zobrazit 9 fotek Při nesprávně navržených nebo provedených kontaktních konstrukcích může radon v důsledku teplotního gradientu pronikat ve zvýšeném množství do vnitřního ovzduší staveb a způsobovat vnitřní ozáření plicní tkáně. Nejintenzivněji přitom paradoxně působí v nejvýše položených patrech budov. Jak se před radonem chránit a jaké jsou účinné kroky radonové prevence?
1.) Podle § 6 odst. 4 zákona č. 18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření, ve znění pozdějších předpisů, je každý, kdo navrhuje umístění stavby s obytnými nebo pobytovými místnostmi nebo žádá o stavební povolení takové stavby, povinen zajistit stanovení radonového indexu stavebního pozemku a výsledky předložit stavebnímu úřadu.
Stanovení radonového indexu stavebního pozemku provádějí firmy s povolením Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, jejich seznam je uveden na adrese www.sujb.cz, v oddíle Radiační ochrana - Subjekty s povolením k vybraným činnostem - měření a hodnocení ozáření z přírodních radionuklidů, typ povolení A.
2.) O výsledcích stanovení radonového indexu pozemku je třeba informovat projektanta stavby. Pokud má být stavba umístěna na pozemku se středním nebo vysokým radonovým indexem, musí být preventivně chráněna proti pronikání radonu. V takovém případě je třeba požadovat, aby projektant navrhl preventivní protiradonová opatření v souladu s ČSN 73 0601 „Ochrana staveb proti radonu z podloží.“
- Dokumentace k žádosti o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby, jejíž obsah a rozsah stanoví příloha č. 4 vyhlášky č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení, veřejnoprávní smlouvy a územního opatření. Dokumentace pro vydání územního rozhodnutí je dle § 158 odst. 1 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů (stavební zákon), vybranou činností ve výstavbě a musí být vypracována fyzickou osobou, která získala oprávnění k této činnosti dle zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů (autorizační zákon). Stavební úřad potom v podmínkách územního rozhodnutí v souladu s § 92 odst. 1 stavebního zákona stanoví podmínky pro další přípravu a realizaci záměru, a to i s ohledem na ochranu umisťované stavby proti pronikání radonu z geologického podloží.
- Projektové dokumentace pro ohlášení stavby uvedené v § 104 odst. 2 písm. a) až d) stavebního zákona, k žádosti o stavební povolení a k oznámení stavby ve zkráceném stavebním řízení, jejíž obsah a rozsah stanoví příloha č. 1 vyhlášky č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb. I projektová dokumentace pro vydání stavebního povolení, pro zkrácené stavební řízení a pro ohlašované stavby podle § 104 odst. 2 písm. a) až d) stavebního zákona je vybranou činností ve výstavbě a musí být vypracována fyzickou osobou, která získala oprávnění k této činnosti podle autorizačního zákona. Stavební úřad potom v podmínkách stavebního povolení dle § 115 odst. 1 stavebního zákona stanoví podmínky pro provedení stavby, a to i s ohledem na ochranu stavby proti pronikání radonu z podloží.
5.) Kontrolou dodavatele stavby je třeba zajistit, aby navržená opatření byla realizována v souladu s projektovou dokumentací a v požadované kvalitě.
6.) Státní úřad pro jadernou bezpečnost považuje za dobrou praxi, aby tam, kde byla realizována protiradonová opatření, byla provedena kontrola kvality provedení stavby. Takovou kontrolu požaduje i ČSN 73 0601 Ochrana staveb proti radonu z podloží. Orientační kontrolu je možné provést krátkodobým týdenním měřením za podmínek, které zabrání podhodnocení úrovně ozáření ve stavbě. Měření slouží především pro zhodnocení kvality provedení novostavby z hlediska protiradonové prevence, tedy zhodnocení kvality práce projektanta a realizátora protiradonových preventivních opatření.
7.) Překročení směrných hodnot objemové aktivity radonu 200 Bq/m3, zjištěné krátkodobým měřením za „konzervativních“ podmínek, resp. příkonu fotonového dávkového ekvivalentu 0,5 µSv/h nebrání užívání staveb pro bydlení a není důvodem pro nezkolaudování stavby. Při standardních podmínkách užívání objektu bude hodnota objemové aktivity radonu pravděpodobně nižší. V již obývané stavbě významně ovlivňuje objemovou aktivitu radonu v ovzduší kromě kvality stavby i chování uživatelů (např. větrací a topný režim, dispozice stavby). Směrné hodnoty z hlediska ozáření osob jsou pro tyto zkolaudované (obývané) stavby podle § 95 odst. 1 vyhlášky 400 Bq/m3 a 1 µSv/h. Objemová aktivita radonu je vztažena na průměrnou hodnotu při výměně vzduchu obvyklé při užívání, čili odpovídá výsledkům dlouhodobého, nejlépe celoročního, měření objemové aktivity radonu. Překročení směrné hodnoty 400 Bq/m3 indikuje stav, kdy je třeba zvážit provedení vhodných opatření pro snížení množství radonu v ovzduší stavby. Nepřekročení směrné hodnoty 1 µSv/h je garantováno splněním požadavků vyhlášky č. 307/2002 Sb., ve znění vyhlášky č. 499/2005 Sb., na kvalitu stavebního materiálu.
Potřebné informace poskytnou i pracovníci stavebních úřadů.
Zdroj: www.sujb.cz