Náš domov je místem, které si musíme chránit. Je naším útočištěm, kam se každý den vracíme, cítíme se tam bezpečně, scházíme ses našimi nejbližšími. Aby nám doma ale bylo dobře, musíme si domov zařídit tak, aby byl útulný. Jak jinak toho dosáhnout než investicí do věcí, které se nám líbí a potřebujeme je? Jde však o investici, o kterou nechceme přijít. Abychom ochránili alespoň vložené finance, pak bychom si měli domácnost pojistit.
Pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti?
Když přijde na pojištění majetku, rozlišujeme pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu jako takovou, tedy na zdi, střechu, okna, okapy apod., ale i na vedlejší stavby, jako je bazén, kůlna, chodník, plot apod. Pojištění domácnosti se na rozdíl od nemovitosti vztahuje na vnitřní vybavení našeho bydlení, tedy na elektroniku, televizi, knihy, nábytek, sportovní potřeby, které doma máme apod. Může se vztahovat i na kuchyňskou linku, sklep, půdu a další stavební součásti našeho domova.
V ideálním případě by každý měl mít sjednané obě tyto pojištění, jen díky nim ochráníme svoji investici do bydlení. Pojištění se někdy mohou částečně prolínat, když si nebudete jisti, co patří kam, pak si představte dům jako hračku, se kterou si můžete dělat, co chcete. Kdybyste ji ale otočili vzhůru nohama, něco z ní vypadne. To patří do pojištění domácnosti. Co zůstane, to spadá do pojištění nemovitosti.
Co pojištění domácnosti kryje?
Doma bychom se měli cítit bezpečně, proto pojištění domácnosti kryje celou řadu rizik. Co si budeme povídat, v dnešní době hrozí celá řada situací, které nám na klidu zrovna nepřidají, a to ani když si na byt nebo dům nainstalujeme bezpečnostní rolety. Sice zvýší náš pocit bezpečí, přesto to pořád nebude tak, že by nám nic nehrozilo. Proč tedy mít sjednané pojištění domácnosti? Proti čemu nás ochrání?
- Nejčastěji dojde v domácnosti ke škodám způsobeným v důsledku krádeže nebo vloupáním.
- Následují škody způsobené vandaly.
- Výjimkou nejsou ani škody způsobené v důsledku působení živlů. Mezi živelné pohromy, které mohou způsobit škody v domácnosti, patří požár, povodeň, úder blesku, vytečení vody z akvária, voda z potrubí, krupobití, vichřice, sesuv půdy nebo škoda, kterou způsobí srážková voda.
- U některých pojišťoven si můžete sjednat i pojištění proti škodě na sklech a sklokeramické desce.
- Součástí pojištění domácnosti často bývá i pojištění odpovědnosti v běžném životě. Jde o pojištění, které se hodí každému, vztahuje se totiž na všechny, kdo s vámi bydlí v domácnosti, a to často včetně zvířecích kamarádů. Pokud někomu vy nebo oni způsobí nechtěně škodu, plnění může jít od pojišťovny.
Na co si dát pozor při jeho sjednání?
Sjednání pojištění domácnosti není jen o výběru pojistných rizik, i když je to hlavní parametr. Stejně důležitý je ale i další parametr, a to pojistné limity. Na jejich nastavení záleží, jak velkou škodu pojišťovna uhradí, a nad jakou výši už škodu musíte hradit sami. Limit pojistného plnění se stanoví samostatně pro každé pojistné riziko a může být daný buď absolutní částkou, nebo jako procento z hodnoty nemovitosti.
Víte, že čím je limit pojistného plnění vyšší, tím je pojištění domácnosti dražší? Abyste ale nezaplatili víc, než je nutné, máme pro vás tip. Porovnejte si nabídky pojištění u jednotlivých pojišťoven na https://www.klik.cz/pojisteni-domacnosti/ a vyberte si to pravé.