Odkládáním oprav bytových domů se snižuje jejich životnost, zvyšuje pravděpodobnost statických poruch, samozřejmě nadále neutěšeně rostou náklady na vytápění a zhoršuje se obytný komfort. Přitom už jen výměna oken za tepelně izolační a zateplení obálky bytového domu a střechy přinesou úspory za vytápění ve výši 40 až 60%. Ovšem teprve komplexní revitalizace bytového domu zásadně prodlouží jeho životnost, zvýší hodnotu bytů a také obytný komfort. Například oprava či výměna nevyhovujícího výtahu se ukáže být zásadní pro pohodlné bydlení – ve výtahu přece nechceme trávit čas čekáním na opraváře, ani nechceme chodit do třináctého poschodí po schodech.
Komplexní revitalizace bytového domu vyřeší všechny problémy najdou, pokud ale na takové řešení nedosáhnete, začněte těmi nejpalčivějšími. Při komplexní revitalizaci se provádí zateplení obvodového pláště včetně výměny oken za tepelně izolační a výměny vchodových dveří, zateplení střešního pláště, zateplení suterénů, rekonstrukce lodžií a balkónů včetně výměny zábradlí (případně výměna balkónů), rekonstrukce výtahů i zdravotně-technických instalací.
Zateplení obvodového pláště domu
Před samotným zateplením obvodového pláště je třeba provést kontrolu statických poruch spojů panelů a ty poté odstranit. Důležité je také očištění nesoudržných vrstev podkladu tlakovou vodou či jinak mechanicky a poté provedení hloubkové penetrace. Ovšem v mnoha případech stačí jen očištění vodou. Samotné zateplení se provádí pouze komplexním zateplovacím systémem (nejčastěji kontaktní systémy ETICS) od jednoho výrobce.Zateplení střešního pláště
Kontroluje se původní stav střešního pláště a provádí se lokální opravy na kritických místech. Poté se provádí samotná sanace a zateplení plochých střech pomocí živičných nebo fóliových materiálů podle projektové dokumentace a technologie dodavatelů systémů. Samozřejmě mají mnohé zděné bytové domy střechy šikmé – kromě opravy či rekonstrukce krovu a výměny střešní krytiny je možné tepelně izolovat pouze podlahu půdy a nebo komplexně zateplit střechu, pokud se plánuje výstavba podkrovních bytů. Se zateplením střech též souvisí důsledné vyřešení prostupů a často i rekonstrukce a revize hromosvodu.Rekonstrukce balkónů a lodžií
I rekonstrukce balkónů a lodžií vychází z kontroly stávajícího stavu včetně statického posudku.Pokud jsou zjištěny závažné poruchy, je mnohdy doporučena výměna balkónů za nové, případně výměna za představěné lodžie, čímž získáme výrazné zvětšení užitné plochy (i více jak 5m2) a zhodnotíme tak svůj byt. Při rekonstrukcích balkónů a lodžií jde především o jejich nové izolace, případně o zábradlí. Další možností je zasklení lodžií či balkónů, čímž ještě o něco snížíme výdaje za teplo a vlastně získáme něco na způsob malé zimní zahrady. Ovšem pozor na použitý systém, aby zasklení při silném větru nevypadlo a neohrozilo kolemjdoucí, zaparkované automobily atd.
Rekonstrukce zábradlí a zastřešení vstupů
V případě výměny zábradlí se dnes již používají pouze bezúdržbové materiály (žárově zinkované konstrukce a nebo konstrukce z nerez oceli). Co se týká výplní, zde je nabídka velmi široká. Velmi praktickým řešením je realizace zábradlí do takové podoby, aby bylo v budoucnosti možné provést zasklení lodžie nebo balónu. S rekonstrukcí či výměnou balkónů též souvisí zastřešení balkónů v posledním podlaží stříškami, stejně jako se zastřešují vstupy do domu.
Modernizace výtahů
Staré osobní výtahy představují mnoho provozních rizik. Výtahy jsou umístěné v zrcadle schodiště, kde výtahovou šachtu tvoří ocelová konstrukce opláštěná pletivem nebo drátěným sklem, případně v plnostěnných šachtách panelových domů. Mnohé domy dokonce výtah nemají, byť se s nimi původně počítalo a v zrcadle schodiště je na ně místo. V těchto domech navíc stárne populace a výtah se ukazuje být nezbytným.Modernizaci výtahů je třeba koncipovat tak, aby byla odstraněna všechna provozní rizika, byla snížena energetická náročnost provozu výtahu a jeho hlučnost. Modernizaci lze rozdělit do tří etap, které lze provádět postupně či naráz – záleží na finančních možnostech družstva či SVJ. Pokud je modernizace výtahu rozdělena na etapy, měla by být celá dokončena do pěti let. Součástí modernizace je výtahový stroj, výtahový rozvaděč, kabina a zařízení výtahové šachty a šachetní dveře. V mnoha případech se též ukáže nezbytnou výměna původního výtahu za nový.
Ostatní práce
Součástí komplexní revitalizace může být i výměna (resp. rekonstrukce) rozvodů elektřiny, vody, topení a plynu, instalace bezpečnostních dveří do sklepních prostor, nové izolace v přízemí, instalace ventilačních turbín na střechy atd. Vždy záleží na požadavcích investora a konkrétním projektu.
Zdroj: www.prumhor.cz, www.shutterstock.com