Nějakou tu židličku a stolek můžeme umístit i na nejmenší balkóny, musí ale samozřejmě odpovídat jejich velikost velikosti balkónu. O dosti více prostoru obvykle nabízí lodžie, u kterých je dnes v módě jejich zasklívání a maximální prostor a většinou volbu nábytku bez jakéhokoli omezení pak nabízí terasy. Pokud ale nebudeme řešit velikost, určitě pro nás bude důležitá volba materiálu. Velmi oblíbeným se stal poslední dobou umělý ratan a své pozice si stále drží plast, dřevo a kov. A nakonec i ratan přírodní.
Řešení pro nejmenší plochy
Malé závěsné balkónky mnoho nepojmou, ovšem i pro ně existuje řešení. Například miniaturní stolek lze zavěsit na zábradlí a židličky mohou být skládací. Vážit přitom mohou do pouhých 2 kg a proto si je snadno přesune z balkónu do interiéru ve složeném stavu opravdu každý. Nábytek pro malé balkóny by prostě měl měl být nejen malý, ale také lehký a skladný. Nejlehčí je pak skládací nábytek plastový, nejlépe však vypadá ten dřevěný.
Velký boom též poslední roky zažívá nábytek z umělého ratanu. Kromě toho, že jej lze na rozdíl od přírodního ratanu vyrobit i ve skládací podobě, je umělý ratan lehký a vydrží mráz, sníh, prudké slunce i déšť. Tento materiál kombinuje výhody plastu s pěkným designem a vzdušností. Navíc jde o materiál bezúdržbový. Zaprášenou židli či křesílko z umělého ratanu stačí pouze opláchnout vodou (třeba ve sprše, pokud je nábytek zaprášený) a na sluníčku zase rychle oschne.
Nejmenší balkóny mají sice rozměry pouhé cca 1,5 × 2 metry, i zde si však lze užít příjemné posezení. Třeba navečer horkého dne, kdy větráme vyhřátý byt. Pro tyto účely se prodávají sety s malým stolkem a dvěma židlemi (více židlí se na takový miniaturní balkónek ani nevejde). A pokud je právě takový malý nábytek i skládací, je to ohromná výhoda. Navíc právě stolek může být i závěsný stejně jako třeba držáky na truhlíky. Velikost nábytku je třeba volit tak, abychom okolo rozložené sestavy snadno a bezpečně prošli. Od druhého patra výše je jakákoli ekvilibristika na malém balkóně nebezpečná.
Řešení pro středně velké balkóny a lodžie
Jestliže má váš balkón či lodžie plochu alespoň cca 8 metrů čtverečních, lze již sáhnout po trochu robustnější sestavě nábytku. Pokud si zde ale chcete pohovět ve více lidech, opět je ještě třeba hovořit o úsporách. Pro 2 osoby již může být nábytek robustnější, pro více osob je třeba stále ještě šetřit místem. Prodávají se sety (včetně skládacích) pro 4 osoby se čtyřmi židlemi či křesílky. U větších sestav je pak možnost složení nábytku vyloženě nezbytná. Případně je třeba, aby bylo možné židle zcela zastrčit pod stůl, se kterým pak „lícují“ pouze zádové opěrky.
Řešení pro velké lodžie, balkóny a terasy jsou prakticky neomezená
Čím více prostoru, tím méně omezení. Více asi není v tomto případě třeba radit. Velké balkóny, lodžie a terasy nám umožní prakticky cokoli včetně možnosti grilování třeba na poměrně robustním plynovém grilu. Na plochy od cca 12 metrů čtverečních a více si již prostě můžeme dovolit umístit ledaco. V případě lodžií je pak velmi praktické jejich zasklení, čímž vznikne malá zimní zahrada. Stačí regály a spousta rostlin a ocitneme se uprostřed zeleného ráje. Na větší terasy pak již můžeme umístit třeba i houpačku, lehátka apod. Vždy ale mějte na mysli, že je žádoucí, aby bylo zastavěno nábytkem max. 40% plochy. Volný pohyb po relaxační ploše klíčový.
Stabilita a únosnost
A ještě jedna důležitá rada na závěr, dejte si dobrý pozor na materiál nožiček u židlí a křesílek, tedy na jejich „třecí plochu“, která se stýká s podlahou. Nesmí se zbytečně smýkat, musí stát stabilně. Dodatečně lze dokoupit gumové koncovky na nožičky. Stejně důležitá je i únosnost nábytku, vaše hmotnost vás prostě v tomto případě omezuje. Stejně tak by neměl koupený nábytek působit „rozvrzaným“ dojmem, není příjemné, když se s vámi židle či křesílko při sebemenším pohybu nějak pohnou. Obzvláště ve vyšších bytových domech a větších výškách mohou být takové pocity velice nepříjemné.
Určitě také dbejte na to, aby se váš balkón, lodžie a nebo terasa nestaly skladištěm. Čili shromaždištěm „zbytečných krámů“, které je vám líto vyhodit. I na okolí pak může takové místo působit spíše jako zázemí kleptomana.
Zdroj použitých fotografií: Shutterstock.com