Byt často odráží povahu a záliby svého majitele. Snadno poznáte byt cestovatele, milovníka umění či zapáleného zahradníka. Jak ale vypadá byt profesionálního cukráře, kterého jeho práce baví natolik, že i doma rád vymýšlí nové recepty a testuje je?
Dostatek prostoru pro kuchyň a usazení přátel
Majitel minibytu v Miláně o rozloze 25 m2 měl na architekty dva základní požadavky: zaprvé dostatek místa a dobré podmínky pro testování svých cukrářských výrobků, zadruhé místo pro usazení přátel, které rád do svého bytečku zve. Aby dokázali tyto požadavky splnit a zároveň byt plnil všechny nejdůležitější a základní funkce moderního bydlení, museli architekti celý prostor naplánovat doslova na centimetry. Byt je vlastně jedna jediná otevřená místnost, ze které byl vyčleněn pouze vchod do bytu a koupelna. Vchod zůstává díky zakrytí obložením izolovaný od místnosti, při pobytu v obytné části se stává téměř nepostřehnutelným a nijak neruší atmosféru bytu. Také minimalistická koupelna je ukrytá za stěnou a poskytuje v otevřeném bytě trochu soukromí.
Kuchyňský ostrůvek pro posezení i uložení spousty věcí
„Srdcem projektu je kuchyň,“ vysvětluje Elena Tomlenova, zakladatelka a umělecká ředitelka společnosti Archventil, která interiér bytu navrhla. "Majitel je cukrář a využívá byt jako laboratoř pro své výtvory. Chtěli jsme, aby se právě kuchyň stala ústředním bodem celého prostoru a díky zrcadlu se nám podařilo vytvořit efekt druhé tajné místnosti."
Perfektně umístěné zrcadlo vedle kuchyňské linky a ostrůvku vyvolává velmi silný efekt. Opticky přidává další místnost a díky odrazu světla z okna i svítidel celou garsonku prosvětluje. Aby bylo možné sladit malé rozměry bytu s přáním majitele hostit hosty, byla kuchyně vyrobena na míru. Na stěnu byla instalována kuchyňská linka v bílé barvě a naproti ní kuchyňský ostrůvek s pultem a šesti vysokými židlemi pro hosty. Ostrůvek kromě posezení nabízí i dostatek úložného prostoru. Z kuchyně je výhled do obývacího pokoje, kuchař se tedy může věnovat vaření a zároveň se bavit s hosty.
Jednoduchá barevná kombinace černé a bílé vytváří harmonický prostor
Kuchyňský dřez a myčka jsou zasazeny do niky mezi sloupy s troubou a chladničkou. Mezi spotřebiče požadované majitelem patří degustační vitrína na cukroví a profesionální kombinovaná trouba pro mikrovlnné a parní vaření s kynovací komorou a sušičkou. "Zpočátku jsem o ostrůvku nepřemýšlel," říká Antonio, majitel bytu. „Ale studio mi to navrhlo a přesvědčilo mě. Žádal jsem především spoustu místa a pohodlí, ale ostrůvek se ukázal jako velmi užitečný pro uložení spousty věcí potřebných v kuchyni." Aby celý byt působil harmonicky a světle, bílá vysoce lesklá barva kuchyně se odráží od tónů stěn a opticky garsonku zvětšuje. Se světlou barvou kuchyně kontrastují varná deska, digestoř i trouba. Dramatická nástěnná svítidla v černé kontrast ještě umocňují.
Pohovka ve výklenku se lehce změní v široké lůžko
Motiv výklenku využitý v kuchyni architekti zopakovali i pro rozkládací pohovku. Výklenek je pohodlný a prostorný, se speciálně kalibrovaným osvětlením a praktickými poličkami na jedné straně. Pohovka v tlumené béžové barvě nabízí pohodlné posezení a vyhlídku na černý krb vestavěný do protější stěny. Nad krbem je umístěna televize. Díky rozložení se pohovka v noci lehce změní na široké lůžko na spaní. Sousední šatní skříň je natolik maskována, že nepůsobí jako skříň, ale jako součást architektury místnosti. Velké okno propouští do bytu dostatek světla, dopadajícího na dřevěnou podlahu. Byt tak i přes svou malou obytnou plochu vyvolává pocit prostornosti a tepla. A vlastně i luxusu.
Zdroj: www.archventil.com
Foto: Alessandro Santi