Vnější kontaktní zateplovací systémy (ETICS - external thermal insulation composite system) přinesly svého času revoluci v zateplování budov a dnes již nejsou žádnou novinkou, nýbrž stále žádanějším řešením úspor energií. A zateplování budov dnes skutečně patří mezi nejčastější stavební práce. A v ČR jsou právě systémy ETICS nejrozšířenější technologií zateplování obvodových plášťů budov, respektive zlepšování jejich tepelně-technických vlastností.
Co je ETICS
Pojem ETICS představuje venkovní tepelně-izolační kompozitní systém složený z průmyslově vyráběných produktů, přičemž výrobce jej dodává jako ucelené systémové řešení (respektive skladbu) a samozřejmostí je příslušná certifikace. Především je pro ETICS důležité dodržení realizačních postupů včetně důsledného provádění detailů. Systémy ETICS samozřejmě vychází ze současných znalostí stavební fyziky: tepelné izolanty jsou lepeny a kotveny (nejčastěji jde o pěnový polystyren, desky či lamely z minerálních vláken, či desky z fenolitické pěny), je na ně natahována stěrka a do ni vkládána skleněná výztužná síťovina. Poté je dokončena základní vrstva vyrovnáním stěrky a nakonec následuje finální tenkovrstvá omítka. Tepelný izolant je lepen a kotven k pevnému a soudržnému podkladu, přičemž mnohdy je třeba podklad nejprve připravit.Přednosti ETICS
Přednostmi kontaktních systémů ETICS jsou oproti bezkontaktnímu (odvětrávanému) zateplení menší tepelné mosty kotvícími prvky a nižší cena.ETICS a legislativa
V ČR je podle stávající legislativy možné uvádět na trh ETICS jak evropskou harmonizovanou cestou podle Nařízení evropského parlamentu a Rady EU č. 305/2011 (CPR – Construction Products Regulation – jinak též stručně Nařízení o stavebních výrobcích), tak národní cestou v souladu s Nařízením vlády č. 163/2002 Sb. ve znění pozdějších předpisů.Nařízení evropského parlamentu a Rady EU č. 305/2011 vstoupilo v platnost 24. dubna 2011. Nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech se shodným datem účinnosti a přejímá se překladem.
Nařízení například nahrazuje institut současného 'Prohlášení o shodě' institutem 'Prohlášení o vlastnostech' jako nezbytný předpoklad pro označení výrobku CE. Prohlášení o vlastnostech uvádí vlastnosti stavebního výrobku ve vztahu k jeho základním charakteristikám v souladu s příslušnou harmonizovanou technickou specifikací. Novým předpisem je respektována zvláštní povaha stavebních výrobků, které jsou v podstatě meziprodukty určenými k zabudování do staveb.
Označení CE u stavebních výrobků osvědčuje, že informace o vlastnostech výrobku byly získány v souladu s Nařízením a musí být proto považovány za přesné a spolehlivé.
Významnou změnou, která se mimo jiné dotkne i předpisů upravujících technické požadavky na stavby, je rozšíření přílohy č. 1, která definuje základní požadavky na vlastnosti staveb o další položku. Čili příloha obsahuje celkem sedm základních požadavků na stavby, mezi které patří: mechanická odolnost a stabilita, požární bezpečnost, hygiena, ochrana zdraví a životního prostředí, bezpečnost při užívání, ochrana proti hluku, úspora energie a tepelná izolace a nově též udržitelné využívání přírodních zdrojů (Stavba musí být navržena, provedena a zbourána takovým způsobem, aby bylo zajištěno udržitelné použití přírodních zdrojů a recyklovatelnost staveb, použitých materiálů a částí po zbourání; trvanlivost staveb a použití surovin a druhotných materiálů šetrných k životnímu prostředí při stavbě.)
Zateplovací systémy ETICS jsou přitom považované za sestavy KIT, či za pevně stanovené skladby s pevně stanovenými pravidly instalace. Skladbu nemůžeme svévolně měnit, ani nemůžeme nahrazovat konkrétní prvky jedné systémové řady prvky z řady jiné. Izolační systémy ETICS musí být navíc uvedené na trh tak, aby je každý zákazník mohl koupit u jednoho dodavatele při jediné obchodní transakci.
