I ruční zpracování skla, kterým jsme se proslavili ve světě, se dostalo na Seznam UNESCO (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 2 fotky

Jaká česko-moravská řemesla jsou ve světě ceněna až natolik, že se dostala do Seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO? I když – řemesla – ve většině případů jde o zvyky a tradice, řemesel jako takových je vlastně jenom několik, dokonce je v Seznamu i jedno již zaniklé. Projděte si náš kvíz a přesvědčte se, jestli je znáte.

Kdybychom upřednostnili architekturu a tedy památky hmotné, jednoznačně dospějeme k závěru, že za nimi stojí kromě někdejších investorů především architekti, malíři, sochaři, ale i mistři zedničtí, tesařští, truhlářští, kameničtí a jiní. Třeba i doškáři, řezbáři, kováři a zahradníci. Tak to ale v Seznamech UNESCO nechodí.

I tato činnost je v Seznamu UNESCO, radit nyní ale nemůžeme... (Zdroj: Národní ústav lidové kultury)
I tato činnost je v Seznamu UNESCO, radit nyní ale nemůžeme... (Zdroj: Národní ústav lidové kultury)

Památky nehmotného charakteru jsou zapsané na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO). A právě na tomto seznamu má Česká republika aktuálně devět položek. V našem kvízu to tedy znamená 9 otázek. Stejně jako musí být podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví z roku 1975 chráněny vládami konkrétních zemí památky hmotné, platí to samé i pro ty nehmotné. Jakožto člen UNESCO jsme se k jejich ochraně zavázali. Poznáte je? S chutí do toho.

Zdroj: unesco-czech.cz, Wikipedia, Národní ústav lidové kultury

Kvíz: Jaké české nehmotné památky kulturního dědictví najdeme v Seznamu UNESCO?

Foto: Národní ústav lidové kultury
Jde o mužský tanec skočného charakteru, tanec improvizovaný, tedy takový, který není vázán přesnými choreografickými pravidly. Neobejde se bez předzpěvu taneční písně a vyskytuje se v jihovýchodní části Moravy, konkrétně v etnografické oblasti Slovácko. Rozlišovat lze 7 regionálních typů tance, který je tradičně součástí přirozených tanečních příležitostí (hody, zábavy). Existuje však i v pódiové formě. Na Seznamu UNESCO je zapsán od roku 2005. Jak se tanci říká?
Slovácká skočná
Ogarák
Slovácký verbuňk
1/9