Venkovní teploty mohou v zimě klesnout pořádně pod nulu a to znamená, že začne půda silně promrzat. Obzvláště pak v případě, když chybí sněhová nadílka. Sníh, jak je známo, je vynikajícím tepelným izolantem. Jak zabránit promrzání půdy a poškozování kořenů rostlin přezimujících v zahradě? A hlavně, jak ochránit rostliny v mobilních nádobách, které jsou nejvíce náchylné na poškození?
Chráníme rostliny v mobilních nádobách
I mnohé rostliny v mobilních nádobách mohou přes zimu zůstat venku, obzvláště u nich je však ochrana před promrzáním substrátu klíčová. Vlastně jsou právě tyto rostliny v zimě nejohroženější. A zdaleka nejde jen o mráz, musí se totiž oproti rostlinám, které byly v zahradě vysazené, jinak vypořádat i s potřebou vody (nebezpečí sucha a nebo naopak přemokření) a nedostatkem zeminy okolo kořenů, které přináší časté střídání teplot (nebezpečný není jen mráz, ale právě i střídání teplot).
Stálezelené druhy jsou v zimě choulostivější než opadavé
Velice důležitá je pro kontejnerované rostliny jedna znalost. Stálezelené druhy jsou v zimě obvykle mnohem choulostivější než ty opadavé. A platí to i pro jehličnany. Je proto dobré nechránit pouze nádobu a tedy kořenový bal, ale také kmen a korunu. Použít můžeme jutovinu a nebo netkanou textilii. Nejde až tolik o ochranu před mrazem, ale před předčasným rašením. Pokud totiž v zimě na pouhých pár dní poleví mrazy a zasvítí sluníčko, rostliny mohou začít rašit a následné mrazy jim poškodí pupeny. Přinejmenším to pak rostliny vysílí.
Nejpoužívanější izolační materiály
Skutečně jsou tradičně nejpoužívanějšími materiály pro ochranu kmenů a korunek rostlin netkaná textilie, jutové rouno a jutové pytle, použít však lze také třeba rouno kokosové a další materiály. Oproti chvojí mají tyto materiály zásadní přednosti, snadno jimi rostliny beze zbytku obalíme a jsou lehké. Obalení chvojím a uvázání by bylo o dosti obtížnější a hlavně i těžké co se týká hmotnosti. Dostupné jsou navíc v různých barvách, nabízí proto i určitou kreativitu a v zahradě pak zajímavý vzhled. Tedy s výjimkou bílé netkané textilie, s tou opravdu uděláme jen zabalené duchy, účinná je však opravdu silně. Probarvenou jutovinu a nebo kokosová vlákna navíc můžeme uvazovat barevnými lýky, což efekt ještě zvětší.
Chráníme nádoby
Co se týká ochrany samotných nádob před promrzáním zeminy a kořenů rostlin a před výraznými výkyvy teplot, lze použít například polystyren, ovšem špatně se tvaruje a nadělá mnoho nepořádku. Velmi praktickou možností je bublinková fólie, po které nezbude nepořádek žádný. Pokud ji navíc zvenčí obalíme ještě jutovinou, zcela zmizí a nebude nádoby hyzdit.
Volba materiálu a velikost nádob
Důležitá je však také volba materiálu a velikost mobilních nádob pro celoroční pěstování rostlin ve venkovním prostředí. Koupit totiž lze květináče z materiálů, které tvoří i dostatečnou izolační vrstvu. Vhodné jsou například květináče s glazurou (za mrazů méně praskají), případně pomohou i plastové a nebo sklolaminátové. Navíc můžeme dát před zimou venkovní květináč do ještě větší nádoby a volný prostor vysypeme vhodným izolantem. A stačí třeba i jen prostor napěchovat spadaným listím a na jaře je vysypat na kompost. Ochrana bude dokonalá, dostatečná.
Zimoviště
Dalším důležitým bodem je zimní stanoviště. U mnoha rostlinných druhů je totiž třeba vybrat chráněné místo. Obvykle by mělo stačit stanoviště, které je chráněné před mrazivými větry, stejně tak nesmíme nádoby stavět do mrazových kotlin, byť jsou chráněné před větrem. Ovšem třeba nevytápěný skleník by jako ochrana měl stačit dostatečně, stejně tak místo pod pergolou, nevytápěná veranda apod. Zásadní je vždy potřeba dostatku světla. A pozor, při obalování nádob nesmíme zapomenout, že i v zimě potřebují rostliny v mobilních nádobách občas zalít. Ne často, ale přece. Nakonec za oteplení zaléváme i stromy a keře vysazené v zahradě, obzvláště když není nasněženo a nemá proto co roztávat.
Vykopejte pro každý květináč jámu
A pokud se vám nezamlouvá ani jeden z uvedených způsobů ochrany jako dokonalý, je zde ještě jeden. Vykopete v opuštěných záhonech jámy, do nich květináče zapustíte, volný prostor vysypete vykopanou zeminou, ale třeba i spadaným listím, navrch nakonec přidáme mulč např. z listí a nebo kůry a kmen a korunku obalíme netkanou textilií či třeba jutou. A je hotovo. Jak vidíte, způsobů, jak na zimu ochránit rostliny v mobilních nádobách, je mnoho, stejně jako materiálů.
Ochrana rostlin vysazených v zahradě
Poslední radou jsme se vlastně obloukem dostali k ochraně rostlin vysazených v zahradě. Jámu jim již kopat nemusíme a zahrnovat ji, ale když uděláme vše ostatní stejně, ochráníme jakoukoli choulostivější rostlinu. Netkanou textilií, chvojím, listím a dalšími materiály lze navíc zakrývat i celé záhony a skalky. Ochráníme tak například na podzim vysazené cibulky a také v zimě snadno vymrzající okrasné rostlinné druhy. Praktickým řešením jsou také například přenosné fóliovníky. Vyrobíme je snadno, mnoho nás nestojí a sloužit budou dlouho. Klíčová je však volba vhodné fólie, některé materiály totiž venku nevydrží ani 2 zimy.