním z nich, věnovaném obecnějším otázkám kolem instalace fotovoltaické elektrárny na dům. Jaroslav se fotovoltaice věnuje už mnoho let. Začal na svém vlastním domě. Už před deseti lety měl za sebou instalaci 250 solárních elektráren ve velké Británii. Nyní se věnuje této činnosti v České republice se svou společností S-Power Energies. Otázky pokládala jako vždy dobře připravená Jana Machová.
Jen pro zopakování: z čeho se FVE skládá?
V zásadě jsou to tři části: solární panely, které se instalují na střechu, potom takové srdce systému, tedy střídač, který převádí stejnosměrný proud z panelů na proud střídavý. A jako teřtí část můžeme zmínit baterie, kam můžeme umístit přebytečnou energii.
Čím se řídit při plánování fotovoltaiky pro svůj dům?
Plánujeme vždy v závislosti na spotřebě a jejím charakteru, tedy jak energii využívám v průběhu dne. Pokud není přes den nikdo doma, má například smysl ukládat elektřinu do baterií, protože solární panely vyrábí přes den.
Obecně nejvýhodnější je si vyrobenou energii také sám spotřebovat. Tedy plánovat výkon FVE na míru sobě, nemít systém naddimenzovaný, stačí mít jej o něco výkonnější než je průměrná spotřeba. Neplánujeme ostrovní systém, ale spíše něco, čemu říkáme hybridní elektrárna. Když svítí málo slunce, dorovnám si spotřebu z rozvodné sítě.
Je třeba počítat s tím, že solární elektrárna nejvíc vyrábí v létě, velmi málo v zimě (jen 15 % celoroční objemu výroby). Od března do října nám ale dobře nastavená elektrárna může dát velkou míru energetické nezávislosti.
Je fotovoltaika dohromady s tepelným čerpadlem optimální řešení? Dá se fotovoltaikou i topit?
Pokud nemáte jinou možnost než vytápět dům elektřinou, je tepelné čerpadlo (TČ) ideální. Navíc vám může ohřívat vodu a to je už třeba u nízkoenergetických domů zásadní provozní položka. Pokud si pořídíte FVE a zároveň TČ, měli byste FVE vyladit na obecnou spotřebu domácnosti + ohřev teplé vody.
Pro samotné vytápění pomocí čerpadla vám nebude v zimě kapacita FVE stačit. Zimní výkon FVE může pokrýt nějaké procento spotřeby TČ, ale nezvládne pokrýt spotřebu celou.
Další výhodou TČ ale je i schopnost chladit. V létě se to může vyplatit. Mám takto zařízené podlahové topení, které v letních vedrech chladí celý dům.
Na jakou střechu se vyplatí instalovat solární panely?
Dá se umístit vlastně na každou střechu. U nás v České republice panely unese prakticky každá střecha díky tomu, že je dimenzovaná na sněhovou zátěž.
Rovná střecha instalaci nevadí. Jižní orientace střechy je ideální, severní nejhorší, východ a západ má výhodu v tom, že umožňuje výrobu rozložit do celého dne
Nejhorší je pro instalaci střecha, na kterou dopadá stín. Například les nebo vysoká zástavba. Tam instalace možná není, panely ve stínu zkrátka nefungují.
Má smysl fotovoltaika i pro nízkoenergetické domy s malou spotřebou?
I u nízkoenergetických nebo pasivních domů se může FVE vyplatit. Dům se může instalací solární elektrárny dostat velmi blízko k úplně energetické soběstačnosti. A pokud se podíváme do budoucnosti, ve které velmi pravděpodobně budeme řešit elektromobilitu, tak se rozhodně vyplatí mít vlastní elektrárnu pro dobíjení elektromobilu.
Má smysl řešit, od jakého výrobce mám solární panely?
Většina panelů na trhu pochází z Číny, v Evropě není výrobní alternativa. Ty panely od různých dodavatelů jsou víceméně stejné, nemá velký smysl řešit jejich účinnost, spíš si pohlídat, že jde o renomovaného dodavatele, který bude i budoucnu schopen vám vadný panel vyměnit.
Důležitější je asi řešit střídač, když si porovnáme, že různé modely mohou mít 92% ale třeba i 98% účinnost, to je velký rozdíl. Střídač má také omezenou životnost cca 10-12 let, bude třeba jej po čase vyměnit. Solární panel má po 25 letech 84% výkonnost a třeba dalších 20 let budou v klidu vyrábět elektřinu.
Nebude mě v budoucnu likvidace solárních panelů stát více než panel samotný?
Cena výrobních materiálu roste. Panel obsahuje hliník, plast, sklo, křemík. Už při jeho nákupu platíte recyklační poplatek, náklad na jeho budoucí likvidaci je tedy zaplacený. Je navíc předpoklad, že v době, když se jich budete v budoucnu zbavovat, budou vaše panely cenným zdrojem prvků. Takže se možná budou dokonce zpětně vykupovat.
Jak velký je problém požáru s FVE?
Fáma, že hasiči dům se soláry nebudou hasit, je mýtus. Požárů domů se solárními panely je opravdu málo a FVE není většinou příčinou požárů, je instalovaná odborníky a splňuje požadavky.
Hasiči k požáru domu s FVE skutečně přistupují jinak, ale není pravda, že vám nechají shořet dům.
Co se ještě dozvíte z našeho podcastu?
- Jaký je vliv obnovitelných zdrojů na distribuční síť? Čekají nás blackouty?
- Jak je to s přebytky a následným prodejem zpět do sítě?
- Kolik stojí fotovoltaická elektrárna na průměrný rodinný dům?
- Jak má Jaroslav nastavené tepelné čerpadlo, aby reagovalo na spotové ceny energií?
- Utáhne fotovoltaická elektrárna provoz elektromobilu?
- Proč je energetická nezávislost skvělou investicí na stáří?
Další díly našeho podcastu, které by vás mohly zajímat:
- Přežije dřevostavba tornádo?
- Drahé teplo nesmíme nechat uniknout z domu
- Spánek je věda
- Co vlastně doma dýcháme? O rekuperaci, větrání a vlhkosti
- V pasivním domě si vyvětráte. O mýtech kolem pasivních staveb
- Denní světlo je fyziologická potřeba. O světlovodech
- Vše o kamnech s prezidentem Cechu kamnářů
- O chytré domácnosti
- První krok k energetické soběstačnosti? Úspory