Festival Den architektury připomene odkaz Franze Kafky, dílo Karla Hubáčka, Josefa Fanty a dalších. Uskuteční se letos s podtitulem “Proces proměny“, čímž mimo jiné odkáže právě na 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Nasajte ducha kafkovské doby, atmosféru jeho děl a toulejte se spolu s architekty na přelomu letošního září a října po českých a slovenských městech.
Výročí úmrtí Franze Kafky přinese kafkovský odkaz i atmosféru
100. výročí úmrtí Franze Kafky bude letos jednou z hlavních programových linií Dne architektury. Připomeneme si nejen stavby spojené s tímto autorem či budovy související s literaturou, ale jsme zváni i na místa s kafkovskou atmosférou. Dne architektury přitom opět osloví laickou i odbornou veřejnost, stejně jako související festival Film a architektura spolu s přednáškami organizovanými spolkem KRUH. Další z programových sekcí Dne architektury budou věnovány například tvorbě architektů Josefa Fanty a Karla Hubáčka včetně jejich spolupracovníků.
Jako loni na přelomu září a října v městech po celé ČR i na Slovensku
Největší architektonický festival u nás loni nabídl více jak 500 akcí ve více než stovce měst po celé České republice i na Slovensku. Na tyto akce přilákal přibližně 35 tisíc návštěvníků. Šlo o různé architektonické procházky či exkurze ve společnosti architektů a odborníků na dané téma, ale i další akce. I letos se můžeme těšit na podobné zážitky na přelomu září a října, konkrétně od pátku 27. září do čtvrtka 3. října. Akce jsou realizovány ve spolupráci s místními spolky a architekty. Současně se Dnem architektury proběhne opět jeho sesterský festival Film a architektura. Více informací bude průběžně zveřejňováno na www.denarchitektury.cz.
14. ročník festivalu den architektury bude jiný než ty předchozí
Festival Den architektury je spolkem KRUH organizován již 14 let. Každoročně festival připomíná také výročí výrazných osobností na poli architektury i zásadních staveb. Letos však poprvé propojí obor architektury a literatury, právě díky významnému jubileu, jakým je 100 let od úmrtí Franze Kafky. Osobnost a dílo spisovatele, který je považován za jednoho z nejvlivnějších literátů 20. století, jsou inspirací pro dramaturgii a programovou skladbu letošního ročníku festivalu.
Proces proměny. V literatuře, životě i architektuře
Z názvů knih Franze Kafky vychází také podtitul letošního ročníku festivalu “Proces proměny“, který nabývá v kontextu architektury, vývoje města a veřejného prostoru nejrůznějších významů. „Program bude volně vycházet z kafkovské nálady a objevovat místa a architekturu podivnou, nezvyklou, absurdní, stísněnou, snovou, byrokratickou nebo groteskní. Architekturu, která je často zapomenutá nebo přehlížená. Ukážeme ale také domy, které souvisí s literaturou (například sídla nakladatelství nebo tiskáren), nebo technické servisní stavby, jako jsou trafostanice, telefonní ústředny, výdechy z tunelů, vodárenské věže, větráky a kolektory i málo známá výtvarná díla ve veřejném prostoru,“ řekla Marcela Steinbachová, ředitelka festivalu a zakladatelka spolku Kruh.
Významná jména a další významná výročí
V hledáčku má festival Den architektury i německé a židovské architekty a Kafkovy současníky, kteří ovlivnili dnešní podobu českých měst, stejně jako Kafka ovlivnil českou literaturu a kulturu. Patří mezi ně mimo jiné Josef Zasche, Ernst Wiesner nebo Rudolf Wels, kteří působili v Praze, Brně a zejména ve městech na území bývalých Sudet.
Program Dne architektury připomene v roce 2024 i další jubilea: 350 let od narození významného pozdně barokního stavitele a architekta Františka Maxmiliána Kaňky (1674–1766), 70 let od úmrtí Josefa Fanty (1856–1954), architekta budovy pražského hlavního nádraží nebo nynějšího Ministerstva průmyslu a obchodu. Do festivalového programu se promítne i 100. výročí narození Karla Hubáčka (1924–2011), jednoho z nejuznávanějších československých architektů, spoluzakladatele Sdružení inženýrů a architektů v Liberci (SIAL) a autora návrhu televizního vysílače a hotelu na Ještědu. Pozornost přitom bude věnována také jeho spolupracovníkům Miroslavu Masákovi, Johnu Eislerovi, Martinu Rajnišovi, Emilu Přikrylovi a dalším a jejich realizacím.
Cíl neobvyklých, ale již tradičních festivalů
Cílem festivalů Den architektury a Film a architektura je upozorňovat na kvalitní architekturu, představovat ji v širších souvislostech a přispět k diskuzi o veřejném prostoru, který je nedílnou součástí životů nás všech. Pořádající spolek Kruh je přitom zárukou kvalitního obsahu, vychází z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s předními architekty, renomovanými odborníky, spolky a institucemi ve všech regionech. Vedle architektonických procházek či exkurzí nabízí Den architektury i řadu přednášek, výstav, koncertů, workshopů, ale i akcí pro děti.
Více informací najdete na www.kruh.info
Zdroj: KRUH