Instalace akumulační nádrže Columbus XL 8500 l pro zálivku zahrady
Realizační tým Aquanix dokončil instalaci akumulační nádrže v obci Bělá na Havlíčkobrodsku, kde si majitelé pozemku vybrali pro sběr dešťové vody nádrž Columbus XL 8500 litrů.
Realizační tým Aquanix dokončil instalaci akumulační nádrže v obci Bělá na Havlíčkobrodsku, kde si majitelé pozemku vybrali pro sběr dešťové vody nádrž Columbus XL 8500 litrů.
Dalo by se říci: Za vším hledejte vodu. Kvůli vodě se vedou války. A nedostatek pitné vody je často opět důsledkem válek. Vidět je to nyní na zbídačené Ukrajině, ale i jinde na světě. Ostatně války dopadají i na nás samé, i když si to přímo neuvědomujeme. Pokud byste ale nyní žili poblíž vojenského výcvikového prostoru, připadalo by vám to jako mít válku za humny. Duní to tu denně a dlouho. Ale zpět k vodě, základu a podstatě života na naší planetě. V roce 2023 u nás naroste cena pitné vody z vodovodního řádu (vodné a stočné) někde až o třetinu, ale i více. Do deseti let pak budeme platit místo současných průměrných 100 korun za kubík dvakrát tolik.
Téměř u každého staršího domku se nachází studna, která je zakryta mnohdy již rozbitým a nevzhledným betonovým krytem. Navíc s ním často již nelze manipulovat, případně je to velmi obtížné. Rozbitá betonová víka přitom nezabrání nečistotám, aby se nedostaly do studny. Zdroje cenné vody jsou pak zaplavovány a kontaminovány z povrchu mnoha možnými způsoby. Přitom může být všechno jinak.
Přijďte si prohlédnout kvalitní podzemní nádrže pro zachytávání a následné celoroční využívání dešťové vody. Řadu Garantia jsme letos rozšířili také o ekonomickou řadu nádrží do zelené plochy 4rain od stejného výrobce.
Kdo chce šetřit, sáhne po klasickém modrém sudu od nějaké chemikálie, pořádně ho vymyje a pak používá dlouhé roky. Někdy to není zcela bezpečné (záleží na původním obsahu a důkladném vymytí), ale také takové řešení stačí. Na trhu je však bezpočet možností včetně výběru materiálů.
Sucho je skloňováno ve všech podobách, sucho nikdo nechce, všichni se ho bojí, na internetu vznikly interaktivní mapy sucha, ale také statistiky úhrnů srážek. O dešti, respektive dešťových srážkách, se ale, mám takový dojem, mluví méně než o suchu a přitom spolu tyto dva pojmy úzce souvisí. A jakmile zaprší trochu víc, média burcují na poplach, jsou bouře, škody, záplavy…
Že je dešťová voda nejlepší k zalévání zahrady i pokojových rostlin a navíc padá shůry zcela zdarma, ví určitě každý. A právě tu vodu, která spadne na střechy, je třeba sbírat do akumulačních nádrží, ale třeba i obyčejných sudů. Voda, která dopadne přímo na pozemek, by přitom měla mít možnost se na pozemku vsáknout.
Voda ve studni, ale i z vodovodního řádu, v nádržích na vodu dešťovou, v bazénu, zahradním jezírku a další. Každá je určena k něčemu jinému, každou využíváme jinak. Od každé ale chceme, aby byla co nejkvalitnější.
"Jen tolik technologie, kolik je nutné, tak málo technologie, kolik je možné," to je biologická čistička odpadních vod Graf One2clean určená pro 1 až 70 osob.
Instalace nadzemní nádrže na dešťovou vodu k okapovému svodu je i přes jisté náležitosti, které je třeba dodržet, velmi snadná. Její postup lze navíc využít prakticky pro jakýkoli typ nadzemní nádrže na dešťovou vodu. V tomto instruktážním videu uvidíte konkrétní montáž nadzemní nádrže Elegance včetně příslušenství v podobě sběrače na dešťovou vodu PRO, designového chromovaného ventilu a připojovací sady Flex-Comfort.
