Ve třicátém prvním dílu našeho podcastu jsme se podívali na výběr dodavatelské firmy na fotovoltaiku. Množí se případy nekalých firem, které slibují, vyberou zálohy a skutek utek. Jaké jsou vlastně lhůty? A jak se nespálit? Dozvíte se u nás.
S Jaroslavem Šuvarským jsme pro podcast natočili tolik materiálu, že to vystačilo na dva díly podcastu. V tom prvním se mluvilo o fotovoltaice na rodinné domy v obecné rovině.
V tomto článku si připomeneme druhý z nich, věnovaný výběru dodavatele fotovoltaiky pro váš dům. Jaroslav a jeho společnost S-Power Energies se fotovoltaice věnuje už mnoho let. Začal na svém vlastním domě. Už před deseti lety měl za sebou instalaci 250 solárních elektráren ve velké Británii. Nyní se věnuje této činnosti v České republice. Otázky pokládala jako vždy dobře připravená Jana Machová.
Na co si dát pozor při výběru FVE?
- Při výběru fotovoltaického systému je důležité pečlivě vybírat dodavatelskou firmu. Je potřeba zvážit, jak dlouho je firma na trhu, jaké má reference a zda plní závazky. Trh s fotovoltaikou je nyní velmi konkurenční, protože loni vzniklo mnoho nových firem. Kvůli narůstající konkurenci mohou některé firmy používat nekalé praktiky, jako je například nepravdivé uvádění dodacích lhůt nebo požadování vysokých záloh.
- Pokud vám někdo slibuje, že vám dodá fotovoltaiku na dům za měsíc, tak to prostě není možné. Instalace samotná je rychlá, ale vyjádření úřadu, napojení na síť a další záležitosti mohou trvat několik měsíců.
- Poptávka po fotovoltaice v loňském roce vzrostla o 400 %. To způsobilo problémy s dodavatelskými řetězci a zpoždění dodávek.
- Rozhodně doporučuji porovnat nabídky alespoň tří firem. Zvažte, zda firma má pobočku poblíž vaší lokality a vyberte podle svého nejlepšího uvážení.
- Pokud dostanete nabídku a smlouvu bez osobní prohlídky místa, není to správně. Někdo by měl přijít a zkontrolovat, zda je instalace solárního systému v daném místě možná a případně upravit nabídku podle potřeb.
- Po připojení solárního systému je nutné upravit přípojné místo, což může zahrnovat úpravu sloupku a případně jeho celkovou rekonstrukci, což může stát několik desítek tisíc. V rámci nabídky na FVE byste měli dostat i cenu za úpravu sloupku, která nemusí být zahrnuta v ceně elektrárny. Jde o požadavek distributora a bez splnění tohoto kroku nelze elektrárnu připojit!
Co se ještě dozvíte z podcastu?
- Jak dlouho se teď průměrně čeká na realizaci FVE?
- Jak se změnil trh s fotovoltaikou za poslední 2 roky? Jaké změny trhu očekáváme letos?
- Jaké jsou nejčastější poruchy u FVE a jak je řešit?
- Jak u vás probíhá nákup FVE? Jaký je celý postup?
- Potřebuji na fotovoltaiku stavební povolení?
- Jak probíhá zapojení FVE do sítě?
- Jak dlouhá je doba potřebná k vyřízení veškerých administrativních podkladů pro FVE?
- Dá se FVE pojistit a event. proti čemu (vandalství, krádež, povětrnostní podmínky aj.)?
Další díly našeho podcastu, které by vás mohly zajímat:
- Přežije dřevostavba tornádo?
- Drahé teplo nesmíme nechat uniknout z domu
- Spánek je věda
- Co vlastně doma dýcháme? O rekuperaci, větrání a vlhkosti
- V pasivním domě si vyvětráte. O mýtech kolem pasivních staveb
- Denní světlo je fyziologická potřeba. O světlovodech
- Vše o kamnech s prezidentem Cechu kamnářů
- O chytré domácnosti
- První krok k energetické soběstačnosti? Úspory