U sádrokartonových konstrukcí se běžně setkáváme s finální úpravou koutů pomocí akrylu. Rohy stěn bývají pak opatřené hliníkovou lištou ve vrstvě tmelu. Zmíněné řešení není z hlediska výdrže zcela optimální. Kouty často po pár letech praskají a rohy se velmi snadno mechanicky poškodí. Oprava je vcelku pracná a finální výsledek již nevypadá dobře.
Ideální řešením pro kvalitní ochranu rohů i koutů je speciální páska Habito® Flex ve spojení se spárovacím sádrovým tmelem Rifino Top. Díky spojení dvou špičkových materiálů a šikovných rukou, vzniknou esteticky dokonalé spoje, které jsou odolné proti praskání a mechanickému opotřebení. „Páska je složena ze speciálního papíru a vysoce pevného kopolymerového jádra, které zajišťuje pružnost, pevnost a trvanlivost. Je vhodná pro vyztužení jak pravoúhlých rohů a koutů tak i na nároží a úžlabí s libovolným úhlem,“ vysvětluje Jan Puchmeltr, produktový manažer Rigips.
Technické parametry pásky Habito® Flex
- univerzální využití pro vnitřní i vnější kouty o všech úhlech
- dosažení dokonale rovných, pevných a nárazu odolných hran bez prasklin
- velmi rychlá a snadná aplikace
- rozměr 30metrová role o šíři 83 mm
Materiál a příslušenství potřebný pro ochranu rohů a koutů:
- páska Habito® Flex
- sádrový tmel Rifino Top, případně pastový tmel ProMix Mega
- zubaté hladítko
- špachtle
- aplikační válečky (aplikátor pro vnitřní kouty s úhlem 90°, aplikátor pro vnější rohy s úhlem 90° nebo jednostranný aplikátor pro atypické úhly), případně lze využít malá špachtle
- hladítko
Odborník radí
Pro správnou aplikaci doporučujeme používat speciální aplikační válečky, které pomohou pásku dobře přitlačit k podkladu.
Postup při ochraně rohů a koutů
Nejprve se z role odměří potřebná délka pásky Habito® Flex. Na kraj plochy obou sádrokartonových desek, které se na nároží či v koutu stýkají v libovolném úhlu, se nanese namíchaný tmel Rifino Top. Pro dosažení dokonalé rovnoměrnosti vrstvy, je ideální tmel stáhnout zubatým hladítkem.
Do slabé vrstvy tmelu se vloží páska Habito ® Flex a pomocí špachtle se do tmelu zatlačí. Je nutné dbát na to, aby se vytlačil veškerý přebytečný tmel, který se následně odstraní. Snadné aplikace lze dosáhnout pomocí speciálních aplikačních válečků, které jsou dostání od divize Rigips.
Jakmile tmel zaschne, tak se už jen přetmelí kraje pásky a nakonec zahladí. Před případným konečným přebroušením je třeba nechat tmel řádně vyschnout.
Potřebujete se poradit ohledně suché výstavby? Spojte se s naším Centrem technické podpory Rigips. Kontaktovat je můžete přes online formulář, e-mail ctp@rigips.cz nebo volejte 226 292 224.