Nadzemní nádrže na sběr dešťové vody se nejčastěji instalují přímo k okapovému svodu – jednou z možností je postavit nádrž pod okap, promyšlenějším řešením je však kompletní montáž včetně filtrace a ventilu. Instalaci hravě zvládne každý svépomocí.
Vsakování srážkových vod v zahradách se řídí vyhláškou č. 501/2006 Sb o zasakování dešťové vody do horninového prostředí. Podle této právní úpravy je vsakování srážkové vody obecně upřednostněno před jejím odváděním pomocí veřejné srážkové či jednotné kanalizace.
Zima už přešlapuje za dveřmi. A proto je opravdu ten nejvyšší čas vyprázdnit a zazimovat nádrže na vodu. Jak se o ně postarat, aby byly na jaře zase v kondici?
Čištění studánek bylo dříve velmi důležité, neexistoval vodovod a lidé si pitné vody vážili, stejně jako dešťů, prostě šlo o každoroční rituál, který zajišťoval zdraví obyvatel, kteří vodu ze studánek během roku čerpali, hojnost této vody a také úrodu díky dešťům. K přírodním pramenům chodily mladé dívky, panny. A vžily se dva zvyky, zavírání studánek před zimou a jejich otvírání na jaře.
Staré jámy, které vznikly z jakéhokoli důvodu, určitě nevypadají v zahradách a jinde na pozemcích pěkně. Lze je však velmi efektivně využít. Mají totiž jednu ohromnou přednost, již je nemusíte kopat. A co s takovou jámou?
Od letošního podzimu startuje další etapa dotačního programu Nová zelená úsporám. A přináší přelomový prvek, nově se totiž vztahuje i na trvale obývané rekreační objekty. Reflektuje tak potřebu lidí, kteří si své bydlení vyřešili méně tradičním způsobem. Dotace budou navíc nově vyhrazeny i na zajištění úsporného ohřevu vody pomocí solárně termického a fotovoltaického systému či na projektovou přípravu, energetické hodnocení a odborný technický dozor.
Přijďte si prohlédnout kvalitní podzemní nádrže pro zachytávání a následné celoroční využívání dešťové vody. Navrhneme řešení přímo pro vás, nakoupíte se slevou a můžete vyhrát příspěvek na vámi objednanou nádrž, nebo nádrž dostat zdarma.
Nic netrvá věčně a navěky s vámi bohužel nevydrží ani zahradní čerpadlo. Věrný pomocník, který často nejde vidět, ale výsledky jeho práce rozhodně ano. Vzhledem k tomu, že náklady na jeho pozáruční opravu a výměnu dílů se dnes obvykle pohybují v dvou třetinách ceny nového produktu, vyplatí se přemýšlet i nad pořízením úplně nového čerpadla. Jak si vybrat to správné?
Je to prosté: maximálně zužitkovat zdroje, které se nabízí a jsou zdarma. Uzpůsobit mechanismus zalévání aktuálnímu počasí a potřebám rostlin, fungovat v úsporném režimu. A také se vyplatí dopředu zařídit, aby vaše zahrada nebyla moc žíznivá. Jak na to?
Voda stékající ze střech, studny, vodní prvky v zahradě, voda vytékající z pozemku a pozemkem protékající. Je toho hodně, co je třeba o vodách na pozemcích vědět. Neznalost zákona neomlouvá. Voda prostě není jen základní předpoklad organického života, ale také fenomén a živel a dokonce i předmět vlastnictví. Voda jako prostředek dosažení zisku a moci. Nakonec právě kvůli vodě docházelo ke stěhování národů a zdaleka to nekončí. My však zůstaňme při zemi a řekněme si, jaká práva a povinnosti pro nás v souvislosti s vodou plynou jakožto pro vlastníky pozemků a jiných nemovitostí.