Na dodávce kompletní systémové sestavy a správné montáži jsou závislé vlastnosti konkrétního systému ETICS, ale i vlastnosti obvodového pláště budovy jako celku. Sledujeme prostup tepla, kondenzaci a rizika vzniku plísní, ale též zvukově izolační vlastnosti, požární odolnost a statiku budovy…
Realizační firmy a dotace
Ke konkrétní dodávce je vždy přiložen podrobný technologický postup. Svépomocí a bez předchozího proškolení nelze ETICS aplikovat.Výrobce musí mít zpracován systém řízení výroby konkrétní sestavy ETICS a při výrobě jej musí dodržovat. Ovšem výrobcem vystavené prohlášení o shodě nebo prohlášení o vlastnostech je právoplatné jedině za předpokladu dodržení výrobku ETICS jako sestavy KIT prováděcí, proškolenou firmou, která montuje výrobek do stavby. Čili proškolenými odborníky firmy, která realizuje zateplení konkrétní budovy. A jak se tento fakt týká případných dotací? Nedodržení certifikované skladby a stanovených pravidel při instalaci vedou ke konstatování o neoprávněnosti umístění výrobku do stavby a z toho plyne neoprávněné čerpání dotací! Dotace prostě v takovém případě čerpat nelze!
Profesionální postup návrhu zateplení
Všechny přednosti systémů ETICS lze plně využít a případně požádat o dotace pouze za dodržení zcela profesionálního přístupu a vše začíná již investorem a projektem, nejde jen o výrobce a realizační firmu. Výrobcem vše pouze začíná a realizační firmou končí! Investor osloví autorizovaného projektanta, který zpracuje projektovou dokumentaci v souladu s vyhláškou 499/2006 Sb. O dokumentaci staveb na základě stavebně technického průzkumu. Čili autorizovaný projektant zjistí stav stávajících neprůsvitných konstrukcí budovy, a to svislých, vodorovných, střechy a konstrukcí na rozhraní vytápěných a nevytápěných prostor. Dále zjistí stav stávajících výplní otvorů (okna, dveře, střešní okna, světlíky atd.), zhodnotí stávající topné systémy, jejich regulace a měření a zhodnotí též stávající systémy větrání a případně i klimatizace. Až teprve z těchto zjištění plyne návrh potřebných úprav, aby splňovaly požadavky platných předpisů a norem z hlediska úspor energií. Zateplení obálky domu mnohdy není vhodné provádět bez návrhu výměny otvorových výplní, jelikož jejich dodatečná instalace by narušila skladbu nového zateplení a též bez dalších opatření (zateplení střechy atd.). Problematika je samozřejmě ještě složitější, jelikož hraje roli například i statické a požární hodnocení budovy.Nakonec je vybrána konkrétní realizační firma. Pro její výběr se doporučuje malé výběrové řízení, kdy jednotlivé firmy zhodnotí odborník. A právě v tuto chvíli by již měl plnit své úkoly stavební dozor (resp. stavebně technický zástupce investora).
Stavební dozor
Kvalifikovaný stavební dozor investora je při kontaktním zateplování systémy ETICS samozřejmý a skutečně nutný. Hlídá dodržování certifikované skladby navržené projektem a dodržení technologického postupu provádění. Systém kontroly provádění ETICS se řídí například zpracovaným kontrolním a zkušebním plánem (KZP), který zahrnuje: kontrolu existence projektové dokumentace, její zpracování do potřebných detailů, kontrolu zpracování alespoň tepelně-technického hodnocení budovy (prostup tepla, bilance zkondenzované vlhkosti), hodnocení statiky, požární hodnocení, kontrolu kvality podkladu a též případnou spolupráci s projektantem pro řešení vzniklých problémů. Součástí KZP je také stanovení postupů a podmínek přejímky, skladování a manipulace se součástmi ETICS, stanovení kontrolních bodů ukončených nebo probíhajících technologických operací při provádění ETICS a stanovení postupů pro vedení a povinnost záznamů těchto bodů do stavebního deníku nebo KZP. Záznamy poskytují důkazy o plnění požadavků podle dokumentace ETICS a projektové a/nebo stavební dokumentace.
Zdroj: www.ČESKÉSTAVBY.cz, www.bigmat-stavebniny.cz, www.tzb-info.cz, www.shutterstock.com