Hledáte vhodnou půdokryvnou rostlinu, která bude kvést a plodit po celé léto? Může dokonce připomínat jahody, tedy jahodníky. Ale chutných plodů se nedočkáte, i když vypadají až tak lákavě, že někomu určitě způsobí průjem a nevolnost. Jahodka indická prostě není jahoda a s tím je třeba počítat.
Na první pohled skutečné jahodníky a jahody
Na první pohled vypadá jahodka indická (Duchesnea indica) jako skutečný jahodník (Fragaria), ale není s ním vlastně ani blíže příbuzná. V současnosti je řazena do samostatného rodu jahodka, společnou mají pouze čeleď růžovité (Rosaceae). V obou případech jde přitom o rostliny podobné svou půdokryvností, vzrůstem, tvarem listů, odnožováním i plody. Ovšem jako půdokryvná okrasná rostlina je jahodka mnohem vhodnější, protože na ploše, kterou opanuje, nezplaní. Stále kvete a plodí. Akorát na rudé “jahůdky“ si musíme dát pozor.
Mírně toxické jahody
Plody jahodky indické můžeme s klidným svědomím sice nazvat jahodami, ale jako jahody vůbec nechutnají a dokonce jsou mírně toxické. Dobrou zprávou je, že kdo ochutná jednu, rychle ji vyplivne, a že jako rizikové množství je považováno 20 plodů a více. A to prostě nemůže sníst nikdo, jedině snad v nějakém salátu spolu s jinými a opravdu lahodnými plody. Ne, rozhodně vás nezabijí, nejde o žádné prudké jedy, ale mohou způsobit alergické reakce, průjem a nevolnost. Obvykle však stačí pouze zvracení a následně podání aktivního uhlí. Potřeba vyhledání odborné lékařské pomoci je pouze výjimečná.
Veřejná okrasa
S jahodkou indickou se můžeme setkat nejčastěji v různých parcích, veřejně přístupných zahradách a zahradách botanických. Jako okrasná rostlina se však vyskytne tu a tam i na našich soukromých pozemcích. Jahodky jsou skvělé také v závěsných nádobách, především však v podobě půdokryvných porostů ve stínech stromů a keřů, jako dekorativní lemy záhonů, cest, pěšin a chodníčků.
Kulaté červené plody podobné jahodám rozhodně přitáhnou pozornost, žlutými květy pro změnu jahodka připomíná třeba mochnu. Pozor však, od plodů jahodníku se plody jahodky zásadně liší. Jsou vždy téměř kulaté, dokonale pravidelné. A růst? Stonky, které nesou plody jahodky, zůstávají vzpřímené, zatímco stonky jahodníku se rády ohýbají.
Prachobyčejný nezničitelný plevel
Na pěstování ale jahodka indická není náročná vůbec. Aby nám jahodníky stále plodily, to už je pořádná alchymie, zatímco jahodkám postačí stín až polostín a běžná půda. To je vše, díky odnožování se stále rozrůstají a my pak musíme především řešit omezení dalšího růstu až na místa, kde už jahodky nechceme. Vlastně je to prachobyčejný nezničitelný plevel. Díky schopnosti odnožování dovedou jahodky zabrat rychle velké plochy, na kterých pak nepolevuje jejich snaha kvést a plodit. Pokud bychom chtěli oproti tomu využít jako půdokryvné jahodníky, po čase nebudou plodit vůbec, pokud nebudeme obměňovat sadbu.
Návštěvnice z Asie, která dobyla svět. A zdá se, že může být invazní
Jahodka indická pochází z jižní a jihovýchodní Asie, kde rostla jako původní od Indie přes Čínu až po Japonsko. Dnes ale roste prakticky po celém světě a dokonce se i skloňuje invaznost tohoto druhu. Ráda totiž vysemeňuje a uchytává se mimo místa své řízené výsadby. Do jaké míry jde o nebezpečný invazní druh, to se dosud příliš neví, ale mnohde ji mezi invazivkami zařazenu najdeme. Do Evropy se jahodka indická dostala na konci 18. století a od té doby se pěstuje jako okrasná rostlina. K její slávě přispívá i fakt, že za mírnější zimy zůstávají listy stále zelené a dobře snáší i občasné pošlapání.
A pokud jahodka “uteče“ z vaší zahrady do přírody? Vybere si rozhodně stinné a vlhčí stanoviště. A právě takové jí poskytněte i na svém pozemku. Žádnou jinou speciální péči nepotřebuje. Za velkého sucha trochu občas zalít a to je vše. Zimu také přežije bez problémů.
Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, Wikipedia, nkz.cz, ireceptar.cz
Zde najdete zajímavé články o jahodách a jahodnících:
- Jak pěstovat jahody v květináči? Kdy začít a jaké jsou vhodné odrůdy?
- Lesní jahody v zahradě a spor o vyšlechtění jahodníku velkoplodého
- Jahody po čínsku se pěstují vertikálně a ty nejdražší jsou zavlažovány mlékem
- Trpíte alergií na jahody? Zkuste pěstovat jahody bílé, tedy jahodníky s bílými plody
- Jak pěstovat jahody na malé ploše, a nemuset se při sklizni ohýbat
- Jahody sklidíte přímo ze stromku a ještě k tomu v bytě. Stačí otevřít šampaňské
- Jak na jaře pohnojit jahody
- Jak na jaře pečovat o jahodníky
- Úrodu jahod jsme si užili a zpracovali, jak ale pečovat o jahodníky po odplození
- Zaručené triky, jak jahodníky přesvědčit k bláznivé úrodě jahod
- Sezóna jahodových sklizní je v plném proudu, jak prodloužit životnost jahod
- Jak založit v dubnu nové jahodiště a jak o záhony s vysazenými jahodami pečovat
- Jarní hnojení jahodníků je prvním krokem k bohaté sklizni
- Bramborová anebo jahodová pyramida? Na malém pozemku vysadíte do pyramidy cokoli
- Jak si postavit jahodovou pyramidu
- Je nejvyšší čas na výsadbu jahod!
- Jak to zařídit, abychom se za rok dočkali záplavy červených plodů jahod?
- Nezmeškejte ideální dobu pro výsadbu jahodníků, je jí právě srpen!
- Toužíte po svých jahodách a máte málo místa? Pěstujte je vertikálně
- Péče o rostliny jahodníku po sklizni