O jaké kladivo jde v tomto případě? (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 4 fotky

Každé řemeslo má své přednosti (tvoří se pěkné a funkční věci) i mouchy (především nedostatek řemeslníků, dobrých řemeslníků). Jedno však spojuje snad všechna řemesla, která vyžadují manuální zručnost, tedy snad jen kromě krejčích. I kuchař potřebuje nějakou tu paličku, ostatní hlavně kladiva a kladívka, mechanická i elektrická. Dokonce i švec se bez kladívka neobejde a skoro každá sekera má i plochou hlavu. Jako kladivo. Ale zůstaňme hlavně u stavebních profesí a řemesel. Rozeznáte kladiva a kladívka zámečnická, tesařská a pokrývačská, dlaždičská, zednická, kamenická, demoliční, perlíky, palice a paličky? Kladívka kovová, gumová i plastová? Pobavte se naším kvízem a zlepšete si orientaci v nejstarším pracovním nástroji na světě.

Nějaké to kladivo či palici měl moderní člověk po ruce vždy (Zdroj: Shutterstock)
Nějaké to kladivo či palici měl moderní člověk po ruce vždy (Zdroj: Shutterstock)

Běžná scéna na pracovišti se začínajícími učni. Mistr říká: „Podej mi perlík.“ A dostane petku s perlivou minerálkou. Operlí se (orosí), vezme všechna kladiva, co jsou zrovna k dispozici a začne poučovat. Zatím v klidu, bez křiku. Až do té chvíle, kdy ten, co nedával pozor, opět podá minerálku hned poté, co se na pár vteřin odlepí od svého mobilu. „Jsou to pitomci, lemplové, ignoranti, k práci to není, pořád jenom na telefonu,“ láteří tesařský mistr a pokladač v jedné osobě. „Laťujeme novou střechu a já najednou koukám, všichni se vypařili. Vzal jsem jich s sebou 5. Tak tiše slezu, abych je načapal, asi šli hulit trávu, říkám si. Kdepak, každej je zašitej v jiným koutu a jsou na mobilech. Že prý polední pauza. Tohle nemám zapotřebí, radši se dám k myslivcům. Ještě by mě zavřeli za nějaký násilný čin.“

Úpadek řemesel v Čechách (Zdroj: Shutterstock)
Úpadek řemesel v Čechách (Zdroj: Shutterstock)

S řemesly to v našich končinách vypadá bledě. Podle různých zdrojů se odhady chybějících řemeslníků v naší zemi pohybují od 400.000 do půl milionu. Ano, přesně tak velká část naší populace by byla zapotřebí v řemeslné sféře. Přitom si řemeslníci vydělají dost, pokud jim jde jejich řemeslo od ruky. A právě kladiva sice nejsou těmi nejněžnějšími a nejpreciznějšími z nástrojů, ale jde o různé funkční podoby nejstaršího pracovního nástroje na světě.

Kladivo při práci (Zdroj: Shutterstock)
Kladivo při práci (Zdroj: Shutterstock)

Z jedné strany se každé mechanické kladivo skládá z topůrka pro uchopení, jehož prostřednictvím je vyvíjena síla pro úder. Z druhé strany kladiva je hlava složená z vlastní hlavy a nosu. Vlastní hlava je plochá, aby s ní bylo možné něco zatloukat, nos se zužuje a používá k dělení materiálů. Palice a paličky ale nos nemají.

Nějaké to kladivo je snad v každé domácnosti, často ale bohužel jenom 1, nejvýše dva druhy, kterými se dělá úplně všechno. Jenomže ne každé kladivo je vhodné pro jakékoli použití. Třeba gumovou palicí nezatlučete hřebíky, jenom byste poškodili povrch její hlavy a v úvodu zmíněný perlík se dá použít opravdu jenom k demolicím či fyzicky náročnému zatloukání třeba kůlů do země. Zrekapitulujte si v našem kvízu, jaké druhy kladiv existují a k čemu jsou tato kladiva dobrá. Jaký řemeslník které kladivo potřebuje.

Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz

Kvíz: Vyznáte se v kladivech, kladívkách a palicích? Kovových, gumových a plastových, mechanických i elektrických?

Foto: Shutterstock
Kladivo, které vidíte na fotografii, je v našich domácnostech nejběžnější. Vyrábí a prodává se v různých velikostech a běžný laik je používá skoro na všechno, dokonce i při menších interiérových demolicích. Ve skutečnosti ale jde o kladivo…
zámečnické
truhlářské
zednické
1/15