Rozhodnete-li se pro montáž fotovoltaických modulů, zcela jistě počítáte s tím, že jejich výnosy budou celoroční. Sněhová pokrývka sice přestavuje riziko poklesu jejich výkonu, zpravidla však není nijak zásadní. Rozhodující je, zda panely budou instalovány v místech s nižší nadmořskou výškou či v horských oblastech. Ani na horách však nemusí být v zimním období zcela nefunkční. Jak toho dosáhnout?
Funguje fotovoltaika pod sněhem?
Zapadnou-li fotovoltaické panely sněhem, je jejich výkon nulový. Díky konstrukčnímu řešení však dochází k takové situaci zcela minimálně. Moduly se i v oblačném počasí díky slunečnímu záření mírně ohřívají, čímž je jejich teplota o něco vyšší než teplota okolního vzduchu. Sklon 30o a dokonale hladký povrch panelů přispívají k samovolnému sklouznutí sněhu. Jeho mechanické odstranění proto není zpravidla nutné.Ometat či neometat?
Zcela jiná situace nastává v místech s většími srážkami a drsnějšími klimatickými podmínkami. Napadne-li větší množství sněhu, je nutné a přímo žádoucí sníh mechanicky odstranit. Sníh se doporučuje odstraňovat gumovou stěrkou, která nepoškodí povrch panelů. V případě námrazy výrobci zakazují její mechanické odstraňování, protože jednoznačně může způsobit více škody než užitku a vede často k trvalému poškození panelu a ztrátě jeho funkčnosti. Pro usnadnění přístupu k panelům při ometání sněhu se doporučuje již při realizaci projektu nainstalovat střešní lávky či žebříky.