V prvním čtvrtletí letošního roku byly poskytnuty hypoteční úvěry v objemu převyšujícím 23 mld. Kč. Vloni se za stejné období poskytlo necelých 16 mld. Kč, což znamená růst hypoték o 48%, a to jednoznačně potvrzuje výraznější oživení.
U úvěrů ze stavebního spoření je situace jiná. Stavební spořitelny poskytly za první čtvrtletí letošního roku úvěry v objemu za 8,9 mld. Kč. Vloni za stejné období to bylo více než 12 mld. Kč, letošní produkce poklesla o 36%. Za leden a únor byl však meziroční vývoj ještě horší, pokles byl 44% a březnové výsledky zmírnily propad. Přesto bude situace stavebního spoření v letošním roce složitá. Zmírnění propadu je pouze signálem, že financování bydlení těmito úvěry by nemuselo být tak razantně zasaženo vládními úspornými opatřeními. Ty bezpochyby za propadem stojí.
Sečteme-li výsledky hypoték a stavebního spoření, tak se za první čtvrtletí poskytlo na financování bydlení 32,2 mld. Kč. Vloni to bylo 28,1 mld. Kč, trh financování bydlení roste tedy letos tempem 15%.
Sečteme-li výsledky hypoték a stavebního spoření, tak se za první čtvrtletí poskytlo na financování bydlení 32,2 mld. Kč. Vloni to bylo 28,1 mld. Kč, trh financování bydlení roste tedy letos tempem 15%.
Je zřejmé, že růst je tažen oživením hypoték a zde je několik nejdůležitějších faktorů:
- Nízké úrokové sazby – jsme na pětiletém úrokovém minimu a předpokládáme, že příznivý stav bude setrvávat i v příštích měsících a v zásadě i ve druhé polovině roku.
- Banky uvolňují podmínky a dostupnost hypotéky se od roku 2009 vytrvale zlepšuje – tento trend očekáváme i po zbytek letošního roku.
- Lidé, kteří odkládali realizaci financování bydlení v letech 2009 a 2010 se rozhodli již dále nečekat, dostupnost bydlení je nejvýhodnější za posledních 5 let.
- Nemovitosti – kupující jsou ve velké výhodě, realitní trh je stále velmi vlažný a ceny jsou na velmi výhodné hladině, koupit, či investovat se dnes vyplatí.
- Stát zasahuje do ovlivnění poptávky – na straně omezení podpory stavebního spoření negativně, na straně hypoték „pozitivně“ (z pohledu umělého oživení poptávky). Tedy už pouhé mediální diskuse o navýšení DPH a možném zrušení odpočtu úroků ze základu daně (od 1.1.2012) vedou klienty k urychlení rozhodnutí vzít si úvěr na bydlení dříve.