Vysoká vlhkost v bytech, sklepech a nejrůznějších skladech je celkem častý problém. Nejenže vede ke vzniku plísní, které škodí zdraví, ale také může poškodit stavební materiály. Je potřeba hned řezat do zdí, nebo postačí elektrický odvlhčovač?
Způsobů, jak se zbavit vlhkého zdiva, je na trhu celá řada. Mechanické metody sanace zdiva jsou mnohdy účinnější, na druhou stranu jsou finančně i časově náročnější. Vyvstává také otázka, zda je stavební úprava jediným východiskem. V některých případech se může vyplatit sáhnout raději po neinvazivním řešení. Díky elektrickým odvlhčovačům a elektroosmóze není třeba mechanického zásahu. Elektroosmóza nejen že odstraní vlhkost, navíc působí jako štít, který zabrání jejímu nasáknutí do zdiva.
Tento článek se však zaměřuje na elektrické odvlhčovače vzduchu, které slouží k odčerpání vzdušné vlhkosti z místnosti. Díky kompresoru s chladivem, který vlhký vzduch ochlazuje pod teplotu rosného bodu, dochází k přeměně zpět na kapičky vody, které stečou do sběrné nádoby.
Tento článek se však zaměřuje na elektrické odvlhčovače vzduchu, které slouží k odčerpání vzdušné vlhkosti z místnosti. Díky kompresoru s chladivem, který vlhký vzduch ochlazuje pod teplotu rosného bodu, dochází k přeměně zpět na kapičky vody, které stečou do sběrné nádoby.
Kde je odvlhčovač vzduchu vhodný
Elektrické odvlhčovače vzduchu se hodí do všech objektů, ve kterých může za vlhkost zdiva lidská činnost (praní a sušení prádla, vaření, sprchování). Uplatní se také v nepravidelně obývaných a špatně vytápěných objektech (chaty, ubytovny) a v interiérech s kolísavou vlhkostí vzduchu (fitness centra, bazény, čistírny prádla apod.).Vysoušeče se také hodí do starších objektů se špatnou izolací, kde za mokré zdi může špatné podloží a zemní vzlínání vlhkosti. V tomto případě odvlhčovače vzduchu pouze odstraní následky, ale neodstraní příčiny. Záleží však na dalších okolnostech. Může se hodit např. do bytových domů, kde nelze řešit stav celého objektu a postižený byt bude díky odvlhčovači čistý bez plísně na zdi.
Domácí vs. profesionální odvlhčovač
Dvě hlavní kategorie odvlhčovačů jsou domácí a profesionální. Domácí vysoušeče mají nižší spotřebu, jsou menší, lehčí a designově mnohem propracovanější. Některé se však hodí i pro vysoušení na stavbě. Mezi domácí odvlhčovače se někdy řadí i tzv. poloprofesionální. Výkonem jsou srovnatelné s profesionálními, mají však hezčí design domácích odvlhčovačů a příjemnější uživatelské rozhraní.Profesionální odvlhčovače jsou určeny především na vysoušení novostaveb, průmyslových hal, bazénů a do objektů zasažených např. povodněmi. Mají mnohem robustnější ocelovou konstrukci a také např. počítadlo provozních hodin.
Odvlhčovačem můžete prosušit prádlo a podpořit větrání
Moderní odvlhčovače vzduchu mají spoustu dalších užitečných funkcí:- Vlhkost nejenom snižují, ale také udržují na zvolené hodnotě. Pokud tedy vlhkost v bytě stoupne, odvlhčovač to rozpozná a sám se zapne.
- Další velmi užitečnou funkcí je podpora cirkulace vzduchu – odvlhčovače v sobě mají zabudovaný ventilátor, kterým prohánějí vzduch přes kompresor a zlepšují tak cirkulaci vzduchu. Např. odvlhčovač Clean Air Optima CA-707 má funkci 'fan only', která běží nezávisle na odvlhčování a částečně nahrazuje stolní větrák.
- V neposlední řadě může odvlhčovač pomoci také při sušení prádla, které je jednou z příčin vlhkosti v bytě. Odvlhčovače Trotec s jednou nebo dvěma polohovatelnými klapkami na výstupu vzduchového ventilu umožňují nasměrovat vzduch pod potřebným úhlem a vytvořit tak umělý vánek suchého vzduchu.
Dělení dle použité technologie
Na trhu existují tři hlavní typy odvlhčovačů dělené dle technologie. Kondenzační vysoušeč funguje na principu popsaném výše. Je mnohem účinnější než absorpční odvlhčovač a také je levnější. Při nižších teplotách se však jeho účinnost snižuje.Absorpční vysoušeč má v sobě tzv. absorbent, který pohlcuje vzdušnou vlhkost. Odvlhčovač je však v porovnání s kondenzačním vysoušečem méně výkonný. Absorbent se také musí často vyměňovat, jelikož po čase ztrácí schopnost pohlcovat vzdušnou vlhkost. Na druhou stranu je jejich elektrická spotřeba minimální.
Třetím typem odvlhčovačů je adsorpční vysoušeč. Ten má v sobě také určitý typ látky, která váže vodu, ale říká se jí adsorbent. Jedná se o pevnou látku, na které se sráží vzdušná vlhkost. Vzniklé kapičky vody pak stékají do zásobníku. Nasáté vodní páry, které adsorbent částečně pohlcuje, pak vysušuje vnitřní vytápěcí okruh. Tento typ vysoušečů je o něco dražší než kondenzační odvlhčovače. Skvěle se však hodí do málo, nebo nepravidelně vytápěných prostor.
Poslední novinku, kterou odvlhčovače nabízí, jsou vysoušeče a čističky vzduchu v jednom. Fungují stejně jako běžné domácí odvlhčovače, nabízí však navíc technologii stejnou jako čističky vzduchu. Obsahují například HEPA filtr, uhlíkový filtr nebo fotokatalytický TiO2 filtr, a UV technologii, díky kterým se ničí bakterie, plísně a mikroby. Takovouto funkci nabízí čističky vzduchu od společnosti Clean Air Optima CA-703 nebo již zmiňovaný CA-707.