zobrazit 8 fotek Komín jako otvor v cihelné konstrukci nejčastěji čtvercového půdorysu je minulostí. Komíny se dnes staví převážně jako stavebnicové systémy a lišit se mohou i použitým konstrukčním materiálem. Komín je však stále svislou konstrukcí s průduchem a jeho část od sopouchu až k ústí je určena právě k odvodu spalin z kotle. Pod sopouchem jsou zachycovány (jímány) kondenzáty a nečistoty.
Starý, vysoký a již nefunkční komín, na kterém je vystavěno ohromné čapí hnízdo, do kterého se čápi vracejí každé jaro. Romantický obraz, se kterým se setkáváme na cestách po našich vsích. Právě kvůli čapím hnízdům takové staré komíny většinou nebouráme. Nás však zajímají komíny funkční, s dobrým tahem, které podpoří co nejekonomičtější spalování.
Komín může být konstruován jako „průběžný“ (jeho konstrukce je založena v nejnižším podlaží a sopouchy má zaústěné v poschodích), „podlažní“ (průduch začíná v odpovídajícím podlaží) a „se společným sběračem“ (podlažní komíny jsou napojené na komín průběžný). Komínové těleso přitom může být vestavěné (zastavěné ve zdivu), přistavěné (vedle zdiva) nebo samostatně stojící (stojí volně v prostoru).
Starší komíny bývají nejčastěji zděné (jednovrstvé), ale už se od nich upouští. Spaliny současných kotlů mají výrazně nižší teplotu než spaliny tuhých paliv. Nad střechou se za připojení kotle k jednovrstvému komínu sráží pára na stěnách a vsakuje se do zdiva. Spaliny však obsahují agresivní látky, které zdivo neustále narušují chemicky, narušování zdiva je navíc podpořeno i kondenzací par. Cihly se pak rozpadají, průduch může být zasypán a spaliny si najdou cestu, jak vniknout do interiéru. Nemluvě o tom, že může uvolněný kus zdiva zranit kolemjdoucí. V konečném důsledku se komín může i zřítit.
Proto se dnes komíny konstruují jako vícevrstvé, nejčastěji pak třívrstvé. Komín může být konstruován i jako monolit, nejčastěji je to však stavebnice (betonové či cihelné tvárnice a uvnitř keramická či jiná vložka). Od moderního komínu očekáváme nejen bezvadnou funkčnost, ale i snadnou a rychlou výstavbu, co nejmenší rozměry (úspora prostoru) a měl by umožnit přechod na jiné palivo, resp. výměnu kotle.
Dobrý komín musí být dostatečně tepelně izolován, má být odolný vůči vlhkosti a s odvodem kondenzátů, odolný vůči vyhoření, s dobrým tahem (prodloužíme tak životnost komína a spalování bude energeticky méně náročné), musí mít dobrou statiku a splňovat příslušné normy.
Kromě tradičních stavebnic z betonových či cihelných bloků a s keramickou vložkou se setkáme i s komíny kovovými, nejčastěji z nerezu. Hojně se využívají k odvodu spalin z plynových spotřebičů.
Komíny za výhodnou cenu
Pořiďte si nový komín za sníženou cenu. Požádejte svého dodavatele o cenovou nabídku komínu zdarma. Na vybrané komíny KOMSYKO pak získáte od 18.5. 2010 slevu 8%, s cihlami 10% a dopravu do 150 km zdarma.
Staňte se zaměstnancem na vlastní stavbě
Využijte také unikátní službu, pokud chcete stavět svépomocí. Objednejte si zboží a využijte službu stavebního družstva, kdy s vámi uzavře (případně společnost, která družstvo zastupuje) smlouvu o dílo na stavební akci či její část a zároveň i dohodu o provedení práce (vedlejší pracovní poměr). Stanete se tak na své vlastní stavbě zaměstnancem, který bude za svou práci pobírat mzdu. Bližší informace získáte zde: intermat@centrum.cz
Komíny KOMSYKO
Třísložkový komín KOMSYKO UNI je určen pro plynná, kapalná i tuhá paliva. Je vybaven zadním odvětráním, keramickou vložkou a tepelnou izolací v plášťových tvárnicích. Pomocí zadního větrání je odváděna vlhkost z izolace komínového průduchu a zároveň je zabráněno nežádoucím únikům spalin. Jde o samostatný komín s přirozeným tahem pro suchý provoz komínu.
Ruční montáž komínů KOMSYKO je snadná a rychlá, jednotlivé komponenty jsou podrobně popsané v montážním návodu. Komínový systém KOMSYKO UNI můžeme použít v rodinných domech, domech bytových, v chatách a chalupách, administrativních a průmyslových objektech, případně kotelnách ústředního vytápění. Snadno jej postaví i drobný stavebník a šikovný kutil jej zvládne i svépomocí. Pro montáž nepotřebujeme žádnou speciální techniku.
Revize nového komína
Ještě než po postavení nového komína poprvé zatopíte, je nutné provést revizi spalinové cesty. Ta je pak povinná každý rok a provádějí ji firmy s osvědčením pro tuto činnost (osvědčení si nechte předložit, běžně jím disponuje i kominík). Zároveň je vhodné, aby byl každý komín vždy před topnou sezónou a poté po jejím ukončení vyčištěn, tuto službu vám opět provede kvalifikovaný kominík.
Komín už dnes není jako součást nemovitosti povinný, například moderní plynové kotle, tepelná čerpadla či elektrické vytápění třívrstvý komín nevyžadují. Je proto nutné stavbu komína dobře zvážit.