
Fotovoltaika dobývá nejen střechy našich domů
Standardní fotovoltaickou elektrárnu (FVE), elektrárnu hybridní (grid interactive) a nebo nezávislý ostrovní systém? Jaký je mezi nimi rozdíl? A proč investovat právě do fotovoltaiky?
Standardní fotovoltaickou elektrárnu (FVE), elektrárnu hybridní (grid interactive) a nebo nezávislý ostrovní systém? Jaký je mezi nimi rozdíl? A proč investovat právě do fotovoltaiky?
Možná jste dosáhli na dotace, měli štěstí nebo rozbili prasátko, abyste si je mohli pořídit. Teď už to bude všechno bez práce, že? Ne úplně. Když už střechu vaší domácnosti nebo chaty zdobí lesk instalované solární elektrárny, je třeba panely v rámci pravidelné údržby občas čistit.
Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny a druhý dotace na pořízení rekuperace do staršího domu.
Česko zažívá solární boom, poptávka po fotovoltaice se za poslední měsíce zvedla o stovky procent a instalační firmy mají zakázky do konce roku. Tento trend způsobil jednak nárůst cen elektřiny, ale také nový dotační program pro domácnosti. Všechny tyto události a nové technologie navíc srazili dobu návratnosti o několik let.
Na konci roku 2021 byly zveřejněny nové dotační podmínky. Dle nich lze pro rodinném domy získat až 205 tisíc korun na pořízení fotovoltaické elektrárny.
Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká instalace řízeného větrání s rekuperací do staršího rodinného domu a zvýšení soběstačnosti pomocí fotovoltaiky.
Zadarmo dnes není nic, a hodí se zbystřit všude tam, kde vám to slibují. Platí to i pro snadno dostupný a čistý zdroj obnovitelné energie, solární panely. Ty se vám totiž mohou, ale nemusí vyplatit. Asi nejpodstatnější přitom je, co od nich vlastně očekáváte.
Máte temno ve sklepě, v garáži, chodbě, na sociálním zařízení nebo v suterénu? Na trhu se objevil nový systém, který kombinuje fotovoltaiku, designově vkusné osvětlení a jednoduché ovládání.
Velké změny se nedají dělat v malých měřítcích, když mají mít požadovaný efekt. Příslib budoucnosti lidstva, založený na užívání obnovitelných zdrojích energie – solárních panelech, doprovázený precizním skleníkovým zemědělstvím - zajišťujícím potravní bezpečnost, však až donedávna nedával v praxi mnoho smyslu. Nyní, díky sympatickému výzkumnému projektu, to už vypadá o dost lépe.
V dnešní době více než 2 000 objektů v ČR využívá bateriová úložiště, která slouží pro uchování elektrické energie získané z fotovoltaiky. Řešení dostupné i pro české domácnosti přináší bateriové úložiště pro elektřinu AES, které umožňuje optimální nakládání se získanou energií.
Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká hledání provozně jednoduchého způsobu vytápění, ohřevu vody a větrání v novostavbě, druhý dotace na fotovoltaiku na rekreační objekt.
Ne náhodou nabízí energetické společnosti takzvaná virtuální úložiště vyrobené energie, která vás nic nestojí. Ovšem rozdíl je pak ve výkupní a prodejní ceně. V době, kdy chcete a potřebujete využít více elektřiny, může být rozdíl cen zajímavý pro distributora elektřiny. Prostě si připlatíte za to, co jste si sami vyrobili a „zdarma“ uložili. Dalším řešením je ukládání vyrobené elektřiny do baterií a její následné průběžné využívání.
Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká reálné životnosti fotovoltaických panelů a druhý vytápění zateplené novostavby pomocí krbové vložky a radiátorů.
Vyrobte si vlastní elektřinu a spotřebovávejte ji podle potřeby. Nakonec i k provozu tepelného čerpadla je zapotřebí elektřina. Tak proč za ni zbytečně platit?
Robustní ukázka jinak křehkého konceptu, která umí být navýsost funkční. Demonstrace soběstačnosti a udržitelnosti v praxi. Ostrovní domy, tedy domy nezávislé na vnějších zdrojích energie a nepřipojené na sítě, jsou dnes v trendu. Čím vybočují z řady?
Zvolili jsme úspornější infrapanely místo podobně účinného tepelného čerpadla a chceme dále snížit provozní náklady. Jaké nejlepší řešení zvolit?
Elektřina získaná využitím fotovoltaických systémů ze střechy vlastního domu je jedním z hlavních témat 16. ročníku veletrhu SOLAR PRAHA, který proběhne 6. – 8. února 2020 na výstavišti v Praze Letňanech. V souběhu se uskuteční 22. ročník veletrhu střech, fasád, dřeva a řemesel STŘECHY PRAHA. Společným tématem je „Střecha jako zdroj úspor energie“.
Nejen chatu a chalupu, ale i zahradní domek, relaxační část zahrady s pergolou, altán či besídku a nebo karavan je možné vybavit ostrovním fotovoltaickým systémem a zbavit je tak závislosti na spotřebě elektřiny. A nakonec ušetříte i svou peněženku.
Představujeme rodinný dům, jehož majitel se rozhodl pro naprostou nezávislost a nechal proto svou střechu řešit jako solární SolteQ se střešní krytinou QUAD Q40. Solární střechu realizovala na klíč od návrhu až po montáž firma T-Power a její báječný tým.
Lindab uvádí na český trh střešní systém Lindab SolarRoof, který v sobě již má integrované vysoce účinné sluneční panely vyrábějící energii.