Pokud jsme dříve chtěli vyspravit nerovnost, praskliny, otvory po vyjmutých hmoždinkách, utěsnit spáry nebo vyspravit jiné defekty ve stěnách našeho bytu, využívali jsme zejména sádru či štuk. Nebylo mnoho jiných výrobků, které by nám mohly pomoci dát stěnu do původního stavu. Sádra či štuk se ale vždy nehodily, a mnohdy se po čase závada objevila znovu. V těchto případech můžeme dnes použít různé tmely nebo polyuretanové pěny.
Sádra
Práškové pojivo, které vzniká dehydratací sádrovce a řadí se mezi vzdušné maltoviny. Přidáním vody tuhne, ale trvalý styk s vodou nesnáší. Rychle tuhnoucí sádra uvolňuje při tuhnutí značné množství tepla a zvětšuje svůj objem až o 1%. Tuhnutí probíhá řádově v minutách a lze jej ovlivnit teplotou, množstvím rozdělávací vody, způsobem míchání a různými přísadami (např. klíh, želatina, aceton, kyselina octová apod.). Při zvlhnutí dochází k poklesu pevnosti až o 45%. Sádru využijeme pro menší otvory nebo rýhy ve stěnách a po nanesení je nutno místo co nejrychleji vyrovnat s okolím. Při úpravách po zatvrdnutí se můževydrolit.
Štuk
Maltová směs se zrnitostí do 1,5mm, která se v tenké vrstvě nanáší na omítku. Je její povrchovou vrstvou a jedná se tedy finální úpravu omítky. Provádí se zásadně filcováním a jedná se asi o nejoblíbenější povrchovou úpravu u nás.Podle druhu pojiva rozeznáváme druhy štuku:
- vápenný
- vápenosádrový
- sádrový
- cementový
Další dělení je podle velikosti zrn na jemnozrnný (velikost zrna do 0,5mm) a hrubozrnný (velikost zrna do 1,5mm). Štuk použijeme v případě, kdy potřebujeme opravit větší plochu. Se sádrou bychom nedosáhli přesného vyrovnání a naopak filcováním štuku uvedeme místo do požadovaného tvaru.
Tmely
jsou tuhé nestékavé pasty, balené do plastových kartuší (speciální obaly) z nichž se vytlačují pomocí aplikačních pistolí. Mají vysokou přilnavost k podkladu a tak se většina z nich dá použít i jako lepidlo.Nejznámějšími jsou silikonové tmely. Jejich předností je vysoká pružnost, odolnost proti vodě, povětrnostním vlivům, UV záření a použití v teplotách od -50 do +300°C (podle typu).
Mají výbornou přilnavost k porézním i nelehčeným materiálům. Pro zdivo, omítku, neglazurované obklady a nenatírané kovy jsou doporučeny neutrální tmely (bez octového zápachu).
Na rozdíl od sádry a štuku můžeme tmely použít v místnostech s větší vlhkostí (koupelna, kuchyně) a v místech kde využijeme jejich pružnost.
Polyuretanové pěny
Jednosložkové pěny, které se díky působení vlhkosti ze vzduchu nebo z podkladu vytvrzují do pevné a trvanlivé polotuhé struktury. Mají výborné izolační vlastnosti a dobře přilnou k většině materiálů. Rozpínají se až na 35 násobek původního objemu. Jejich použití je na rozdíl od výše uvedených hmot více speciální. Používají se na ukotvení elektroinstalací, dveřních a okenních rámů, na vyplnění mezer ve zdivu, kolem vzduchových kanálů a potrubí. Vytvrzenou pěnu je třeba chránit před působením UV záření.Pokud chceme v naší domácnosti mít naprosto rovné stěny, musíme použít sádrokartonové nebo sádrovláknité desky. Zde se spoje, nerovnosti a místa se šrouby tmelí a zabrousí do naprosté dokonalosti. U těchto stěn i u běžných omítek se však někdy musíme postarat o vyspravení některých míst. A tam podle potřeby využijeme tmely, sádru nebo štuk. Ve všech případech je nutná kvalitní finální povrchová úprava barvou, kterou si po původním vymalování uschováme v utěsněné nádobě.